III Liceum Ogólnokształcące przeszło wiele zmian. Od siedzib, po patronów czy kadrę. Dzisiejsza (30 września) Gala z okazji 30-lecia istnienia placówki była idealną okazją do wspomnień.
Przypomnijmy, że III LO powstało w 1955 r. i mieściło się początkowo przy ul. Grottgera. Po kilku przeprowadzkach szkoła została zlikwidowana w 1962 r., a uczniowie zostali przeniesieni do I LO.
Na szczęście III LO odrodziło się na nowo w 1991 r. - Choć jesteśmy młodziutką szkołą to zapracowaliśmy na swoją pozycję. Zawsze dbaliśmy o wysoki poziom i wysokie wyniki – mówiła dyrektorka III LO Beata Orzech. - Zależy nam na tym, żeby nasi uczniowie osiągali sukcesy i mogli realizować się na wyższych uczelniach.
Mamy bardzo dużo absolwentów, którymi możemy się pochwalić. Na przykład Krzysztof Wieszczek, który jest znanym aktorem. Naszym absolwentem jest też Tomek Lach z zespołu Afromental, który jest jurorem w programie „The Voice od Poland”. Nasz absolwent Leszek Gaś kieruje biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce
– wymieniała Beata Orzech.
Obecnie do III LO uczęszcza ponad 450 uczniów w 16 klasach. - Klasy są wypełnione. Praktycznie nie mamy wolnych miejsc. Szkoła cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży – zapewnia Beata Orzech.
We wrześniu 2018 roku szkoła została przeniesiona do budynku przy ulicy Browarnej 1 (po Gimnazjum 9). - Placówka na pewno zyskała. Mamy teraz piękna, dużą, nową halę sportową. Poprzednia była w niezbyt dobrym stanie technicznym – przyznała Beata Orzec. - Poprzedni budynek, w którym byliśmy to był budynek po koszarach. On co prawda był przystosowany do wymogów szkoły, ale nie był to typowy budynek dla szkoły. Nie było dużych korytarzy, które tutaj mamy, klasy były mniejsze. Do tego teraz jesteśmy w centrum miasta.
- Nie było łatwo się przenieść, bo było to duże przedsięwzięcie, ale jesteśmy tu od trzech lat i w tym czasie dużo udało nam się zrobić, aby dostosować budynek do naszych potrzeb. Na przykład z pomieszczenia, gdzie znajdowała się kuchnia zrobiliśmy laboratorium chemiczne – dodała Beata Orzech.
Czego można życzyć III LO? - Na pewno absolwentów, którzy w 100 procentach będą zdawać matury, będą dostawali się na wymarzone studia i robili kariery. I jak najmniej zmian w oświacie, bo w oświacie jedyne co jest stałe to zmiany – zaznaczyła Beata Orzech.
Zdalne nauczanie, fałszywe alarmy bombowe podczas matur to już jest rzeczywistość, do której się przyzwyczajamy. Jesteśmy gotowi, gdyby trzeba było powrócić do zdalnego nauczania. Wszyscy uczniowie mają już pozakładane konta i mają dostęp do platformy szkolnej, na której prowadzone są zajęcia. Oczywiście mamy nadzieję, że nie będziemy musieli z tego skorzystać, bo zdalne nauczanie to cięższa praca i dla uczniów i dla nauczycieli
– opowiada Beata Orzech.
A co dzieje się w opuszczonym ,dawnym budynku III LO na Saperów ?
A pan Jan Zaborowski który kierował szkołą od początku jej istnienia, usadowiony w 3 rzędzie. Czy to jest w porządku?
Żeby w tytule mieć 2 błędy interpunkcyjne - "szacun".
Szkoda, że przy okazji takiej rocznicy Dyrekcja szkoły zupełnie zapomniała o swoich absolwentach - nikt z nas nie został zaproszony do udziału w tej uroczystości. Smutne...Pan Dyrektor Zaborowski gdzieś w tylnym rzędzie...A to właśnie energia tego człowieka zgromadziła grono świetnych pedagogów, dzięki którym, my uczniowie pierwszych roczników z początku lat 90-tych czuliśmy się w naszej szkole jak w domu, zdobywaliśmy dla tej szkoły miejsca w olimpiadach szkolnych i medale w zawodach sportowych. Ale kogo to dzisiaj obchodzi...