W ostatnich dniach w ratuszu zaprezentowana została koncepcja budowy i modernizacji miejskich ścieżek rowerowych oraz zmiany biegu wybranych szlaków rowerowych.
Problemem elbląskich ścieżek rowerowych zajął się powołany w lipcu ubiegłego roku przez Prezydenta Henryka Słoninę, zespół ds. realizacji systemu ścieżek rowerowych. Obecnie w Elblągu są 23 kilometry ścieżek rowerowych. Mieszczą one się przede wszystkim w ciągach ulicznych. Opracowana koncepcja zakłada stworzenie systemu ścieżek rekreacyjnych.
Polega ona na włączeniu Elbląga do sieci krajowych i europejskich powiązań turystyki rowerowej. Umożliwi to mieszkańcom miasta i nie tylko im, rekreację poprzez łatwy i bezpieczny dostęp do terenów atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo. Drugie założenie to stworzenie elblążanom możliwości bezpiecznych przejazdów rowerem z domu do pracy, szkoły i innych miejsc.
Zgodnie z opracowanym planem, tworzenie systemu ścieżek rowerowych w Elblągu będzie procesem wieloletnim, etapowym. Według pierwszego etapu zakłada się remont i modernizację istniejących ścieżek rowerowych i udrożnienie przejazdu z dworców PKP i PKS do szlaku R-1 i Bramy Targowej. Same szlaki, które można dostrzec w mieście po charakterystycznych biało – zielonych tabliczkach zmienią swój bieg.
I tak przez miasto przeprowadzone zostaną zmienione odcinki międzynarodowego szlaku rowerowego R-1, który ciągnie się ulicami: Warszawską, Orlą, Kuśnierską, przy Bramie Targowej, skrajem Parku Planty, Grota Roweckiego, w Parku Traugutta wzdłuż rzeki Kumieli, Kościuszki, Chrobrego do Marymonckiej, przez Bażantarnię, osiedle Dąbrowa i drogą leśną do Jagodnika.
Planuje się również przeniesienie transgranicznego szlaku rowerowego R-64 i żółtego szlaku rowerowego z niebezpiecznej ulicy Fromborskiej na drogę polną przy ogródkach działkowych i skierowanie ich przez Jagodnik do Jeleniej Doliny, równolegle ze szlakiem R-1.
Przez miasto przeprowadzona zostanie też ścieżka rowerowa łącząca Stare Miasto z wyjazdem w kierunku Zalewu Wiślanego przez ulice: Stoczniową, Bożego Ciała, Teatralną, Cichą, Park Kajki, Wiślicką, Odrodzenia, Płk Dąbka, Odrodzenia i Mazurską.
Jeżeli wszystko zostanie zgodnie zrealizowane, powstanie 27,5 kilometra rekreacyjnych ścieżek rowerowych o szerokości 2,5 metra. Istnieje możliwość pozyskania środków finansowych na tę inwestycję, która ma pochłonąć łącznie ponad 12 milionów złotych.
Programami które mogą być brane pod uwagę jeżeli chodzi o finansowanie, są Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 oraz Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury 2007-2013.
ja jestem na zdjeicu
no i co że jestes ??????????
Plany są naprawdę imponujące. Dotychczas powstałe ścieżki rowerowe w mieście są napradę bardzo słabo oznakowane. Powstawanie kolejnych zespołów jak widać nic nie daje.