Miniony rok dla edukacji był wyjątkowo trudny. Tym bardziej cieszą miejsca wśród najlepszych szkół średnich w Polsce. W najnowszym Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021 znalazło się aż dziesięć szkół z Elbląga. Zdecydowanie najlepiej wypadły: II Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Mechanicznych.
Poznaliśmy najlepsze szkoły średnie w Polsce według Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021. Już po raz dwudziesty trzeci Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przygotowała zestawienia 1000 liceów i 500 techników, których uczniowie osiągnęli w roku szkolnym 2019/2020 najlepsze wyniki z egzaminów maturalnych (a w przypadku techników – także z egzaminów zawodowych), a także odnieśli znaczące sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych.
Tegorocznymi triumfatorami rankingu zostały: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie i Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie. W województwie warmińsko-mazurskim na pierwszym miejscu znalazły się: XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie (85. miejsce w rankingu głównym) i Technikum nr 8 w Olsztynie (52. miejsce w rankingu głównym). Sprawdzamy, jak poradziły sobie licea i technika z Elbląga.
Najlepszym elbląskim liceum ogólnokształcącym po raz kolejny zostało II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka. "Dwójka" zajęła 6. miejsce w rankingu wojewódzkim i 170. w rankingu głównym, tym samym utrzymała Złotą Tarczę - znak jakości przyznawany 200 najlepszym liceom w Polsce.
Cieszymy się, że po raz kolejny udało nam się utrzymać status złotego liceum, znaleźć wśród 200 najlepszych szkół w Polsce. Tym bardziej że ten rok był bardzo trudny, zdalne nauczanie, trudności kadrowe, to tylko niektóre z problemów, z którymi się borykaliśmy. Sam ranking może nie jest aż tak istotny, jak to, że nasza praca przynosi efekt, a co za tym idzie, że nasi uczniowie mogą mieć pewność, że jakość kształcenie w szkole jest wysoka
- mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektor II LO w Elblągu.
Wśród 1000 najlepszych ogólniaków w kraju jest jeszcze pięć placówek z Elbląga. To: Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Regent z Oddziałami Dwujęzycznymi w Elblągu (319. miejsce w rankingu głównym), Publiczne LO Zakonu Pijarów w Elblągu (433. miejsce), I LO im. Juliusza Słowackiego (633. miejsce), Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Elblągu (815. miejsce) i III LO im. Jana Pawła II w Elblągu (957. miejsce).
Niespodzianek nie ma również w zestawieniu 500 techników. Podobnie jak w ubiegłorocznym rankingu najlepszą elbląską szkołą tego typu okazało się technikum w Zespole Szkół Mechanicznych w Elblągu (194. miejsce w rankingu głównym). Na dalszych miejscach znajdziemy jeszcze: technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu (357. miejsce), technikum w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu oraz technikum w Zespole Szkół Technicznych w Elblągu (oba na miejscach 500+).
Najlepsze szkoły w województwie warmińsko-mazurskim według "Perspektyw"
Licea ogólnokształcące 2021:
1. IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie (85. miejsce w rankingu głównym)
2. II Prywatne LO w Kętrzynie (98. miejsce)
3. I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie (133. miejsce)
4. II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie (151. miejsce)
5. Salezjańskie LO im. św. Dominika Savio w Ostródzie (157. miejsce)
6. II LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu z Oddziałami Dwujęzycznymi (170. miejsce)
7. I LO im. Stefana Żeromskiego w Ełku (250. miejsce)
8. IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie (277. miejsce)
9. Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Regent z Oddziałami Dwujęzycznymi w Elblągu (319. miejsce)
10. Katolickie LO im. Jana Pawła II w Biskupcu (336. miejsce)
14. Publiczne LO Zakonu Pijarów w Elblągu (433. miejsce)
21. I LO im. Juliusza Słowackiego w Elblągu (633. miejsce)
29. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Elblągu (815. miejsce)
38. III LO im. Jana Pawła II w Elblągu (957. miejsce)
Technika 2021:
1. Technikum nr 8 (ZSChiO) w Olsztynie (52. miejsce w rankingu głównym)
2. Technikum (ZSP nr 2 im. E. Orzeszkowej) w Bartoszycach (78. miejsce)
3. Technikum nr 7 (ZSE) w Olsztynie (87. miejsce)
4. Technikum nr 1 (ZS im. Bohaterów Września 1939 r.) w Iławie (120. miejsce)
5. Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Działdowie (122. miejsce)
6. Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych w Elblągu (194. miejsce)
7. Technikum nr 1 (ZS) w Pasłęku (223. miejsce)
8. Technikum nr 1 (ZS nr 2 im. Władysława Jagiełły) w Mrągowie (249. miejsce)
9. Technikum (ZS) w Lubawie (320. miejsce)
10. Technikum (ZS nr 1 im. Stanisława Staszica) w Szczytnie (343. miejsce)
11. Technikum im. Flagi Polski (ZSEiO) w Elblągu (375. miejsce)
42. Technikum (ZST-I) w Elblągu (miejsce 500+)
43. Technikum (ZST) w Elblągu (miejsce 500+)
Pełne wyniki znajdują się na stronach: www.licea.perspektywy.pl, www.technika.perspektywy.pl.
