Tak wynika z opublikowanego wczoraj raportu o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji paliw płynnych i LPG przy Centrum Handlowym E’Leclerc przy ulicy Stefana Żeromskiego w Elblągu. Raport został sporządzony przez Zakład Inżynierii Środowiska „EKOSYSTEM”.
O planach budowy stacji benzynowej przy Centrum Handlowym E.leclrec pisaliśmy w artykule: "Mieszkańcy nie chcą stacji przy Leclercu".
Traktując środowisko jako całość wyróżniono w raporcie następujące elementy, które brano pod uwagę przy wydawaniu oceny:
woda i ścieki
powietrze
hałas
odpady
środowisko przyrodnicze
Projektowana stacja paliw będzie stacją ogólno - dostępną, pracującą w systemie dziennym, zaopatrującą w paliwa płynne i gazowe pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe. Przewiduje się, że stacja obsługiwać będzie ok. 195 pojazdów w ciągu doby .
Raport wykonano na zlecenie „Elblągdis” Sp. z o.o. ul. Żeromskiego 2, 82-300 Elbląg, w związku z planowaną budową stacji paliw płynnych i LPG, w celu określenia oddziaływania na środowisko i najbliższe otoczenie projektowanej stacji paliw oraz ustalenia dopuszczalnych warunków korzystania ze środowiska, zgodnych z przepisami Ustawy z dnia 27.04.2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) i Ustawy z dnia 3.10.2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko– (Dz.U. Nr 199, poz. 1227), w zakresie wynikającym z charakteru i wielkości obiektu.
Projektowana stacja paliw usytuowana będzie na terenie leżącym między ulicami Żeromskiego i aleją Grunwaldzką w Elblągu. Będzie to stacja pracująca w systemie dziennym, przeznaczona do obsługi ok. 195 pojazdów na dobę, w tym ok. 30 pojazdów będzie tankowane gazem. Stacja prowadzić będzie sprzedaż benzyny j (E95 i E98), oleju napędowego oraz gaz propan –butan.
Na stacji zastosowane będą następujące rozwiązania mające na celu ochronę środowiska:
dwupłaszczowe zbiorniki na paliwo, wyposażone w system sygnalizacji wycieku ( optyczny i akustyczny), instalacja zawracania oparów paliw podczas napełniania zbiorników magazynowych i baków tankujących pojazdów, szczelna nawierzchnia jezdna w obrębie stanowisk rozładunku autocysterny z paliwem oraz na obszarze zasięgu oddziaływania dystrybutorów, instalacja paliwowa wykonana z podwójnych rur typu UPP, KPS, systemy rurowe Brugg, urządzenia podczyszczania wód opadowych z terenu stacji (separator benzyn, tłuszczu i piasku).
Stacja paliw oddziaływać będzie na środowisko przede wszystkim poprzez emisję zanieczyszczeń do powietrza (węglowodory). Głównym źródłem emisji zanieczyszczeń do powietrza będą przeładunki paliw z autocystern do zbiorników magazynowych stacji i dystrybucja paliw. Zanieczyszczeniem określającym uciążliwość stacji paliw jest mieszanina węglowodorów. Maksymalna emisja występuje podczas rozładunku autocysterny z benzyną i jednoczesnej dystrybucji tego paliwa.
Na terenie stacji projektowany jest rozdzielczy system kanalizacyjny
Ścieki socjalno - bytowe odprowadzane będą bezpośrednio do miejskiej sieci kanalizacyjnej, natomiast wody opadowe z terenów utwardzonych stacji paliw narażonych na zanieczyszczenie substancjami ropopochodnymi będą podczyszczane w separatorze koalescencyjnym. Wody opadowe w połaci dachowych będą bezpośrednio odprowadzane do kanalizacji deszczowej miasta.
Jak czytamy w raporcie działalność projektowanej stacji paliw nie wpłynie znacząco na poziom hałasu w rejonie lokalizacji stacji. W ogólnym poziomie hałasu z terenu stacji przeważać będzie hałas komunikacyjny powodowany ruchem pojazdów samochodowych po ulicach sąsiadujących z terenem stacji.
Podwyższony poziom hałasu może wystąpić w okresie budowy stacji w związku z wykonywaniem robót ziemnych przy pomocy ciężkiego sprzętu mechanicznego. Prace te mogą być wykonywane wyłącznie w porze dziennej ( od 7:00 do 20:00).
Reasumując należy stwierdzić, że planowana budowa stacji paliw płynnych i LPG, nie spowoduje pogorszenia stanu środowiska na tym terenie. Ponadto dotrzymane zostaną wszystkie normy ochrony środowiska.
Pisaliscie juz o tym niedawno. Po co dwa razy ten sam temat?
Mimi jakbyć uważżnie czytała wszystkie teksty to byś wiedziała, że jest to kontynuacja. W ostatnim tekście było napisane, że do budowy potrzebny jest raport o ewentualnych szkodliwościach dla środowiska. ja się cieszę, że choć jedna redakcja kontytuuje tematy.
No to ceny paliw troche przynajmniej spadna w naszym miasteczku, fajnie:)
to jest jedyny portal internetowy z ktorego dowiadujemy sie o inwestycjach w naszym miescie. Nie uswiadczysz takich informacji na innych portalach elblaskich a szczególnie w portelu a jak sie juz pojawia to z parodniowym opoznieniem
za dużo już tych stacji benzynowych w Elblągu może dokończyć tak plany z centrum handlowym w miejscu gdzie było kino "syrena"