Dobiega końca kompleksowy remont i termomodernizacja dwóch budynków gminnych przy ul. Królewieckiej 46 i 48. Oba, po dociepleniu, zyskały już nową elewację, okna, drzwi oraz pokrycie dachowe. Miasto zamierza w ten sposób co roku modernizować po jednym budynku gminnym.
Zgodnie z przyjętym przez Radę Miejską w ubiegłym roku „Wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2007-2011”, samorząd miejski planuje w kolejnych latach termomodernizację po jednym budynku gminnym.
W tym roku do modernizacji wytypowano dwa wiekowe budynki przy ul. Królewieckiej 46 i 48. W ubiegłym roku nowy blask zyskały już budynki sąsiednie, znajdujące się po drugiej stronie, przy ulicy Królewieckiej 45 i 49.
W ramach tegorocznych prac w budynkach przy ul. Królewieckiej 46 i 48 docieplono ściany zewnętrzne, nadziemne i podziemne, wymieniono stolarkę okienną i drzwi zewnętrzne oraz docieplono stropy nad ostatnią kondygnacją.
Dodatkowo wykonano remonty współzależne od termomodernizacji oraz remonty pozostałe tj. remonty tynków i izolacji pionowej ścian piwnic, remonty dachów, kominów, schodów wejściowych, posadzki w wiatrołapach, klatki schodowej, wykonanie instalacji odgromowej i azart oraz ukształtowanie terenu.
Prace, które powinny zakończyć się do końca września, prowadzą dwaj wykonawcy: w budynku nr 46 – FH-U Marbud z Pasłęka, z kolei w budynku nr 48 - Zakład Ogólnobudowlany Tomasza Klechy z Elbląga. Koszt tej inwestycji zamyka się w kwocie 600 tys. zł i zostanie pokryty środkami własnymi miasta oraz kredytem termomodernizacyjnym w 20% refundowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
„Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2007-2011” dotyczy tylko budynków w 100 % gminnych i tylko takie będą typowane do remontów termomodernizacyjnych. Miasto nie potrafi jednak w chwili obecnej podać, jakie budynki będą modernizowane w przyszłym roku i latach kolejnych.
- Wcześniejsze ustalenie listy budynków jest niemożliwe, z uwagi na następujące wykupy lokali mieszkalnych. W momencie wykupu pierwszego lokalu, budynek z mocy ustawy staje się wspólnotą mieszkaniową i to ona decyduje o przeprowadzanych remontach – poinformowano nas w Zarządzie Budynków Komunalnych w Elblągu. - Po podjęciu przez wspólnotę uchwały o przystąpieniu do robót termomodernizacyjnych, ZBK jako przedstawiciel właściciela lokali gminnych tj. Gminy Miasta Elbląg ponosi koszty inwestycji w części dotyczącej tych lokali.
Fot. Mateusz Milanowski
A ja mieszkam we wspólnocie gdzie większość jest mieszkań prywatnych, ale nie możemy wykonać termoizolacji bo ZBK nie wyraża zgody.