Środa, 25.12.2024, Imieniny: Boze Narodzenie - Eugenia, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Jest szansa na tańszy gaz na Warmii i Mazurach

01.09.2010, 08:33:42 Rozmiar tekstu: A A A
Jest szansa na tańszy gaz na Warmii i Mazurach

W ciągu 5 lat cena gazu w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego może być trzykrotnie niższa dzięki budowie nowego gazociągu. O projekcie przeprowadzenia gazyfikacji terenu północno-wschodniej Polski rozmawiał wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski z prezesem spółki „EnergoEko-Inwest” oraz przedstawicielami samorządów, na terenie których powstanie gazociąg.

Rury z gazem wybuduje spółka Energo Eko Invest, której projekt okazał się najlepszym spośród biorących udział w konkursie zorganizowanym przez ministerstwo rozwoju regionalnego.
Wybudowanych zostanie 188 km gazociągu za ponad 190 mln złotych, w tym ponad 92 mln złotych będzie pochodziło z funduszy europejskich. Gazociąg połączy kilka miast w północno-wschodnich Mazurach. Będzie prowadził od Mrągowa do Giżycka, Ełku, Olecka i Grajewa.

Zdaniem wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego : realne prace związane z gazyfikacją tej północno-wschodniej części województwa ruszą na początku przyszłego roku. Projekt ten na pewno wpłynie na wzrost atrakcyjności tego regionu, zapewni bezpieczeństwo energetyczne poprzez dywersyfikację dostaw, przyspieszy rozwój odnawialnych źródeł energii. Niewątpliwie wpłynie również na poprawę stanu środowiska naturalnego, ale przede wszystkim znacząco obniży ceny gazu .

- Na ten gaz indywidualni odbiorcy będą musieli poczekać – mówił prezes Spółki Energo Eko Incest Tomasz Maria Starowieyski. - Docelowo zamierzamy podłączyć około 150 odbiorców , na początku jednak nastawiamy się na odbiorców hurtowych i duże zakłady przemysłowe oraz jednostki publiczne: szkoły , szpitale, spółdzielnie mieszkaniowe. Zakończenie inwestycji planujemy w 2015 roku – powiedział prezes Starowieyski.

W województwie warmińsko-mazurskim z zawodowej sieci gazowniczej korzysta ok. 50% gospodarstw domowych. Z miejskiej sieci gazowniczej korzysta ok. 75% ogółu gospodarstw domowych, natomiast procentowy udział ilości wiejskich gospodarstw domowych korzystających z zawodowej sieci gazowniczej wynosi  zaledwie ok.2%.
Przedsięwzięcie ma charakter innowacyjny i jest projektem z zakresu kompleksowego rozwiązania problemu niedostatków gazu w „Zielonych Płucach Polski”. Projekt obejmuje przeprowadzenie gazyfikacji terenu północno-wschodniej Polski w jego wschodniej części Wielkich Jezior Mazurskich, Pojezierza Suwalskiego i Pojezierza Ełckiego oraz północnej części Podlasia. Rozpoczyna się w Młynowie k. Mrągowa i przebiega przez Giżycko do Olecka oraz do Ełku, Suwałk i Grajewa, co w przyszłości da możliwość włączenia do systemu innych miejscowości: Kowale Oleckie, Gąski, Straduny, Prostki, Pisz, Gołdap, Stawiski, Szczawyn, Kolno. W praktyce oznacza to stworzenie podsystemu o dużym stosunkowo zasięgu. Augustów wymaga stworzenia samodzielnego systemu, który pozwoli pozostawić w nienaruszalnym stanie unikalnych zasobów przyrodniczych Augustowszczyzny.

W oparciu o projektowany gazociąg możliwe będzie pełne zgazyfikowanie regionu dotychczas niezgazyfikowanego.
Na planowanym w projekcie obszarze budowy sieci gazociągów, czyli na obszarze sześciu powiatów: mrągowskiego, giżyckiego, suwalskiego, oleckiego, ełckiego, grajewskiego praktycznie nie ma sieci rurociągów przesyłowych. Pozostały jedynie jednostkowe, autonomiczne sieci dystrybucyjne, tylko w większych miastach są to; Olecko, Suwałki, Ełk, zasilane przez dowóz gazu cysternami - transportem kołowym. To powoduje wysokie ceny gazu na tym obszarze. Od strony północnej doprowadzony jest gaz sieciowy do miasta Giżycka jednakże nie zaspakaja on połowy potrzeb miasta. Projektowany gazociąg będzie jedynym na tym obszarze.

