W najbliższych latach Szpital Miejski czekają spore zmiany, które związane są nową koncepcją funkcjonowania placówki ukierunkowaną na matkę i dziecko. Koncepcja uwzględnia potrzeby miasta i regionu, jeżeli chodzi o usługi medyczne w zakresie lecznictwa szpitalnego.
Zgodnie z tą koncepcją, w głównym budynku Szpitala będzie funkcjonować izba przyjęć o podwyższonym nadzorze z salą zabiegowo-operacyjną, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, oddział ginekologiczno-położniczy, oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem pulmonologicznym, oddziały pediatryczne z podziałem na dzieci młodsze i starsze, oddział ortopedyczny z pododdziałem ortopedii dziecięcej, oddział chirurgii dziecięcej, blok operacyjny, oddział rehabilitacji a także ośrodek rehabilitacji dziennej.
Planowana jest ponadto dobudowa od strony „podwórka” dwóch poziomów tzw. niskiego i wysokiego parteru. Na poziomie niskiego parteru usytuowana zostanie diagnostyka radiologiczna: RTG, pracownie mammografii, USG, kolonoskopii, gastroskopii, EEG, densytometrii, diagnostyki prenatalnej, spirometrii, tomografii komputerowej. Sprzęt w znacznej części zostanie zakupiony z funduszy europejskich w ramach „programu norweskiego”. Wysoki parter będzie posiadał najazd dla karetek, izbę przyjęć o tzw. podwyższonym nadzorze oraz oddział ginekologiczny usytuowany w sąsiedztwie oddziału położniczego.
Koncepcja zakłada także utrzymanie oddziału wewnętrznego, z częściowym jego przeprofilowaniem na choroby płuc, zgodnie z sugestią NFZ, a także utrzymanie oddziału rehabilitacji z uwagi na funkcjonujący oddział ortopedii z pododdziałem ortopedii dziecięcej.
- Taki profil powinien zapewnić Szpitalowi stabilność finansową - uważa Wiesława Lech, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu. - Ogłosiliśmy juz przetarg na kompleksową modernizację oddziału położniczego. Mamy również przygotowaną dokumentację projektową na budowę stacji gazów medycznych.
Dyrektor Wiesława Lech dodaje, że jeszcze w tym roku Szpital zamierza zlecić opracowanie dokumentacji techniczno-projektowej na wykonanie tzw. niskiego i wysokiego parteru.
- Chcemy zdążyć z tym do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia- Mazury w roku 2009 – mówi dyrektor Wiesława Lech. - Mamy także w planach złożenie wniosku do tzw. programu szwajcarskiego w celu pozyskania środków na budowę stacji gazów medycznych.