ENERGA Elektrociepłownia Elbląg sp. z o.o. powoli przygotowuje się do największej w historii swojego istnienia inwestycji. Będzie to budowa bloku na biomasę i wdrożenie technologii spalania biomasy poprzez rozbudowę elektrociepłowni o kocioł parowy, opalany słomą oraz o turbinę parową z generatorem mocy ok. 20MWe. Ta jedna z największych inwestycji w Polsce, będzie kosztować około 180 mln złotych.
Elbląska Elektrociepłownia zamierza starać się o pozyskanie środków na budowę bloku na biomasę z Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Przyjęte rozwiązania techniczne, związane z budową bloku na biomasę, nie naruszą w żadnym stopniu istniejącego układu Elektrociepłowni, jej zdolności produkcyjnych i sprawności oraz bezpieczeństwa dostaw ciepła dla miasta Elbląga – zapewnia Robert Szaj, prezes ENERGI Elektrociepłowni Elbląg sp. z o.o.
Planowana inwestycja wychodzi naprzeciw ustawodawstwu Polski i Unii Europejskiej, w szczególności zaś postanowieniom przyjętego w Brukseli, w grudniu ubiegłego roku pakietu klimatyczno-energetycznego.
- Rozbudowa Elektrociepłowni o blok energetyczny opalany biomasą, zapewni Spółce przychody ze sprzedaży, tzw. „zielonej” energii elektrycznej i związanych z tym praw majątkowych, a ponadto ograniczy wpływ czynników pogodowych na wyniki finansowe przedsiębiorstwa i pozwoli na dywersyfikację źródeł przychodów – mówi prezes Robert Szaj.
Do prac nad projektem budowy bloku, Elektrociepłownia zaprosiła grono ekspertów i specjalistów w dziedzinie energetyki m.in. prof. Krzysztofa Żmijewskiego.
Profesor Krzysztof Żmijewski swoje doświadczenie zdobył dzięki wieloletniej działalności naukowo-dydaktycznej na Politechnice Warszawskiej oraz pracy w instytucjach związanych z sektorem energetycznym. W latach 1998 - 2001 pełnił funkcję prezesa zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Wcześniej, od 1991 r. do 1993 r. pełnił funkcję wiceministra i podsekretarza stanu w Ministerstwie Budownictwa, nadzorując kwestię efektywności energetycznej w sektorze budownictwa i gospodarki komunalnej. W latach 1997-2000 był przedstawicielem Polski w Komitecie SAVE - pierwszego programu UE, w którym uczestniczyła Polska. Krzysztof Żmijewski został także odznaczony przez Prezydenta Polski orderem Polonia Restituta za wybitną służbę dla narodu w dziedzinie efektywności energetycznej.
,,ACH JAK PRZYJEMNIE" Piękny zakład , ogromne hałdy węgla ,- tylko ludzie pracujący przy tym węglu to przeważnie starcy przed emeryturą , źle opłacani i jeszcze ich się zmusza by wybierali wolne w soboty i w niedziele . Jest to dział najsłabiej opłacany w całym zakładzie .Płace sąutajnione , i nie wolno nic rozmawiać na ten temat bo straszy się zwolnieniem z pracy - A KTO ZATRUDNI STAREGO DZIADA ? Młodym , silnym , zdrowym , po szkole średniej i z zawodem , oferuje się stawkę 1 300 PLN - NIEBOTYCZNE WYNAGRODZENIE - stary pracownik ma stawkę o 50 % wyższą + wysługę . Obeje wykonują tą samą pracę ! GDYBY NIE SOBOTY I NIEDZIELE TO MŁODY NA ŁAPĘ BY WZIĄŁ OKOŁO 1 100 , A STARY 2 100 ! ZAISTE WIELCE ATRAKCYJNE ZAROBKI . TAK WYGLĄDA DRUGA STRONA MEDALU .
ej, jakieś przetargi będą??
a jakie są plany rozszerzenia sieci ciepłowniczej w związku z rozbudową EC