Jeszcze w tym miesiącu ruszą pierwsze prace nad budową miejskiej sieci szerokopasmowej. Do końca września sieć połączy wszystkie jednostki organizacyjne samorządu elbląskiego (w sumie 161 obiektów). Elblążanie będą mogli korzystać z jej dobrodziejstw w 20 punktach bezpłatnego, publicznego dostępu do Internetu (PIAP) oraz w 8 punktach bezpłatnego bezprzewodowego dostępu do Internetu. Po wybudowaniu kanalizacji teletechnicznej zainteresowane podmioty będą mogły dzierżawić w niej otwory i podłączać budynki mieszkalne oraz firmy prywatne na terenie miasta.
Wczoraj w elbląskim ratuszu doszło do podpisania umowy z wykonawcą tej inwestycji, którym będzie konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budownictwa Telekomunikacyjnego „Zachód” z Kostrzyna Wlkp. (jako lider) oraz Elektromont z Jeleniej Góry. Umowę sygnowali Prezydent Elbląga Henryk Słonina oraz Jarosław Łabędzki - Prezes Zarządu PBT „Zachód”.
Zakres robót obejmować będzie wykonanie kanalizacji teletechnicznych na potrzeby Miejskiej Sieci Szerokopasmowej w Elblągu o łączącej długości około 60 km, wraz z przyłączami do budynków 138 Punktów Dostępowych, 20 Punktów Dystrybucyjnych i 3 Węzłów Głównych tj. łącznie 161 obiektów na terenie Elbląga.
Inwestycja obejmować będzie również budowę linii optotelekomunikacyjnych (światłowodowych) międzywęzłowych i dostępowych o długości około 130 km, które połączą wszystkie punkty logiczne sieci w jednolitą strukturę. Ponadto wyłonione w przetargu konsorcjum zajmie się adaptacją pomieszczeń i wykonaniem drobnych prac budowlanych, renowacyjnych oraz niezbędnych instalacji elektrycznych, sygnalizacyjnych i instalacji klimatyzacji, w wyznaczonych obiektach na Punkty Dostępowe, Dystrybucyjne i Węzły Główne.
Koszt wszystkich wymienionych robót wyniesie 12.797.631,66 zł.
- W przyszłym tygodniu prawdopodobnie nastąpi przekazanie nam placu budowy. Prace rozpoczniemy jeszcze w lutym – zapowiada Łukasz Olejniczak, wiceprezes Przedsiębiorstwa Budownictwa Telekomunikacyjnego „Zachód”. - Ze względu na przeciągający się przetarg, czasu nie jest zbyt wiele, gdyż wszystkie roboty musimy zakończyć do końca września tego roku. Inwestycję zaczniemy od adaptacji pomieszczeń w budynkach przeznaczonych pod punkty i węzły. Gdy pozwoli na to pogoda przystąpimy do prac nad budową kanalizacji teletechnicznych i linii światłowodowych.
Wspomniane zadanie jest pierwszym etapem realizacji projektu pn. „Budowa miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu”. W najbliższym czasie Miasto zamierza ogłosić przetarg na dostawę urządzeń aktywnych (karty sieciowe, switche, routery itp.).
Szacunkowy koszt realizacji całego projektu wynosi ok. 43.005.222,03 zł brutto. Projekt dofinansowywany jest z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007-2013. Maksymalne dofinansowanie wynosi 85%. Całkowity termin zakończenia inwestycji wyznaczono na 30 listopada 2010 roku.
Co budowa sieci szerokopasmowej oznacza dla elblążan?
- Łącza szerokopasmowe oznaczają bardzo szybkie połączenia o dużej przepustowości, które umożliwiają korzystanie z całej gamy usług z różnych dziedzin życia – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Dotyczy to między innymi gospodarki - sieć szerokopasmowa to zwiększenie konkurencyjności miasta dla przedsiębiorstw. Dzięki niej firmy będą zwiększały swoją wydajność, będą mogły korzystać z nowoczesnych rozwiązań biznesowych opartych na Internecie i działać na skalę globalną. Kolejną dziedziną jest administracja. Sieć zwiększy wydajność pracy i pozwoli na integrację zadań. Umożliwi również wiele działań z zakresu bezpieczeństwa - między innymi pozwoli na lepsze zarządzanie ruchem drogowym, monitoring przeciwpowodziowy, czy umożliwi obywatelom szybszą komunikację ze służbami ratunkowymi. Sieć szerokopasmowa umożliwi również naukę wszystkim obywatelom, niezależnie od statusu i wieku – wylicza zalety sieci Joanna Urbaniak.
Połączenie, w jedną strukturę sieciową, jednostek organizacyjnych wygeneruje również oszczędności w usługach telefonii stacjonarnej i pozwoli na zwielokrotnienie prędkości dostępu do Internetu, między innymi dzięki sieci PIONIER - ogólnopolskiej sieci optycznej nauki.
