Centrum Eksperymentu w Elblągu to nowy pomysł prezydenta Elbląga skierowany do uczniów elbląskich szkół. Miasto chce wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim, PWSZ w Elblągu oraz Warmińsko-Mazurskim Kuratorem Oświaty otworzyć w Centrum Sportowo-Biznesowym pracownię eksperymentu. Młodzi elblążanie będą w niej m.in. konstruować modele robotów i tworzyć programy komputerowe.
Pracownia eksperymentu, która ma być otwarta jeszcze w tym roku, jest obecnie na etapie organizacji.
- Ma to być pracownia twórczego myślenia. Uczniowie będą w niej zdobywać umiejętności poprzez obserwacje, badanie zjawisk zachodzących w świecie - w fizyce, przyrodzie, itp., praktyczne rozwiązywanie problemów i wykorzystywanie najnowszych technologii informacyjno- komunikacyjnych. Na przykład będą konstruować modele robotów, tworzyć programy komputerowe, itp. - wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.
W pracowni znaleźć się mają zestawy eksperymentalne, na których uczniowie będą samodzielnie wykonywać eksperymenty m.in. pomiar podstawowych wielkości fizycznych, poznanie właściwości fal za pomocą figur dźwiękowych Chladiniego z interfejsem komputerowym, badanie podstawowych właściwości światła (interferencja, długość fal, prędkość światła, faza współczynnika załamania) przy użyciu Interferometru Michelsona, a także wyznaczanie ładunku elektrycznego elektronu i wrzenie wody w temperaturze poniżej 100 stopni C. Ponadto na miejscu znajdą się takie urządzenia jak pompa cieplna kompresorowa i silnik Stirlinga z interfejsem komputerowym.
- Obserwując przebieg doświadczeń oraz ich rezultaty młodzi ludzie będą mogli łatwiej zrozumieć nawet bardziej skomplikowane zjawiska – mówi Joanna Urbaniak.
Oprócz zestawów eksperymentalnych pracownia zostanie wyposażona w zestawy demonstracyjne: „Optyka Geometryczna”, „Elektrostatyka” oraz zestaw panelowy Elektryczność/Elektronika i zestaw kamertonów.
Dostawą, instalacją i uruchomieniem pakietów sprzętowych w Centrum Eksperymentu, które łącznie będzie kosztować 138 tys. 683 zł, zajmie się firma Eduka – FRSK z Lesznowoli. Firma ta jako jedyna wystartowała w organizowanym przez Urząd Miejski przetargu.
Magistrat ogłosił także drugi przetarg na dostawę różnego sprzętu komputerowego do pracowni: 16 notebooków, 6 kart telewizyjnych współpracujących z notebookami oraz projektora. Jego zwycięzca będzie miał miesiąc na dostarczenie i zainstalowanie sprzętu.
Centrum Eksperymentu w Elblągu powstać ma w Centrum Sportowo-Biznesowym (jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy ma być osobną cześcią Elbląskiego Inkubatora Nowoczesnych Technologii Informatycznych), z inicjatywy Prezydenta Miasta Elbląga przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, Uniwersytetem Gdańskim oraz Warmińsko-Mazurskim Kuratorem Oświaty.
- Innowacja ta będzie wprowadzona jeszcze w tym roku kalendarzowym – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy elbląskiego ratusza. - Będzie dostępna dla wszystkich elbląskich szkół podstawowych, gimnazjów, a w godzinach popołudniowych także dla innych placówek oświatowych.
kolejny pomysl niewypal
Nawet nie wiesz jak to bedzie funkcjonowac a juz narzekasz. Naduzycie
Cale to CSB to jeden wielki i nieudany eksperyment. Teraz doczekal sie pracowni. Panie prezydencie niech pan nie slucha karierowiczow-przekretow i klakierow!
Centrum Sportowo-Biznesowe - co to za centrum? ŻADNE. Nic tam się nie dzieje. Nie ma sportu - za wysokie ceny wynajmu itp., nie ma biznesu - brak warunków do prowadzenia firmy (chyba że wylęgarnię jakąś - z uwagi na nazwę inkubator) - co najwyżej na magazyn to wszystko się nadaje. Całe to CSB to totalna porażka, lepiej by zbudowali hale gimnastyczne przy szkołach - bynajmniej wtedy dzieciaki by z nich korzystały.
Zbudowali ładną halę i świeci pustkami. Pewnie kolesie i rodzina prezydenta ma tam tylko wstęp wolny.
nie świeci pustkami, bo Andrzej B.y .. tam przemieszcza się w tą i tamtą stronę, zwłaszcza gdy parę browarków mu z browaru dowiozą!
Fajny pomysl.
Pisałem o tym już rok temu "... A teraz będzie izraelski wariant szwedzkiego pomysłu na polskiej ziemi w mieście Elblągu, w dawnych Prusach Wschodnich. Jak się zapewne domyślacie, ten pomysł powstał po podróży naszych rajców miejskich do Izraela. Tam bowiem zachwycono się pomysłem nauczania dzieci fizyki za pomocą komputera. A że w EINTI jest mnóstwo wolnych komputerów i należałoby wszystkim udowodnić, że pomysł powstania inkubatora jest dobry i potrzebny, oraz że pieniądze zostały dobrze zainwestowane, to tam stworzą, nazwijmy to, „Centrum Edukacji Komputerowej”.