Elbląską oświatę czekają zmiany. Radny PiS Marek Pruszak zwrócił się do Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z prośbą o dostęp do informacji wynikających z zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2020/2021.
Radny chciał poznać m.in. liczebność uczniów w klasach IV i VII, w szkołach, w których dyrektorzy połączyli oddziały. Prezydent odpowiedział, że w SP 4 (klasa VII) są 4 oddziały po 29 uczniów, w SP 9 (klasa IV) - 2 oddziały: 29 i 28 uczniów, w SP 15 (klasa VII) - 3 oddziały - 29, 28 i 28 uczniów, w SP 16 (klasa VII) - 3 oddziały - 29,27 i 28 uczniów, SP 18 (klasa IV) - 2 oddziały po 29 uczniów, w SP 21 (klasa IV) - 2 oddziały - 30 i 29 uczniów.
Marek Pruszak chciał także poznać liczbę godzin zajęć gimnastyki korekcyjnej dla uczniów klas I - III w poszczególnych szkołach podstawowych oraz liczbę uczniów uczęszczających na te zajęcia w br. szkolnych i przyszłym.
- Obecnie nie ma podstaw prawnych do wprowadzenia obowiązkowych zajęć z gimnastyki korekcyjnej w szkołach podstawowych. Mogą być ewentualnie prowadzone w ramach realizacji programów finansowanych ze środków unijnych, ale tych godzin nie można przydzielić nauczycielowi w ramach obowiązkowego wymiaru godzin - wyjaśnia Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga. - Mogą też być realizowane jako zajęcia korygujące wady postawy w oparciu o przepisy Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2017 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego.
W roku szkolnym 2019/2020 z zajęć gimnastyki korekcyjnej korzystało 1466 uczniów szkół podstawowych. - Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, liczba godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, tj. edukacja wczesnoszkolnej, wynosi 20, przy czym 3 godziny przeznaczone są na zajęcia wychowania fizycznego. Zgodnie z podstawą programową w klasach I-III prowadzone są zajęcia z wychowania fizycznego oraz edukacji zdrowotnej - wyjaśnia Witold Wróblewski. - Dodatkowo organ prowadzący przyznał godziny nieobowiązkowe. Liczba uczniów uczęszczających na zajęcia gimnastyki korekcyjnej, a także ostateczna liczba godzin przyznanych dodatkowo będzie możliwa do ustalenia w trakcie roku szkolnego - z uwagi na przeprowadzenie bilanse uczniów praz diagnozę wśród uczniów klas I-III.
Natomiast na zajęcia rewalidacyjne w roku szkolnym 2019/2020 uczęszczało 523 uczniów szkół podstawowych. - Pełna informacja dotycząca liczby uczniów oraz godzin będzie możliwa do uzyskania po zakończeniu badań prowadzonych przez publiczne poradnie psychologiczno- pedagogiczne. Opóźnienie jest spowodowane przez COVID19 - dodał Witold Wróblewski.
Padło również pytanie o pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkołach. - Z rozporządzenia wynika, że w pierwszej kolejności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielają nauczyciele w trakcie bieżącej pracy z uczniem lub w ramach bieżącej zintegrowanej pracy nauczycieli i specjalistów - zaznaczył Witold Wróblewski.
Za organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach odpowiada dyrektor szkoły z uwzględnieniem wsparcia ze strony publicznych poradni psychologiczno- pedagogicznych działających w Elblągu. - Dodatkowe wsparcie psychologa pedagoga, logopedy, w łącznej liczbie 48 etatów, co daje dodatkowo 960 godzin zajęć tygodniowo. Po diagnozie na początku roku szkolnego 2020/2012 dyrektorzy ostatecznie zdecydują o organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej i dopiero wtedy będzie można określić zarówno liczbę godzin zajęć poszczególnych specjalistów, jak i liczbę uczniów wymagających i korzystających w powyższej pomocy - podkreślił Witold Wróblewski.
W roku szkolnym 2019/2020 z zajęć logopedy korzystało 2497 uczniów, a z zajęć psychologa 450.
Proszę o informację o liczbie etatów pedagogicznych w poszczególnych oświatowych wraz z informacją dotyczącą liczby nauczycieli tracących pracę oraz pracujących w niepełnym wymiarze, a także liczbę pracowników niepedagogicznych z podziałem na etaty w poszczególnych placówkach oświatowych wraz z informacją ilu pracowników straciło pracę lub pracuje w niepełnym wymiarze
- pytał Marek Pruszak.
