Najpierw była wycinka drzew. Teraz rozpoczęły się roboty ziemne. Wszystko to dzieje się w pobliżu zabytkowego budynku Galerii EL. W ciągu niecałych dwóch lat może w cieniu zabytku powstać nowa kamienica mieszkalna.
Firma Ryszarda Mytycha będzie kontynuować budowę kamieniczek utrzymanych w historycznym stylu, przypominającym charakter przedwojennej elbląskiej starówki. Najładniejszym elementem północnej pierzei ulicy Studziennej stanie się rekonstrukcja gotyckiej kamieniczki pod numerem 55-56. Przewidywany termin realizacji inwestycji to lata 2010-11.
Nim budynek powstanie, firmę czeka jeszcze żmudne badanie archeologiczne. Dopóki nie powstaną raporty z tych badań, nie będzie wiadomo, jak nowa kamienica ma wyglądać.
- Nie wiemy jeszcze jaka to będzie kamienica, ile zostanie zlokalizowanych mieszkań i lokali usługowych - mówi Ryszard Mytych. - To określą dopiero badania archeologiczne i architektoniczne. Mam nadzieję, że efekty tych badań będą znane już po roku.
Wtedy firma mogłaby rozpocząć realizację inwestycji. Firma Mytych działkę przy Galerii EL nabyła od miasta w marcu 2008 r. Nie ma żadnych przeszkód, aby budować tak blisko zabytkowego budynku. Plan rozwoju Starego Miasta zakłada bowiem odtworzenie zabudowań mieszkalno – usługowych.
- Nie ma żadnych przeciwwskazań do budowy kamienicy przy Galerii EL - mówi Elżbieta Bukowska z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. - Zezwala na to uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta. Najpierw jednak trzeba przeprowadzić gruntowne badania archeologiczne i architektoniczne terenu. Na ich podstawie dopiero powstanie projekt architektoniczny budynku. To może potrwać nawet dwa lata.
Fot. Rafał Kadłubowski
Prawdopodobnie chodzi tu o późnogotycką kamienicę, stojącą przed wojną przy ul. Garbary 56, a pochodzącą z ok. 1380 roku. Była to najstarsza kamienica nie tylko na Starym Mieście w Elblągu, ale w całym regionie. Stała pierzeją do ulicy, czyli zupełnie inaczej niż pozostałe kamieniczki (stojace szczytami do ulicy). Kamienica miała przepiękny - gotycki portal wejściowy i była cennym przykładem mieszczańskiego budownictwa w hanzeatyckim Elblągu. Nieco później została otynkowana, ale jej okna w górnej części pozostały nieznacznie zmienione. W kamienicy tej znajdował się przed wojną znany daleko poza granicami Elblaga zakład budowy i naprawy organów - Edwarda Wittek (wcześniej A. Terletzki). Wydaje się, że takie informacje powinna przekazać dodatkowo p. G. Bukowska - jako pracownik urzędu konserwacji i ochrony zabytków .... .
Fajnie, ze stare miasto jest zabudowywane, a czy jakas inna firma buduje poza Mytychem, widzialem kilka rozpoczetych budow
Fajnie bedzie jak juz kamienice dotra do rzeki, ale jesli tylko Mytych bedzie budowal to troche potrwa, brakuje innych inwestorow, albo ktos ich blokuje.
Aktualnie są trzy rozbabrane "budowy" na Starym Mieście; róg ul. Kumieli i Wigilijnej i zaraz naprzeciwko róg Stary Rynek i Wigilijna oraz naprzeciwko hotelu Wiwaldi - i jak wieści niosą - wszyscy są bezsilni (włącznie z władzami miasta) by problem tych budowlanych ruin rozwiązać. Nie można się więc dziwić władzom miasta, że patrzą na ręce ewentualnym inwestorom na Starówce.