Rozbudowa Miejskiej Sieci Szerokopasmowej trwa. Nowy projekt, na którego właśnie ogłoszono przetarg, ma zmienić cyfrowy wymiar naszego miasta. Poprzez stworzenie odpowiedniej infrastruktury sieciowej, a na jej bazie - zbudowania cyfrowych usług administracyjnych, mieszkańcy Elbląga przygotowują się powoli do tworzenia społeczeństwa informacyjnego. Rozbudowa MSS ma również usprawnić dostępność do zasobów informacyjnych urzędów, bibliotek oraz sieci globalnej, zwiększając przy okazji poczucie bezpieczeństwa osób korzystających z internetu.
Wartość całej inwestycji to 3 miliony złotych. 2,5 miliona z tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne. Przedmiotem projektu jest rozbudowa istniejącej Miejskiej Sieci Szerokopasmowej (MSS) w naszym mieście.
Zadanie będzie polegało na wykonaniu dokumentacji projektowej rozbudowywanej sieci, a następnie wykonaniu: kanalizacji kablowej na potrzeby przyłączy telekomunikacyjnych MSS w do budynków nowych punktów dostępowych oraz łączników teletechnicznych, linii optotelekomunikacyjnych dostępowych łączących nowoprojektowane punkty logiczne sieci z istniejącą strukturą MSS, linii optotelekomunikacyjnych łączników dystrybucyjnych oraz wyposażenie ich w urządzenia aktywne. Dokona się również adaptacji pomieszczeń w wyznaczonych obiektach, na potrzeby punktów dostępowych MSS.
Inwestycja zakłada budowę 19 nowych obiektów, wchodzących w skład miejskiej infrastruktury telekomunikacyjnej. Miasto chce również zbudować 5,6 kilometra sieci światłowodowej.
Bowiem cała Miejska Sieć Szerokopasmowa w Elblągu składa się ze 120 km tej sieci, która umieszczona jest w kanalizacji teletechnicznej. Stanowi ona część pasywną, zrealizowaną w ramach innego projektu. Po instalacji urządzeń aktywnych, do sieci podłączone zostaną wszystkie jednostki organizacyjne elbląskiego samorządu, szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki i wiele innych. Ponadto elblążanie będą mogli korzystać z ośmiu punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu, a także z 20 punktów z bezpłatnym dostępem do portalu miejskiego, tzw. PIAPów, czyli Publicznych Punktów Dostępu do Internetu. MSS w Elblągu zostanie też połączona z regionalną Siecią Szerokopasmową Polski Wschodniej.
którzy powiedzą, że nic się nie dzieje. Po większości beneficjenci dawnej władzy, którym kurczą się fundusze i z żalem wspominają czasy kiedy mogli dłubać w nosie i liczyć kaskę.
A wykonuje to elblaska firma czy jak zwykle inni mają pracę a my płacimy .....
A skończy się podobnie jak z kolektorem sanitarnym Elbląg->Milejewo. Kolektor wybudowany a szamba na Dąbrowie jak były tak są. Tak pewnie będzie i w tym przypadku - siec wybudowana ale mało kto będzie korzystał z jej możliwości.
jak najdalej od takich seci miejskich zarzadzanych przez kolesi kolesiów znajacych kolesi, co znaja innych kolesiów, o jakim bezpieczeństwie tu mowa? UM na bank bedzie monitorował ruch w sieci i "najabitniejszych" oponetów zwyczajnie socjalnie eliminował pozbawiając pracy itd. Chcecie budować społeczeństwo informatyczne? w takiej dziurze zbudujecie patologię, patologię przez duże P, chcesz miec neta i miec pewność, że byle łajza z UM nie slepi sie na ciebie w necie? bierz 3G, są nawet absolutnie bezpłatne rozwiązania, macie rozum to im dalej od tych miejskich sieci tym lepiej, no chyba, że zrobią demokratyczne wybory na administratorów, wtedy wybieracie i wiecie czy kto to monitoruje
Trzeba to było zrobić wcześniej.Toruń ma MSS od 10 lat.Na całej toruńskiej starówce można bezpłatnie korzystać z internetu.Do sieci podłączono wszystkie instytucje użyteczności publicznej nawet osiedlowe biblioteki.Regularnie bywam w Toruniu i znam to z własnego doświadczenia.Mam nadzieje, że w Elblągu nie skończy się tak samo jak z Porto 55 i Aquaparkiem.
to jak to mamy 120 km sieci i ani jednego punktu dostępowego a przez to ze wybudują 5 km to powstanie ich 20?To jakiś absurd jeżeli za punkt PIAP uważają ten np w światowidzie gdzie jest zainstalowany MAC gdzie nikt nie potrafi tego uruchomić to jakieś jaja .Do światłowodów potrzebny jest prąd dużo bo musi być klimatyzacja na punktach ile kosztuje potem eksploatacja??? Za 3 bańki mielibyśmy Aquapark Co oni będą przerzucać przez światłowody jaką szkoła ma tak wielką bazę danych żeby potrzebowała światłowodu do komunikacji to jakiś obłęd
Zaufajcie mi. Nie chcecie mieć "darmowego" miejskiego internetu. Nie będę wam nawet starał się tłumaczyć jeśli nie rozumiecie sami dlaczego.
@Heniek3d popieram po co będziesz strzępić sobie klawiaturę. Napiszesz to zamieszają, przeinaczą, pokręcą a na koniec wyjdzie z tego niezły pasztet. Normalnie jak głuchy telefon w przedszkolu.
Ja tak jak @Heniek3,też nie chcę "darmowego miejskiego" internetu.Nie chcę,by urzędasy wiedzieli co robie w domu.No bo na pewno będą sledzić "ruchy w sieci" użytkowników.Nie chcę być inwigilowany.Wolę AREO 2 "moje " LTE.Urzędasów "cacka" nie chcę nawet ,gdyby mi dopłacali,nie i basta!
A kiedy "Wyposażenie pracowni komputerowych w elbląskich placówkach oświatowych oferujących kształcenie na kierunkach informatycznych" - praca na 8 letnim sprzęcie to sama przyjemność. "Ponadto elblążanie będą mogli korzystać z ośmiu punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu," - tylko wtedy, gdy będzie działał, bo teraz nie bangla :)