W 2008 r. Urząd Miejski w Elblągu utrzymał na listach zadań strategicznych dla państwa i regionu 9 kluczowych projektów inwestycyjnych, opiewających na sumę 366 mln złotych, z czego 236 mln zł to dofinansowanie unijne. Wśród wniosków znajdują się następujące projekty: modernizacja Zakładu Utylizacji Odpadów, budowa miejskiej sieci szerokopasmowej, budowa Elbląskiego Parku Technologicznego, modernizacja Zespołu Szkół Gospodarczych, odbudowa ratusza staromiejskiego, rewitalizacja Wyspy Spichrzów, przebudowa kładek pieszych na Starym Mieście i przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg.
- W ramach procedur konkursowych złożono 4 kolejne projekty infrastrukturalne na łączną kwotę 57,5 mln zł/44,7 mln zł – informuje Piotr Rzepczyński z Biura Prasowego UM. - Są to przebudowa ulicy Grota Roweckiego, modernizacja infrastruktury Muzeum Archeologiczno-Historyczego, budowa boisk przy ulicy Skrzydlatej, zakup sprzętu medycznego dla szpitala miejskiego.
W ramach programów miękkich (edukacja, kultura, integracja społeczna, walka z bezrobociem) dofinansowanie otrzymały 52 projekty na łączną sumę 28,3 mln złotych. Wspomnieć także należy o elbląskich organizacjach pozarządowych, które także włączyły się w pozyskiwanie funduszy unijnych. Duża część wniosków przygotowanych przez elbląskie stowarzyszenia otrzymała unijne dofinansowanie.
- Poruszając kwestię napływu funduszy europejskich do naszego miasta należy zwrócić uwagę także na dużą aktywność elbląskich przedsiębiorców na tym polu – podkreśla Piotr Rzepczyński. - Po raz pierwszy w historii pozyskali oni tak duże pieniądze. W ubiegłym roku roku dofinansowanie otrzymało 18 projektów infrastrukturalnych złożonych przez sektor prywatny. Wartość wszystkich dofinansowanych projektów realizowanych przez przedsiębiorców opiewa na kwotę 120 mln złotych, z czego połowa pieniędzy pochodzi z funduszy europejskich.
- Chciałbym pogratulować przedsiębiorcom pozyskania tak dużych pieniędzy, które w dobie globalnego kryzysu na rynkach finansowych będą minimalizowały skutki recesji w Elblągu. Te pieniądze to duże inwestycje, ale także realizacja wielu programów, które przyniosą nowe miejsca pracy - mówi prezydent Elbląga, Henryk Słonina.
Brawo, fajnie, gratuluję, ale też lekko uszczypliwie dopiszę, że sam projekt modernizacji transportu miejskiego w Olsztynie wyceniony na 410 mln złotych otrzymał 85% dofinansowania unijnego, więc z tego punktu widzenia okazuje się, że ten jeden projekt jest więcej dofinansowany, aniżeli całość elbląskich. To tak poglądowo, dla porównania jak wygląda równość i partnerstwo w województwie. hehe Ubolewam, że elbląskie uczelnie nie walczą skutecznie o pozyskiwanie kasy unijnej i nie rozbudowuja bazy i możliwości powoływania do życia kolejnych wydziałów oraz pozyskiwania stałej kadry. Szkoda!
Cieszę się że będzie rewitalizacja Wyspy Spichrzów,odbudowa Ratusza itd. Elbląg jak zauważyłam od jakiegoś czasu dużo zyskał i nadal zyskuje starówka nam pięknieje. Będę trzymała kciuki za dalszy rozwój Elbląga
Nie no nie porównuj nas z Olsztynem. To że mamy inwestycje nie znaczy ża musimy mieć największe i najwięcej. W sumie i tak jak na miasto o polowę mniejsze od Olsztyna radzimy sobie całkiem nieźle.
Jakos nie bardzo umiesz liczyc Elblag ~130 tys mieszkancow, Olsztyn ~175, powierzchnia miasta Elblag 80km2, Olsztyn 88km2, co miales z matematyki?
" Wielkość miasta nie zawsze świadczy o potędze i bogactwie" Mam na myśli Olsztyn :P
to co podał pan rzecznik i dopowiedział pan Henryk, to tylko plany a nie realne pieniądze. Fakt , że coś znajduje się na ,,liście" nie świadczy jeszcze o tym, że zostanie zrealizowane. Te setki milionów to lipa, proszę sprawdzić wykonanie budżetu za 2008 r na stronach Urzędu, dostaliśmy niewiele a ile dostaniemy w przyszłości, to zobaczymy.
Ostatni to ty nie umiesz liczyć. Policz ale najpierw kup kalkulator. Po pierwsze Elbląg nie ma 130tys. Dalej policz sobie sam