Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Miasto Elbląg złoży do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Urządzeń Wodnych wniosek, o dofinansowanie elbląskich inwestycji, które będą realizowane w ramach Programu Kompleksowego Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego Żuław do roku 2030. Elbląg jest pierwszym miastem spośród beneficjentów tego Programu, które przygotowało Studium wykonalności.
Wczoraj w Elblągu gościła Halina Czarnecka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Celem spotkania z Prezydentem Henrykiem Słoniną było przede wszystkim zaprezentowanie zakresu działań i zaawansowania prac, które władze Elbląga będą realizowały w ramach Programu Kompleksowego Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego Żuław do roku 2030.
W ramach I etapu projektu, którego realizacja przewidziana jest do 2015 roku w naszym mieście przebudowany zostanie system przeciwpowodziowy prawego brzegu rzeki Elbląg - rejon od rzeki Fiszewki oraz Polder Nowe Pole - Zatorze. Powstanie również Lokalny System Monitorowania i Wspomagania Reagowania na Zagrożenia Powodziowe. Będzie on polegał na budowie 10 stacji telemetrycznych, na których będą dokonywały się pomiary hydrologiczne, a także wiatrów i opadów. Dane te będą analizowane przez system. Szacunkowy koszt ww. zadań wynosi ponad 42 mln złotych, z czego prawie 36 mln złotych pochodzić będzie z funduszy unijnych.
Na liście rezerwowej zaś znajduje się zadanie - „Przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg - rejon ulicy Dolnej i Stoczniowej” oraz „Przebudowa systemu przeciwpowodziowego lewego brzegu rzeki Elbląg”. Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu zrealizuje natomiast zadanie związane z przebudową wałów na rzece Elbląg - od miasta Elbląg do rzeki Babicy.
- Podczas spotkania Prezydent podkreślał, że ten projekt jest bardzo dużą szansą dla Elbląga. Podziękował również Pani Dyrektor za przychylność, pomoc i wspieranie działań elbląskiego samorządu – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Zaznaczył także, że teraz jest już czas na realizację tych inwestycji, które są jakże oczekiwane przez elblążan oraz że ambicją władz Elbląga jest również, w przypadku wystąpienia oszczędności, wprowadzenie zadań z listy rezerwowej.
- Ten Program to efekt zaangażowania nas wszystkich. Ja również pragnę podziękować za współpracę i pogratulować zapału i determinacji. Do zrobienia mamy bardzo dużo. Tu na terenie Żuław podstawową rzeczą jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe i bez realizacji tych działań nie można mówić o rozwoju życia społecznego - podkreślała Pani Czarnecka.
Zarówno Prezydent, jak i Pani Dyrektor zgodnie przyznali, że już dziś należy zacząć przygotowywać się do nowej perspektywy finansowej, w której będzie można się starać o dofinansowanie kolejnych zadań, których celem będzie ochrona przeciwpowodziowa. Niezbędna jest także edukacja mieszkańców Żuław, która będzie prowadzona w ramach programu.