12 października minął pierwotnie zakładany termin oddania do użytku dawnej bursy szkolnej przy ul. Obrońców Pokoju przebudowywanej obecnie na mieszkania komunalne. Związane jest to z wystąpieniem inwestora z wnioskiem o obniżenie minimalnej wysokości pomieszczeń. Okazuje się bowiem, że niektóre z pomieszczeń dawnej bursy nie osiągały wymaganej w prawie budowlanym, wysokości równej 2,5 metra – Miasto i budowlańcy stanęli przed dwoma rozwiązaniami: albo przesunąć strop między I a II piętrem budynku, które znacznie wydłużyłyby prace w bursie, dodatkowo zwiększając koszta całej inwestycji, albo wystąpić z prośbą do Ministra Transportu o odstępstwo od tych warunków – mówi Łukasz Mierzejewski z bura prasowego UM w Elblągu. Ostatecznie minister przychylił się do prośby Miasta, jednak w związku z oczekiwaniem na jego decyzję, prace w bursie wydłużyły się. Nowy termin oddania inwestycji opiewa teraz na dzień 20 listopada.
Plac budowy został przekazany wykonawcy jeszcze w grudniu 2012 roku. Początkowo prace związane z przebudową przewidziano na okres 10 miesięcy, a inwestycja planowo miała zostać oddana 12 października br. Ten termin ten jednak uległ wydłużeniu.
- W prawie budowlanym istnieje zapis, że w mieszkaniach, od posadzki do sufitu ustawowo powinna być zachowana wysokość równa 2,5 m – mówi Łukasz Mierzejewski. - W budynku bursy szkolnej, który jest obecnie przebudowywany na mieszkania komunalne, w niektórych miejscach pomieszczeń, ta wartość jest mniejsza niż wymagane 2,5 metra, czego nie dało się stwierdzić przed, a dopiero po dokonaniu rozbiórki i skuciu posadzek. Wahania wystąpiły dlatego, że przebudowywany budynek był kiedyś bursą szkolną, zbudowaną według standardów peerelowskich i nie był budynkiem mieszkalnym, w związku z tym jego normy techniczne były inne od obecnie obowiązujących, w tym konkretnym przypadku – dotyczące wysokości pomieszczeń.
Miasto stanęło przed dwoma rozwiązaniami: albo przesunąć strop między I a II piętrem budynku, albo wystąpić do Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z wnioskiem o odstępstwo od tych warunków – Minister przychylił się do prośby Miasta – mówi urzędnik miejski. – Roboty szły swoim torem, ale jednak trzeba było poczekać na decyzję ministerialną, stąd opóźnienia.
W tej chwili w bursie trwają prace wykończeniowe; malarskie i kładzenie posadzek. Termin oddania budynku to 20 listopada i powinien on zostać utrzymany Po nim nastąpią odbiory inspektorów budowlanych, a przekazywanie mieszkań ma się zakończyć jeszcze w tym roku.
Mimo powyższych problemów, Miasto zamierza oddać 71 pełnostandardowych mieszkań, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Zamieszkają tam przede wszystkim rodziny z wyburzanych budynków oraz te, które chcą poprawić sobie warunki mieszkaniowe.
czy robiący dokumentację adaptacyjną widzieli orginalną dokumentację ???Bo fizycznie napewno nie byli w byłej bursie /oczywiście przed rozpoczęciem prac budowlanych/.
aby dobrze się żyło mniej czegokolwiek co się nazywa socjalne - kolokwialnie socjal - to jest utrzymywane z podatków ludzi pracujących innych czasami POKRZYWDZONYCH, czasami Z WŁASNEGO WYBORU. Narzekamy, że mało zarabiamy? czemu? bo płacimy podatek by utrzymywać strefę socjalną... brak strefy socjalnej to wyższe zarobki.
remigjush, mylisz pojęcia. Komunalne to nie to samo co socjalne. Czy wiesz że aby dostać mieszkanie w tym bloku, to w przypadku standardowej, 4-osobowej rodzinie dochody rodziny muszą być takie, że w przypadku pracujących obojga rodziców, ich zarobki muszą być sporo wyższe od najniższej krajowej? Dołóż do tego czynsz sporo wyższy niż w mieszkaniu własnościowym i wyjdzie Ci że te mieszkania komunalne wcale nie są budowane z myślą o najbiedniejszych, najbardziej potrzebujących, których po prostu nie stać na własne mieszkanie, dla których inne pomoc miały być.
remigiush,mylisz sie I to duzo,w Irlandii wydaja na socjal 10 razy wiecej mam wrazenie a ludzie zarabiaja srednio 4 razy wiecej,wiec jak widac nasze zarobki nie maja nic wspolnego z tym ile panstwo wydaje na socjal.Albo jestesmy biednym krajem albo rozkradanym innego wyjscia nie widze
i za kilka lat Irlandia pójdzie w ślady Grecji, Hiszpanii...
Ty sie nie martw kolego o Hiszpanie I Grecje,tam ogolnie ludzie ciagle zyja lepiej niz w polsce,moze Grecy zyli ponad stan I teraz placza bo sie im zabralo troche ale nadal zarabiaja wiecej niz w Polsce,a Tuskowa propaganda dziala wmawiajac Polakom ze nie jest w Polsce tak zle,o Hiszpanow tez bym sie nie martwil,bylem na Naxos w Grecji na urlopie w tym roku ,nie spotkalem ani jednego Polaka a Hiszpanow cale tabuny,zastanawialem sie gdzie tam kryzys jest,o Irlandie tez bym sie nie martwil
DLACZEGO Dyrekcja ZBK nadal pozwala na niepłacenie czynszów za mieszkania??? Długi rosną a dłużnicy mają w d***e odpracowywanie i płacenie.KIEDY eksmisje tych co nie płacą???niszczeją mieszkania a oczekujący na mieszkania nie mają szans na szybkie otrzymanie lokalu.
i zaś firma budmar zawaliła.ślepy weż sie za robote a nie dupe w aucie wozisz
Ślepy pracownikiem roku no i BudMar oczywiście firma z tradycjami HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ŚLEPY ty konfidencie ***ojony.......