Elbląski projekt jest komplementarny zarówno z inicjatywami lokalnymi takimi jak „Budowa elektronicznej platformy edukacyjnej dla ludności regionu elbląskiego na bazie ESIP”, jak i regionalnymi np. budowa „Sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej”.
Realizacja opisywanego wyżej zadania jest również spójna z „Wytycznymi wspólnotowymi w sprawie stosowania przepisów dotyczących pomocy państwa w odniesieniu do szybkiego wdrażania sieci szerokopasmowych” z dnia 17.09.2009 r. opisującymi działania państw członkowskich Unii Europejskiej zmierzających do wspierania inwestowania w infrastrukturę bardzo szybkich szerokopasmowych sieci dostępowych nowej generacji (NGA). Sieci NGA to przede wszystkim sieci światłowodowe lub zaawansowane zmodernizowane sieci kablowe. Na obecnym etapie rozwoju technologicznego i przy obecnej sytuacji na rynku wydaje się, że ani technologie sieci satelitarnej ani komórkowej nie są w stanie zapewnić bardzo dużych prędkości w symetrycznych usługach szerokopasmowych.
- W rozumieniu powyższych wytycznych miasto Elbląg stanowi „biały obszar sieci NGA” i w takim aspekcie budowa miejskiej sieci szerokopasmowej stała się koniecznością – przyznaje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.
Początki sieci szerokopasmowej w Elblągu
Pierwsze kable światłowodowe miejskiej sieci szerokopasmowej zostały położone w 2002 roku i służą do dzisiaj łącząc budynek Urzędu Miejskiego przy ul. Łączności z Miejskim Ośrodkiem Geodezyjno - Kartograficznym przy ul. Tysiąclecia oraz obsługując kilka kamer monitoringu wizyjnego. Po rozbudowaniu sieci przez spółkę Elman światłowód pozwolił na podłączenie kolejnych punktów kamerowych, których do dzisiaj powstało w Elblągu 19. Zbudowaną dotychczas infrastrukturę światłowodową wykorzystują również między innymi oddziały Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego, Komendy Miejskiej Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, redakcja Telewizji Polskiej SA w Elblągu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Referat Obsługi Kierowców na Placu Dworcowym oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
pani rzecznik Joanna Urbaniak chyba nie wie o czym mowi albo ktos przygotowal pani tekst z ulotek operatorow telekomunikacyjnych ... to o czym pani mowi da sie zrobic juz teraz i dalo sie robic juz jakies 5 -8 lat temu ... dlatego uwazam, ze miasto jako operator szerokopasmowej sieci bylo by atrakcyjnym i operatorem jakies 10 lat temu... teraz za pomoca odpowiedniego telefonu/smarfonu jestem w stanie prowadzic firme w internecie bez udzialu miasta i jego 'brobandu'...
Ale po co teraz swiatło ??? Vrctra niedługo będzie dawac 100mb/s dialog tak samo. Może to wspólna baza danych dla państwowych instytucji ??
Zwiększy się prędkość przepływu informacji pomiędzy jednostkami administracyjnymi. Aha. Czy to oznacza również to, że zwiększy się "prędkość" urzędników w załatwianiu naszych (mieszkańców E-g) spraw w urzędach ? Raczej wątpię. Przecież oni używają tylko e-maila, to po co im takie szybkie łącza ? Chyba po to żeby się szybciej filmiki na youtube ładowały :P
racja darmowy bezprzewodowy internet :) "sąsiedzi" antenkę za 50 a nawet 100zł kupią podczepią się i za jednorazową opłatą szybki internecik siedzi :D ... :)
Dialog juz ma 100 MB w ofercie.
Standard sieci 1000Base-LX oraz 1000Base-SX opartej na światłowodzie pozwalają na transmisję danych z prędkością 1000Mb/s (ok. 1 Gb/s) a obecnie testowany jest we Francji kolejny standard ponad 1 Tb/s, więc Arnold i pakis darujcie sobie te 100Mb/s (za 144zł/m-c w dialogu), które i tak mogą nieliczni skorzystać :/ NA JESIENI TRZEBA BĘDZIE ZAINWESTOWAĆ W ANTENKĘ TAK JAK NAPISAŁ faaajnie :P
i myslisz ze w Elblagu bedzie 1 GB tak? i ze tak latwo sie bedzie mozna za darmo "podczepic"? kazdy by tak chcial ale cudow nie ma
Ktos jak zwykle chce ,zeby bylo jak najwiecej bajtow i teoretycznie stoi za operatorami zeby nie bylo za darmo. Brakuje troche zyciowego doswiadczenia, a za duzo ksiazek w tym. U nas wazne zeby bylo free , a jak ktos chce na tym zarobic to niech dzierzawi pule 1Tera i rozprowadza . Bez nas internautow nie byloby przelomu zadnego wogole i tego sie trzymajmy.