Środa, 1.01.2025, Imieniny: Mieczyslaw, Mieszko, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Łęczycka 26 – zmiana społeczna to żmudny proces

12.09.2012, 17:39:42 Rozmiar tekstu: A A A
Łęczycka 26 – zmiana społeczna to żmudny proces
fot. archiwum redakcji

W maju 2011 roku został opracowany i wdrożony do realizacji „Kompleksowy Program Naprawczy dla mieszkańców bloku przy ul. Łęczyckiej 26 na lata 2011-2013„. Warto przypominać o tym programie, który zwrócił uwagę na mieszkańców wspomnianego bloku i zmierzył się z ich problemami.

Głównym celem Programu jest zmiana postaw społecznych i aktywizacja mieszkańców, ukierunkowanie ich na podejmowanie działań zmierzających do poprawy własnych warunków bytowych, jak i najbliższego otoczenia. Pozostałe założenia to również podniesienie bezpieczeństwa, zminimalizowanie zjawisk dysfunkcyjnych, organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, polepszenie estetyki wokół i wewnątrz budynku.

Program powstał z inicjatywy członków Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej w Elblągu. Radni komisji w składzie – Maria Kosecka przewodnicząca, Agnieszka Kondraczuk, Małgorzata Adamowicz, Ryszard Klim, Marek Kucharczyk oraz Andrzej Tomczyński podjęli działania i zainicjowali opracowanie programu naprawczego dla mieszkańców bloku. Temat ten jest tym bardziej  trudny, że powyższy blok cieszy się negatywną opinią wśród elblążan, a działania tam kierowane wymagają czasu, konsekwencji, jak i współpracy wszystkich podmiotów  zaangażowanych  w przeprowadzenie zmian. Program został opracowany przy ścisłej współpracy przedstawicieli jednostek: Zarządu Budynków Komunalnych, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji, Społecznej Komisji Mieszkaniowej oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.  Działania podzielono na trzy obszary: sprawy mieszkaniowe, bezpieczeństwo oraz sprawy socjalne. Dla prawidłowej realizacji zadań powołany został Zespół Koordynujący, w skład którego weszli przedstawiciele wymienionych jednostek oraz mieszkańcy bloku jako członkowie Rady Mieszkańców. Zespół na bieżąco monitoruje realizację  zadań zawartych w harmonogramie, a w razie potrzeby dokonuje odpowiednich modyfikacji.

Wolne zmiany w dobrym kierunku… jedynie słuszne rozwiązanie

Powyższe hasło może i brzmi odrobinę śmiesznie, ale jest prawdziwe. Trudno oczekiwać zmiany postaw mieszkańców bloku przy Łęczyckiej z dnia na dzień. Trudno również narzucić im jakieś rozwiązania, czy sposoby zachowań, tu efekt może być odwrotny od założonego. W programie naprawczym stawia się na budowanie relacji, zdobywanie zaufania, pokazywanie pozytywnych przykładów i alternatywnych rozwiązań, a to wiąże się z czasem. Dotychczasowe działania podjęte w ramach realizacji programu można ocenić pozytywnie. Przy wzajemnej współpracy wszystkich podmiotów zrealizowano szereg działań.

- W wyniku prac remontowych przeprowadzonych wokół budynku jak i wewnątrz poprawiono estetykę.

- Organizując czas wolny utworzono wspólnie z mieszkańcami ogródek dziecięcy, a dla starszej młodzieży mini siłownię.

- W ramach działań pedagoga ulicy udało się zaktywizować młodzież w wieku 15-24 lata. Młodzież świadczyła między innymi wolontariat na rzecz Schroniska dla Zwierząt. Dzięki współpracy z innymi podmiotami młodzież chcąca rozwijać swoje zainteresowania miała możliwość uczestniczenia w zajęciach popołudniowych  między innymi  w szkole tańca  Broadway oraz w klubie sportowym Olimpia 2004. Natomiast dla dzieci i młodzieży mającej trudności szkolne przy współpracy z Centrum Wolontariatu zorganizowano i prowadzono korepetycje.

- Dla osób dorosłych prowadzono spotkania z psychologiem, które miały charakter grupy wsparcia.

- Osoby w wieku produkcyjnym kierowano do udziału  w programie „Od wykluczenia do usamodzielnienia„ mającym na celu zwiększenie gotowości do podjęcia aktywności społecznej, życiowej i zawodowej.

