Dziesiąta z kolei akcja Narodowego Czytania dała okazję do spotkania – licznie zgromadzonej - społeczności placówek oświatowych naszego miasta. Gospodarzami spotkania byli: Prezydent Miasta Elbląg Witold Wróblewski oraz Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego.
W imieniu Prezydenta Miasta zgromadzonych gości przywitała Dyrektor Departamentu Edukacji Pani Małgorzata Sowicka, a następnie – w towarzystwie Pani Iwony Zapolskiej – wprowadziła słuchaczy w tematykę tegorocznej lektury.
Narodowe Czytanie zainaugurował - w dwa tysiące dwunastym roku - Prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski, a obecnie kontynuuje je Prezydent Andrzej Duda. W tym roku Prezydent wybrał do czytania utwór Gabrieli Zapolskiej ,,Moralność pani Dulskiej”. Podkreślał przy tym, że znajdziemy w nim „uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.”
W odpowiedzi na zaproszenie do wspólnego czytania dramatu Zapolskiej do liceum przy ulicy Pocztowej przybyli przedstawiciele aż 22 elbląskich szkół:
1) Zespół Szkół i Placówek Sportowych
2) Szkoła Podstawowa nr 15
3) Szkoła Podstawowa nr 9
4) Szkoła Podstawowa nr 4
5) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących
6) Szkoła Podstawowa nr 16
7) Szkoła Podstawowa nr 6
8) Zespół Szkół Gospodarczych
9) Szkoła Podstawowa nr 14
10) Szkoła Podstawowa nr 19
11) Szkoła Podstawowa nr 1
12) Zespół Szkół Technicznych
13) II Liceum Ogólnokształcące
14) Szkoła Podstawowa nr 18
15) Szkoła Podstawowa nr 23
16) Szkoła Podstawowa nr 12
17) Zespół Szkół Zawodowych nr 1
18) Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług
19) Szkoła Podstawowa nr 21
20) Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych
21) Szkoła Podstawowa nr 25
22) III Liceum Ogólnokształcące
Występy na scenie prezentowali zarówno uczniowie, jak i przedstawiciele dyrekcji oraz kadry pedagogicznej przybyłych szkół. Dzięki temu sobotnie świętowanie i zabawa słowem czytanym miało wymiar międzypokoleniowy.
Uczniowie I LO przygotowali krótkie przedstawienie teatralne – scenkę z życia rodziny Dulskich. Wszyscy zainteresowani mieli możliwość obejrzenia wystawy plakatów poświęconych teatralnym inscenizacjom innych polskich komedii oraz sposobność do podstemplowania egzemplarzy „Moralności pani Dulskiej” pamiątkową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.
Miejskiemu Narodowemu Czytaniu towarzyszył także happening uliczny z udziałem uczniów I LO, którzy - w przestrzeni Starego Miasta – odczytywali na głos tekst „tragifarsy kołtuńskiej”.Kostiumy i rekwizyty, tworzące piękną oprawę uroczystości, organizatorzy zawdzięczają: Teatrowi im. A. Sewruka w Elblągu, Stowarzyszeniu „Oleśno. Wieś z pomysłem” oraz Fundacji „KERIN” działającej przy Bractwie Rycerskim „KERIN” w Subkowych.
informacja nadesłana
Pytam, szczerze zainteresowany, czy czerepak też czytał, bo on pięknie się ślini gdy czyta. Jeżeli nie czytał , to kumpel z psl powinien zalecić mu to dzieło jako lekturę domową i razem powinni fragmenty przedyskutować i skonfrontować przesłanie z ich publicznymi wyczynami . Może mu towarzyszyć przy czytaniu Więcławska i Dulska z elbląskiego liceum. "Moralność Pani Dulskiej" , to doskonale dobrana pozycja dla "elit" i ich elektoratu katedralnego.