Powierzchnia łączna 6-ciu powiatów (mrągowski, giżycki, olecki, suwalski z miastem Suwałki, ełcki, grajewski) obejmuje ok. 6510,06 km2 a liczba ludności 389 088 osób (źródło: www.mapa.edu.pl). To obrazuje jak złożony (mało atrakcyjny) z ekonomicznego punktu jest obszar inwestycji z uwagi na wielkie odległości, niski stopień zaludnienia i duże rozproszenie miejscowości, wielkie przeszkody wodne zmuszające do szukania obejść tras gazociągu co podnosi koszty, niewielka ilość zakładów przemysłowych pozwalających dużym zużyciem gazu zagwarantować opłacalność ekonomiczną budowy gazociągów.

Koncepcja spółki polegająca na włączeniu całej wyprodukowanej puli biometanu- po jego oczyszczeniu i osuszeniu- do systemu zaopatrzenia w gaz zakładów przemysłowych, lokalnych ciepłowni (basenów) i innych obiektów użyteczności publicznej, a także użytkowanie do celów ogrzewczych i kulinarnych zmiksowanego czystego biometanu z czystym gazem ziemnym oznaczać będzie także wzrost bezpieczeństwa energetycznego Regionu. Będzie także oddziaływało na wzrost świadomości ekologicznej i stanie się przykładem na zwiększanie niezależności od importu surowców energetycznych.

Powstawanie zaś nowoczesnych zakładów multienergetycznych (kogeneracji, trójgeneracji, zakładów odbioru, czyszczenia i osuszania biometanu) spowoduje wchłoniecie młodzieży do lokalnych przedsiębiorstw i obniży bezrobocie, co w konsekwencji przyniesie wzrost zainteresowania i powiązania swojego losu z miejscem pochodzenia znaczącej liczby młodszego rocznika młodzieży. To powstrzymać może, przynajmniej częściowo, zjawisko starzenia się miejscowej ludności (w rozumieniu statystycznym) i wyhamuje silne tendencje migracyjne i emigracyjne tak silne uobecnione przez ostatnie dziesięciolecia na obszarze będącym przedmiotem omawianej inwestycji.

 

Mars

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Jonas
    Środa, 01.09

    na warmii i mazurach????? :O

  2. 2
    0
    ~ k
    Środa, 01.09

    a co to nas elblazan?

  3. 3
    0
    ~ rebus
    Środa, 01.09

    No chyba warto wiedzieć coś więcej niż tylko to, co dzieje się w Elblągu? Nie możemy zamykać się tylko w naszym mieście, jak na wsi.

  4. 4
    0
    ~ tak lub nie
    Środa, 01.09

    Jednym słowem zacofane mazury się gazyfikują a co to nas Elblążan na Wybrzeżu obchodzi chyba tylko to że ładujecie pieniądze we wszystko u siebie by wyjść z zacofania.Tylko nie zapominajcie że jeśli jesteśmy wbrew woli mieszkańców dołączeni do was to mamy też potrzeby i tu też należą się pieniądze na różne inwestycje.Nigdy to województwo nie wyjdzie z zacofania jeśli będzie wstrzymywanych wiele inwestycji a szczególnie w mieście Elblągu.Przekop mierzei dałby pracę tysiącom osób w Elblągu i okolicy ,czy tego nikt nie zauważa .Czy tylko się liczą mazury bo blisko olsztyn . Jeśli dalej tak będzie to precz z tym województwem.

  5. 5
    0
    ~ ArnoldUPR
    Środa, 01.09

    czemu jeszcze nikt nie robi odwiertow gazu lupkowego gdzies kolo Elblaga? Slonina powinien nawet doplacic firmom, zeby wiercily, a nie wydawac kase na nowe chodniki

  6. 6
    0
    ~ młody
    Środa, 01.09

    A czy w Ratuszy wiedzą jakie bogactwo mamy w zasięgu ręki tylko trzeba chcieć ruszyć komórki mózgowe do opcji rozwój nie zastój i obietnice.

  7. 7
    0
    ~ Yunit
    Środa, 01.09

    Dobra wiadomość dla tamtych obszarów. Ale to portal dla Elbląga i okolic. Co nas obchodzą informacje z dalekich obszarów województwa, z którym na dodatek się nie utożsamiamy? :)

  8. 8
    0
    ~ Elblążanin
    Środa, 01.09

    To jest info.elblag a nie info.warmiaimazury :D

  9. 9
    0
    ~ jojo
    Środa, 01.09

    nie dla nas ................dla nas podwyzki

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1302509307861