- Część mieszkańców podjęła działania w ramach „Kompleksowego Programu Naprawczego skierowanego do zadłużonych użytkowników lokali mieszkalnych  wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu  Gminy Miasta Elbląg„ poprzez  oddłużanie , odpracowywanie  swoich zobowiązań w stosunku do ZBK.

Efekty działania Programu pokazują, że warto podejmować żmudną pracę na rzecz społeczności bloku przy ulicy Łęczyckiej. W najbliższym czasie planowane jest między innymi  zorganizowanie konkursu plastycznego dla  dzieci i młodzieży pt. „Bezpieczny dom – bezpieczne osiedle„ oraz  spotkania członków Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych. Pierwsze takie spotkanie przewidziane jest w październiku br.


Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe UM Elbląg

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ SSW jest w Elbląu!!!
    Środa, 12.09

    Patologia to jest,ale w UM Elbląg na ul.Łącznosci!!! Wykluczacie nas społecznie,urzędasy,my zn satysfakcja wyp,,,my was z cieplych biur i wygodnych skórzanych foteli!

  2. 2
    +11
    ~ MS
    Środa, 12.09

    Ten stan rzeczy jest winą nadmiernej opieki społecznej . Nie chce się im pracować bo dostają wszystko za darmo z mops począwszy od dodatków mieszkaniowych , zasiłków celowych , zasiłków stałych , zasiłków na dzieci, darmowych obiadów , paczek żywnościowych z banku żywności i wielu innych form pomocy....Wystarczy być alkoholikiem i można bawić się balować nie pracować narzekać na zło otaczającego świata , wymyślony kryzys gospodarczy i śmiać się z tych którzy biegną rano na autobus by nie spóźnić się do pracy czy kasjerów w supermarkecie pracujących w pocie czoła za 1000 zł. Taka jest prawda że pomoc społeczna nie dociera do najbardziej potrzebujących czyli ludzi chorych niezdolnych do samodzielnej egzystencji a nie do pijaków czy cwaniaków unikających zatrudnienia i zerujących na innych.

  3. 3
    +6
    ~ pampi
    Środa, 12.09

    O tak wysokiej klasy specjalista różnych partii A. Tomczyński !! Ktoś ma niezłe poczucie humoru.

  4. 4
    --3
    ~ ciekawe to
    Czwartek, 13.09

    jak patologia przyciąga patologię : ] i to poczucie misji

  5. 5
    +8
    ~ wnikliwy
    Czwartek, 13.09

    Bardzo dobrze, że projekt jest kontynuowany. Trzeba zdawać sobie sprawę o skomplikowanej sytuacji tych ludzi i ich odmienności. Powrót do społeczeństwa wymaga czasu i konsekwencji w działaniu. Gratuluję tym wszystkim którym się chce działać a nie tylko marudzić.

  6. 6
    +1
    ~ celinka przeklinaczka
    Czwartek, 13.09

    To nic nie da. Tam już jest nieodwracalna patologia. Znam taką jedną co wzięła na dziecko chłopaka z dobrej i zamożnej rodziny. Niestety to ona zaraziła ich patologią. Nie dali rady jej wyleczyć i naprostować. Pokazać, że można żyć normalnie. Widziałam balkony w tym hotelowcu i to mi wystarczy.

  7. 7
    --1
    ~ siłacz
    Czwartek, 13.09

    To ja poproszę o mini siłownię u mnie w bloku. Ja muszę zapieprzać w robocie za minimalną (ciesze się że ją mam) i mną się nikt nie przejmuje a nie stać mnie na takie luksusy jak siłownia.

  8. 8
    --1
    ~ wasyl
    Czwartek, 13.09

    "siłacz", rzuć pracę, zacznij pić i nie płacić rachunków - wylądujesz na Łęczyckiej 26.

  9. 9
    +5
    ~ madzia
    Czwartek, 13.09

    Miło czytać artykuł w którym przedstawia się efekty działania naszych radnych. Oby więcej takich udanych i w pełni zrealizowanych działań. Brawo dla całej komisji bezpieczeństwa i spraw samorządowych.Jakby pozostałe komisje działały równie skutecznie, to w Elblągu będzie bajecznie...he :) Powodzenia

  10. 10
    0
    ~ żul
    Czwartek, 13.09

    Czy jakiś frajer chce w ryja?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1405498981476