W odpowiedzi Prezydent przekazał radnemu tabelki, w których poszczególne placówki rozpisane są m.in. na etaty zgodnie z arkuszami organizacji placówek na rok szkolny 2020/2021.
W zależności od potrzeb związanych ze specyfikacją danego przedmiotu, część nauczycieli może pracować w niepełnym wymiarze, np. doradztwo zawodowe, fizyka, przedmioty zawodowe. Liczba nauczycieli, którzy z końcem roku szkolnego 2019/2020 utracą pracę wynosi 9. Pracę utracą nauczyciele np. wychowania fizycznego czy języka niemieckiego. Jednakże część z tych nauczycieli przejdzie w tym czasie na emeryturę
- zaznaczył Witold Wróblewski.
Uczniowie powyżej klasy 4 są już dawno zdiagnozowani a departament edukacji zwleka z przydziałem godzin na te zajęcia celowo. Potem rzucają dyrektorom parę godzin do podziału na wszystkie dysfunkcje i wszystkie dzieci i tak wychodzi, że dziecko potrzebujące wsparcia ma zajęcia raz na 3 tygodnie,czyli tak jakby ich nie miało w ogóle. Nie da się wyrównać braków i problemów taką pracą , lepiej by już było wcale tego nie dawać. Dzieci z problemami i tak są zmęczone szkoła a przy takiej organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej wcale im się nie pomaga tylko wprowadza dodatkowy stres.
To dla dobra dzieci klasy po 29, 30 osób, na w-fie grupy po 26 osób. Dziękujemy Panie prezydencie, że kosztem naszych dzieci robi pan oszczędności. Może tak jeden nauczyciel na każda klasę uczący wszystkiego....to by była oszczędność. ...jeszcze kilka słów może o tym co miasto zamierza robić w MOSie, cięcie godzin trenerów tam pracujących to mistrzostwo.....sekvcje będą miały po 2 treningi w tygodniu. ,,,,,,totalna elbląska degrengolada......
Pan Pruszak widzi tylko czubek własnego nosa i kolesi po fachu. Poza tym tylko hamletyzuje !
@~ Jajnosik ~ a może taki numer wykonać, jak ostatnio stało się w przypadku powołania klasy tenisa stołowego, każdy trener z MOS-u składa propozycję przejścia wraz z dzieciakami do Sportowej Szkoły. Chyba ta opcja przejdzie? Wtedy to MOS do standaryzacji, a pieniądze w ten sposób zaoszczędzone zostaną z pożytkiem wykorzystane. Bo tak po prawdzie pomysły na prowadzenie MOS-u się już dawno wyczerpały.
mogom zbierac truskawki
Pracę straci 9 (w tym tacy, którzy przejdą na emerytury), a ile osób spada na pół etatu? Tu liczba może być imponująca, a nie padła...
Tzw.psycholog w przedszkolu to niezła ,,fucha"" w jednym elbląskim nie sprawdziła się żadna z nich,tu szkoda etatu dla pani ,która udaje,że pomaga...
Wicia- A co z dzieciakami trenujacymi w starszych klasach? Dla nich zostaną utworzone specjalne klasy? A szkoła średnia?
Ten pruszak ma czelność pytac o nauczycieli.Coscie pisowcy zrobili ze szkolnictwem,zniszczyliscie system ktory bardzo dobrze działał.Polscy gimnazjaliści byli na światowym poziomie pod względem wiedzy.Trzeba było to zniszczyc!! Moje pytanie :Czy rząd oddał samorzadom pieniadze za zmiany w ramach reformy szkolnictwa? Czy wszystko odbyło sie kosztem nas elblażan?! Skoncz wasc wstydu oszczedz.A jeszcze jedno na pasach należy ustąpic pierwszenstwa pieszym a nie pchac sie jak cham tym zdezelowanym mercedesem ,synuś ?
Damy rade !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!- jest coś takiego jak przekwalifikowanie - wielu bezrobotnym się to proponowało więc te wykształcone osoby dadzą sobie radę. Pan Wójcik potrzebuje na dział magazynowy na Żuławską miła atmosfera niekiedy praca na świeżym powietrzu,można popytać też na Mazurskiej ale u CLEANERA tam będzie trudniej się dostać, tak więc bez obaw świat się nie zawali, swoja drogą ciekawy jestem czy włodarze naszego miasta zamartwią się o kilkudziesięciu pracowników firmy przewozowej ARRIVA DZIAD I SPÓŁKA która niedługo wypada z Elbląga, mam nadzieję że osobom mniej wykształconym też tyle się poświęci czasu i troski oraz spłodzi się taki artykuł (miłego dnia)