Po trwającej od sierpnia przerwie od dzisiaj (31 grudnia) znów czynne jest lądowisko dla śmigłowców przy elbląskim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Ponad czteromiesięczna przerwa spowodowana była koniecznością przeprowadzenia kompleksowej modernizacji obiektu lądowiska. W tym czasie śmigłowce transportujące chorych i rannych pacjentów korzystały z lądowiska awaryjnego, usytuowanego na bocznej płycie stadionu przy ul. Agrykola.
Obiekt przy ul. Królewieckiej jest jedynym w Elblągu i okolicy profesjonalnym lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Lądujące tu helikoptery najczęściej przywożą na Szpitalny Oddział Ratunkowy ofiary wypadków komunikacyjnych i innych zdarzeń losowych. Transportują też pacjentów elbląskich szpitali do innych wysokospecjalistycznych placówek medycznych w kraju. Śmigłowce LPR lądują w Elblągu przeciętnie po kilkanaście razy w miesiącu.
Lądowisko przy szpitalu wojewódzkim jest jedynym w regionie (najbliższe w Gdańsku i Olsztynie) przystosowanym do nocnych lotów.
Trwająca od sierpnia przebudowa przyszpitalnego lądowiska spowodowana była koniecznością dostosowania go do wymogów Państwowego Ratownictwa Medycznego i Ministerstwa Zdrowia dotyczących szpitalnych oddziałów ratunkowych.
Modernizacja polegała przede wszystkim na wykonaniu nowej płyty lądowiska wraz z drogą dojazdową. Położono także nową nawierzchnię trawiastą, nowe chodniki, zainstalowano nowoczesne światła nawigacyjne i wskaźnik wiatru.
Modernizacja lądowiska kosztowała prawie 470 tys. zł. Zainwestowane w remont pieniądze pochodziły ze środków własnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
Anna Kowalska
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
Szkoda że nie pomyśleli w trakcie remontu o tunelu który prowadziłby chorego wprost na salę operacyjną lub do szpitala.
No wreszie bedzie gdzie przysiąść;)
W Elblagu z uwagi chociazby na natezenie ruchu na DK7 (S7) i DK22 (ktore bedzie tylko stale rosnac) oraz na duzy turystyczny ruch na Mierzei i trudnosci z dojazdem drogami dla karetek pogotowia - bezwzglednie i to jak najszybciej winna byc utworzona placowka Smiglowcowa Stacja Ratownictwa (np. na terenie lotniska lub na Modrzewinie). Taka stacje ma np. Zielona Gora (Lotnisko Przylep). Tu jest pole do popisu dla lokalnych naszych Dzialaczy aby doprowadzic do powstania takiej stacji w Elblagu, bo to jest KONIECZNOSC. To Szpital wyklada wlasne srodki pol miliona na remont ladowiska - bo jest jak widac ogromna potrzeba aby lodowisko dzialalo bez zarzutu dla ratowania zycia. Smiglowcowa Stacja Ratownictwa dla Elblaga i okolic !!!