A gdzie ogólniak nr 1.....Oj.. Cieniutko.. Daleko poza czołówką, jestem w szoku....
Jednakowe warunki panują w całym kraju. W porównaniu z poprzednimi laty, spadek jest katastrofalny! gdyby pozostała granica 500 a nie 1000 szkół w rankingu, to ... . A nawet elbląska czołówka spadła. Wydaje się, że szkopuł tkwi w forsowanej w Elblągu zasadzie "musisz" a nie "możesz", a to w zdalnym nauczaniu obniża efekt. Przyjemność a nie konieczność bycia mądrym, lepszym. Olsztyn, Biskupiec, ... mają tak samo pod górkę. Nauczyciel powinien "ciągnąć" ucznia, a nie odwrotnie - uczeń sam osiąga efekt a nauczyciel zgarnia nagrody i laury. Warto pomyśleć i sprawdzić różne metody .
rok płatnego urlopu dla nauczycieli to za mało są zbyt wymęczeni, należy zwiększość ilość płatnych lat urlopu do 10 tak co drugi rok. I jak można pracować po 16-20h na tydzień ? skandal. A do tego to zdalne nauczanie absorbuje tyle czasu że nie ma na nic czasu - powinni płacić nadgodziny ! A wogóle to dzieci są słabe to ich wina powinny częściej i więcej brać korepetycji u swoich nauczycieli. - :)
Tylko Elbląga Żal. Czy zostaną rozliczeni dyrektorzy szkół i czy zatem zostaną rozpisane prawdziwe konkursy? A I LO, Muzyczna i III LO - masakra, a do niedawna były to szkoły z których elblążanie byli dumni.
Tak naprawdę ten ranking nic nie pokazuje. Skoro do 2 Lo idą dzieci ze średnią 5.0 i więcej , to dziwne by było gdyby szkoła źle wypadła. Kiedyś byl ranking EWD i on pokazywal faktyczny wklad pracy nauczycieli i jakość pracy. Dlaczego nikt nie pisze o tym rankingu? Nie ma go już?
1 LO totalna żenada. Prestiżowa elbląska szkoła niedługo to będzie 1000+. Jak najszybciej konkurs na dyrektora .Czas pokazał ,że dyrektorzy p.o nie potrafią kierować szkołą. Jakby za nic nie odpowiadali. Wymienić jak najszybciej i dać młodzieży szansę.
O chyba jacyś przegrani się odezwali
Edukacja jest największym przegranym w walce z epidemią. Straty ekonomiczne wszelkich firm i organizacji gospodarczych są niczym w porównaniu z niewyobrażalnymi negatywnymi zjawiskami w oświacie. Zamknięcie nauczania na prawie rok i możliwa kontynuacja tej formy walki z pandemią w edukacji doprowadzi do całkowitej klęski wychowawczej i upadku wiedzy. Te straty nie są do odrobienia. Sposób i uzasadnienie procesu zamykania szkół był błędem, który w niedalekiej przyszłości zemści się na naszym społeczeństwie. Do dorosłego narodu dołączy bowiem niewyedukowane, samolubne, mało wrażliwe i całkowicie kalekie intelektualnie młode pokolenie. Oczywiście będą w nim pozytywne wyjątki, ale w ogólnym rozrachunku nie zmieni to faktycznego stanu. A przecież można było ten problem rozwiązać inaczej, tak aby nauczanie stacjonarne przebiegało z krótkimi okresami przerw jedynie w najbardziej krytycznych momentach epidemii. Ten czas nauki w pandemii byłby doskonałą lekcją młodych w ramach wychowania obywatelskiego, bo mogłby to pokolenie nauczyć odpowiedzialności i dyscypliny społecznej. Zresztą właśnie z tych względów inne kraje europejskie nie zdecydowały się w szerokim nauczaniu na tak drastyczne metody długotrwałego zamykania placówek oświatowych i szkolnictwa wyższego.
Brawo Regent
do ~ :( Jest ranking EWD https://ewd.edu.pl/ II LO jest jedyną elbląską szkołą, w której ten wskaźnik jest dodatni. Do wszystkich najlepszych szkół idą uczniowie zdolni. Pytanie dlaczego wybierają tę szkołę a nie inną.