Jeszcze w grudniu rozpocznie się przebudowa, powstałego na początku lat 60-tych i nieremontowanego od 1993 r. Domu Przedpogrzebowego na Cmentarzu Agrykola. Budynek jest w opłakanym stanie. W środku wyczuwalny jest wyraźnie zapach stęchlizny. Zawilgocone ściany powodują odpadanie dużych połaci tynku. W jednym z pomieszczeń doszło nawet do skażenia biologicznego grzybami pleśniowymi.
Dom Przedpogrzebowy przy głównym wejściu na Cmentarz Agrykola składa się z kaplicy, pomieszczenia organisty, pomieszczenia gospodarczego oraz biurowego z umywalnią i toaletami. Budynek ten posiada niezależne wejście do każdego pomieszczenia użytkowego. Budynek od blisko 17 lat nie był remontowany. Przeprowadzona w kwietniu 2008 r. ekspertyza mykologiczna, wykazała przede wszystkim znaczne zniszczenia tynków elewacji obiektu spowodowanych wilgocią.
Powodów takiego stanu jest jednak więcej. Silnie zawilgocone powierzchnie to skutek m.in. niekontrolowanego spływu wody deszczowej, która wnika w tynk na styku zadaszenia i ściany frontowej. Z kolei słabe nasłonecznienie strony płn. i płn.-wsch. przyczyniło się dodatkowo do porażenia mokrych obszarów elewacji mchami i algami. W tej części obiektu wilgoć wnika w tynk i mur ceglany także z kwietników przylegających bezpośrednio do niezabezpieczonej izolacją przeciwwilgociową ściany zewnętrznej. Zjawisko to doprowadza do pękania, łuszczenia się powłoki malarskiej, sypania, kruszenia się, a nawet odpadania dużych połaci tynku.
Dużo większe szkody, spowodowane prawdopodobnym wypłukiwaniem gruntu spod ławy fundamentowej, powstały w płn.-zach. narożniku budynku. Osiadanie części konstrukcji obiektu doprowadziło do pęknięcia ściany nośnej, pęknięcia i przemieszczenia części posadzki pomieszczenia gospodarczego oraz ścięcie połączenia ścian zewnętrznych narożnika ze stropem budynku.
W jednej z łazienek zewnętrznych, w wyniku nieszczelności instalacji doprowadzającej wodę, na tynku doszło do skażenia biologicznego grzybami pleśniowymi. Z powodu niewystarczającej wentylacji obiektu, wewnątrz wszystkich pomieszczeń wyczuwalny jest wyraźnie zapach stęchlizny, szczególnie w pomieszczeniach sporadycznie otwieranych.
Jak wynika z ekspertyzy mykologicznej, głównymi przyczynami zaistniałego stanu jest m.in. podciągana kapilarnie w tynkach wilgoć, nieszczelna instalacja do odprowadzania wód deszczowych, brak ocieplenia budynku i przemarzanie mokrych ścian zewnętrznych pod izolacją poziomą.
Urząd Miejski już od kilku lat zapowiadał remont niszczejącego Domu Przedpogrzebowego. Pod koniec sierpnia br. ogłoszono przetarg na wykonawcę modernizacji budynku.
Zakres robót budowlanych obejmować będzie przebudowę pomieszczenia organisty, przebudowę pomieszczenia biurowego, demontaż istniejącego zadaszenia wejścia do kaplicy i montaż nowego, przebudowę ogólnie dostępnego pomieszczenia WC, remont instalacji elektrycznej i instalacji wod-kan., aranżację wnętrz pomieszczenia kaplicy, zmianę zagospodarowania terenu wokół budynku, poprzez likwidację wysokich krawężników przy ciągu pieszo-jezdnym, poszerzenie terenu utwardzonego, likwidację gazonów usytuowanych przy wejściu do budynku oraz montaż ławek wzdłuż ciągu pieszo-jezdnego.
Przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku domu przedpogrzebowego, których termin zakończenia wytyczono do końca czerwca 2010 r., ma przynieść estetyzację wnętrz pomieszczeń, poprawę warunków socjalno-bytowych pracowników oraz umożliwić dostęp korzystania z WC osobom niepełnosprawnym.
Wykonawcą robót będzie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego „Dual” z Elbląga.
- W poniedziałek podpisaliśmy umowę z Urzędem Miejskim. Pierwsze prace powinniśmy zacząć na początku grudnia, gdy zostanie przekazany plac budowy – zapewnia Wiesław Szynkiewicz, szef firmy Dual.
Remont Domu Przedpogrzebowego kosztować będzie Miasto 270 tys. 650 zł.
Projektowana elewacja frontowa Domu Przedpogrzebowego
A na Żeromskiego prawdopodobnie rozpoczęli budowę stacji benzynowej przy hipermarkecie o której kiedyś pisaliście. Dziś widziałem jak koło parkingu hipermarketu, ogrodzili teren i pracę zaczęły koparki
"Remont Domu Przedpogrzebowego kosztować będzie Miasto 270 tys. 650 zł." Ja po wizualizacji widzę że budynek wygląda tak samo jak obecnie, tylko kolor elewacji będzie inny. Więc za co chcą tylu tysięcy? Czyż by kolejna inwestycja która ma dać zarobić firmie budowlanej mającej dobre układy ze Słoniną?
do gggg - Święte słowa, święte słowa. Remont Grota Roweckiego - też robi znajomy
A dlaczego za nasze podatki ,klechy mają mieć za darmo dom pogrzebowy????przeciesz to oni tam robią biznesy a nie miasto ????choć śmieszne ale cmentarz komunalny już dawno przestał być ogólno dostępny teraz tam czarni nadzorują biznesa.
Przy okazji tego remontu należałoby zlikwidować również blaszak,który stoi przy grobach,rdzewieje i z którego jak pada derszcz to woda leje się na pomniki.Wygląda to okropnie .
Zmarłym jest bez różnicy czy ich pogrzeb odbywa się w starym bądź odnowionym budynku. Ten biznes należy do czarnych i do zakładów pogrzebowych, więc to oni powinni się tym zajmować. Słonina pewnie w wyborach liczy na sporo głosów od moherów, więc remontuje im obiekty na cmentarzach aby nie musiały narzekać na no że prezydent nic nie robi