Elbląg posiada długą historie. Spacerując ulicami miasta możemy dostrzec znaki minionych lat, choć często jest ich niewiele. Jednak zza starych budynków wyłaniają się nowe, krzykliwe i czasem dziwaczne. Jakie są przykłady architektury naszych czasów w naszym mieście? Czy chcemy, aby powstawały obiekty architektury nowoczesnej?
Elbląg jak wiele polskich miast został naznaczony rozwiązaniami architektonicznymi, jakie niósł z sobą okres PRL-u. Wiele osiedli, czy ulic straszy szarością i widokiem betonowych bloków. Były one budowane szybko, tanio, co doprowadziło do powstania nieciekawej, jednolitej zabudowy, która niczym się nie wyróżnia. Obecnie prowadzone są starania zaprowadzenia porządku w bałaganie architektonicznym poprzez rewitalizację istniejących budynków, jak i budowa nowych na niewykorzystanych jeszcze terenach miasta.
W ostatnich kilku latach w samym Elblągu nie powstało zbyt wiele nowych obiektów, a większość z nich było budowanych pod mieszkania. Pojawiały się również obiekty użyteczności publicznej, budynki handlowe, czy biurowe. Takimi przykładami mogą być: Centrum Biznesowo-Sportowe przy ul. Grunwaldzkiej, hala nad sztucznym lodowiskiem przy ul. Karowej, dawny sklep spożywczy Sandra, a obecnie sieć 34 przy ul. Robotniczej, siedziba firmy Aluma - Polska Spółka z o.o. przy ul. Żuławskiej, Centrum Handlowe Zielone Tarasy, czy oddział PKO BP położone przy ul. Teatralnej, czy ostatnio oddany do użytkowania budynek mieszkalno-usługowy na ul. Róg Apolitycznym 2 Maja. Ciekawym przykładem jest również obiekt Centrum Handlowego E. Leclerc, który bardzo dobrze wkomponowuje się w pobliskie otoczenie.
Do inwestycji obecnie realizowanych należą: Budynek handlowo-usługowy na placu dworcowym, budynki mieszkalne na osiedlu za PWSZ, czy na Zatorzu oraz wiele innych. W planach jest również realizacja bardzo wielu projektów. Najgłośniejsze z nich jest Galeria Porto 55, który powstanie u zbiegu ulic Królewieckiej i Nowowiejskiej. Jest on bardzo odważny, a architektura bardzo oryginalna i charakterystyczna. Będzie to najwyższy kompleks w mieście. Wyróżniać go będzie oczywiście szklana fasada budynku. Poza tym planuje się budowę Centrum Logistycznego na Modrzewinie, którego wygląd jest również bardzo nowoczesny, a wyróżnia go prostota bryły.
Wszystkie wymienione budynki charakteryzują się ciekawymi i niebanalnymi rozwiązaniami. Wyróżniają się one spośród szarego otoczenia, nadając nowoczesny wygląd miastu. Niektóre jak CBS, czy Porto 55 mogą w przyszłości stać się wizytówką miasta. Elbląg nie jest miastem, które dobrze wygląda. Brak w nim nowoczesnych budynków, o nowoczesnej stylistyce i zastosowaniach urbanistycznych. Powodów tego może być kilka. Oczywiście pierwszym zapewne są pieniądz, a dokładnie ich brak. Nie ma zbyt wielu inwestycji. Nie ma również popytu na nowe powierzchnie biurowe, czy handlowe.
JK
Ten artykuł sprawia wrażenie niedokończonego, chaotycznego i bez sensownego przesłania. Pomija on też plany przebudowy w okolicach Apolitycznego Rogu i budowy apartamentowca w miejsce byłego kina Syrena oraz (miejmy nadzieję) galerii handlowej tuż obok. Brakuje mi jakiś sensownych i zasadnych wniosków w tymże artykule. Moje prywatne są takie: miasto się zmienia, coraz więcej ciekawej architektury zaczyna się pojawiać, a będzie jej jeszcze więcej, jeśli tylko miasto zacznie się intensywniej rozwijać, na co niewątpliwie zasługuje.
Fajny news i nowa polityka informacyjna info ;-)
Ale elblążanie nie chcą nowych nowoczesnych budowli. Każdą nową inwestysję oprotestują. Elblążanom wystarczą slumsy i już będą szczęsliwi.
Nowoczesne budownictwo a szczególnie szklane wieżowce są symbolem rozwoju i dobrobytu miasta. Mam nadzieję, że takie budowle wkrótce powstaną w naszym mieście;) Wiem, że niektórzy mają lek wysokości, małomiasteczkową mentalność czy też alergię na wysokie budynki, ale jest na to rada, nie wchodzić do nich, nie patrzeć na nie lub opcjonalnie przeprowadzić się na wieś!;)
W tym miejscu obok "Syreny" widziałbym raczej jakiś pokaźny biurowiec, niż galerię handlową. :)
Hmmm no jak centrum handlowe E. Leclerc jest dobrze wkomponowany w otoczenie to starch się bać następnych inwestycji. Nie powinno się łączy bez mała zabytkowych budynków z nowoczesną bryłą, powinno być miejsce zarówno na część "z historią" jak i nową. Tym czasem, naszej starówce duuużo brakuje do ideału, masa aut na chodnikach, zalane olejem płyty chodnikowe, itd... nie ma miejsca na spacery, a patrząc na inne starówki, takim miejscem powinna ona być, do spacerów, rozrywki, a nie służyć jako parking miejski i zaczęte a nie skończone inwestycje, oraz kamienice, w których od lat nikt nie mieszka - to tylko szpeci a nie dodaje blasku naszym perełką.
fabryki otwierac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a nie galerie handlowe!!!!
"Ciekawym przykładem jest również obiekt Centrum Handlowego E. Leclerc" Taaa bardzo ciekawy przykład. Jakaś blaszana buda pomalowana na biało-niebiesko. Lepiej budujcie galerie handlową bo wstyd mi mieszkać w tak dużym mieście w którym są tylko biedronki. W większości 100 tysięcznych miast mają minimum 1-2 galerie, a w takiej 130 tysięcznej wiosce Elbląg nie ma nic. Bo Elbląskie buractwo woli slumsy i zakupy w biedronce.
to wymaga większej dyskusji
Prosze zobaczyć jaki sypiący się bunkier stoi przy ul.Częstochowskiej.Ale tu nikt nie może powiedzieć ,że nadaje się tylko do rozbiórki z powodu zmęczenia niezabezpieczonego betonu przez kilkanaście zim.To na co wierni dawali pieniadze i które zostały zmarnowane to miał być kościół.Cała ta budowa wraz z obrzydliwym ogrodzeniem sprawia przygnębiajace wrażenie jakby nie było ciekawie położonej dzielnicy Elblaga.