W najbliższym czasie w zabytkowym Parku Kajki rozpocznie się kolejny proces jego rewitalizacji. Wiosna w pełni, pogoda zachęca do spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, a nic tak nie psuje odpoczynku jak nieestetyczny widok. Stary asfalt i nawierzchnie gruntowe w parku zastąpi więc specjalnie do tego przeznaczona nawierzchnia wykonana z czystych, naturalnych materiałów budowlanych. To jednak nie koniec zmian.
Remont dotyczyć będzie parku dużego, który posiada bardzo zniszczoną, gruntową nawierzchnię alejek. Istniejące pokrywy wymienione zostaną na nawierzchnię typu HanseGrand, która przeznaczona jest do zabytkowych parków. Należy tu wyjaśnić, iż HanseGrand to materiał budowlany z wysokogatunkowych surowców, takich jak: łupki wysokogórskie, specjalny wiążący żwir i kamień naturalny. Jest on całkowicie przyjazny dla środowiska i podlega ustawicznej kontroli jakości. Materiał ten nie kruszy się i nie pyli, jest odporny na działanie zewnętrznych warunków. Posiada wysoką odporność na ciężar, ścieranie i jest nie brudzący. Nadaje się również na powierzchnie przeznaczone dla wózków inwalidzkich. Po wyglądającej na żwirową nawierzchni bez problemu będą mogły też jeździć dzieci na rowerkach.
Oprócz remontu alejek parkowych zostaną też wykonane inne prace. — W ramach prac przewidzianych w temacie pt. "Rewitalizacja Parku Kajki" w roku 2012 będą wykonane dodatkowo następujące prace: wymiana obrzeży na alejkach ziemnych oraz dojścia boczne do Parku od ul. Kajki i ul. Fałata. — informuje Margita Hańska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu, który to jest głównym wykonawcą wszystkich prac na terenie parku.
Dotychczas w Parku Kajki wybudowano nowe oświetlenie ciągów pieszych, instalację do podłączenia nagłośnienia imprez masowych, wyremontowano ciek przebiegający przez park wraz z przepustami. W zeszłym roku wybudowano i ogrodzono nowoczesny plac zabaw. Ponieważ parki miejskie są miejscem wypoczynku dla wszystkich mieszkańców, wyposażono go w urządzenia przeznaczone dla małych i większych dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych.
W 2009 r. w Parku Kajki wyremontowano zbiornik i wykonano obieg zamknięty wody zasilającej zbiornik (w przypadku braku wody w cieku). W ramach zadania inwestycyjnego „Rewitalizacja zieleni na terenie Parku Kajki” wykonano również renowację trejaży zlokalizowanych po obu stronach ul. Pionierskiej, a wokół zbiornika wykonano nową obsadę z drzew i krzewów.
Park Kajki wpisany jest do rejestru zabytków, posiada uzgodnioną z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Koncepcję zagospodarowania, remontów i estetyzacji Parku Kajki w Elblągu, która jest realizowana od 2004r. Dzięki zastosowanej nowoczesnej technologii wykonania nawierzchni alej, będzie można było pogodzić wymogi konserwatora zabytków z wygodą dla spacerowiczów.
Super .Dawno powinni to zrobić
tylko się cieszyć, mam szczęście mieszkać koło tego parku, często tam spędzamy czas z rodziną. Już jest nie źle bo to chyba najlepszy typowy park miejski w Elblągu, w Polsce znam wiele innych lepszych ale nie czepiajmy się... piękna alejka różana po jednej i część spacerowa po drugiej stronie to miejsce dla każdego. Brawo za kolejne inwestycje. W mojej opinii potrzebne jest tylko poprawienie tego fatalnego, niebezpiecznego przejścia przez Pionierów. A propos, słyszałem, że Park Kajki przed wojną był zieloną wizytówka naszego miasta, a to co jest teraz znacząco estetycznie odstaje, ale dajmy sobie trochę czasu.
W parku jest wiele unikalnych roślin, które nie występują w naturze w naszej strefie klimatycznej. Może uda sie przymocować trwałe tabliczki z nazwią gatunkową (polski i łacina), krótką charakterystyka i miejscem występowania w naturze? Byałaby to takze pomoc dla nauczycieli przyrody i biologii pobliskich szkół.
podnosząc wiek emerytalny do 95 możemy pójść nawet dalej
Postawić zakaz wprowadzania psów !!! Skoro ich właściciele nie potrafią po nich sprzątać odchodów ...
Tablice informacyjne nic nie dają. Zapraszamy odpowiednie służby do kontrolowania i wlepiania mandatów !!!
Tak się zastanawiam, kto odebrał ten niby odremontowany zbiornik. Jak to się ma to zabytkowego charakteru parku? Nie trzeba być wrażliwym estetą by stwierdzić, że zrobiona była zwykła lipa.
Nie narzekam, park mały fajny, zbiornik w parku duzym masakra tandeta, alejki poboczne z tego niby zwiru ok, myslelem ze sie probia bruzdy. Teraz chca wymienic wszystkie na ten niby zwir. Idziesz z wozkiem, zbiera to ten piasek. Lepszy bylby nowy asfalt specjalnie przeznaczony do parkow. Widzialem cos takiego we Francji super sprawa. Jest to material na chodniki i sciezki rowerowe, od polbruku juz sie odchodzi.
i zaczął pomalutku przekształcać ten park w park-ogród botaniczny z ciekawymi, rzadkimi roślinami. Sa takie parki w Polsce.
Jasno i wyrażnie trzeba określić granice parku. Firma sprzątająca Zawadę sprząta tereny nie tylko swoje a także często i miejskie, chodżby i dzisiaj .Czystość i porządek jest wartością wspólną/ chciało by się wierzyć !?/ Napewno nie dużej części mieszkańców SM Zakrzewo.A propos- ilu mieszka tu , na tym osiedlu radnych miasta? A ilu ważnych i decyzyjnych, prominentnych osób ?! Przecież to są tylko mądrale na czas wyborów a także mało rozgarnięci dzienikarze lokalnej prasy.