Praca na drugim kreatywnym podwórku wre. Wykonawca innowacyjnego placu zabaw wykonał już wylewkę pod posadzki do gier chodnikowych oraz wytyczył miejsce na tzw bulodrom. Szykuje się więc kreatywne podwórko z prawdziwego zdarzenia!
Kreatywne podwórka nie mają pełnić tylko funkcji placu zabaw. Mają być czymś więcej: miejscem, gdzie będą mogli spotykać się wszyscy mieszkańcy, dzieci ale także starsi, którzy często czują się samotni, odizolowani. Miejscem, do którego można wyjść, usiąść, odpocząć lub aktywnie spędzić czas.
Pierwsze podwórko tego typu, na ul. Teatralnej, zostało oddane do użytku mieszkańców w czerwcu br. Teraz przyszła kolej na drugie z nich – tym razem przy ul. Wapiennej, w obrębie Starego Miasta, między Bursą Szkolną nr 3, a Muzeum Archeologiczno-Histoycznym. Już sam projekt zwiastował, że te będzie łączyło w sobie po trosze i tradycję i nowoczesność w zupełnie nowym wydaniu. W zeszłym tygodniu na wytyczonym terenie ruszyły już pierwsze prace.
Robotnicy firmy Elzambud - wykonawcy całego zadania - wykonali już wylewkę pod posadzki do gier chodnikowych, które znajdą się na placu. Na betonowym podłożu o wymiarach 84 m kw, dzieci będą więc mogły przypomnieć sobie jak wyglądała np. gra w klasy, kapsle, gumę, czy w kręconkę.
Ciekawym i innowacyjnym pomysłem będzie również wykonanie w tym miejscu placu do gry w boule, która polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu, stalowymi w kierunku małej drewnianej kulki. Jest to gra towarzyska bardzo popularna na zachodzie Europy. Bulodrom jest już gotowy - znajduje się obok zabytkowego muru Muzeum Archeologiczno-Historycznego i wysypany jest drobnym żwirem. Na kreatywnym podwórku powstanie również zjeżdżalnia, trampolina, huśtawki, bocianie gniazdo, równoważnie i tablice do rysowania kredą
Czekamy jeszcze na innowacyjny zestaw specjalnie skonstruowanych metalowych rur, które jak afrykańskie tam-tamy, będą podczas zabawy produkować najróżniejsze dźwięki oraz na konstrukcję ze stalowych rur, która swoim kształtem przypominać będzie żyrafę. Inną, ciekawą formą będzie także las 40 drewnianych słupów, o wysokości od 30 cm do 1,5 metra, które można w ciekawy sposób wykorzystać np. zawieszając na nim liny, huśtawki, czy drabinki do wspinania się.
Praca na podwórku idzie pełną parą i wygląda na to, że jeszcze tej jesieni maluchy znajdą swój kącik zabaw na elbląskiej starówce.
i fajnie - bedziemy z dziecmi zachodzic :)
Ciekawe ile osób w tym mieście gra w Boule?
@Arek: Teraz na pewno będzie więcej ;-)