Zespół Szkół Zawodowych nr 1 został przeniesiony z ul. Zamkowej do budynku przy ul. Robotniczej. Choć placówka funkcjonuje w nowym miejscu od września to dopiero teraz można powiedzieć, że „przenosiny” zostały zakończone. Dziś, 6 listopada, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających zamordowanych w Charkowie - płk Mieczysława Janowskiego i ppłk Karola Rudnickiego.
W 2010 r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia” w Elblągu posadzono dwa dęby. Jedno drzewko przy Gimnazjum nr 2, które upamiętniało płk Mieczysława Janowskiego, a drugie przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 ku pamięci ppłk Karola Rudnickiego. Obaj zostali zamordowani w Charkowie w 1940 r.
Dziś tablice zostały oficjalnie odsłonięte w nowym miejscu – przed budynkiem przy ul. Robotniczej. - Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w 100. rocznicę obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to jedno z wydarzeń, które jest zaplanowane z tej okazji w naszej szkole – mówiła Beata Tuzimek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.
Tablica została dziś poświęcona przez biskupa elbląskiego Jacka Jezierski.
Dwie tablice są już w jednym miejscu. Nasza młodzież będzie o nie dbać i będzie uświęcać tradycje. Obie te postaci nie znikną z naszej pamięci
– zapewniała Beata Tuzimek.
Dla ZSZ nr 1 tablice upamiętniające płk Mieczysława Janowskiego i ppłk Karola Rudnickiego są bardzo ważne. Świadczy o tym fakt, że ich poniesienie w nowe miejsce odbyło się uroczyście. - Uroczystości rozpoczęły się dzisiaj o godz. 9.00 mszą świętą w Kościele pw. Pawła Apostoła. Msze świętą celebrował jego eminencja biskup Jacek Jezierski – opowiadała Beata Tuzimek. - We mszy wzięły udział sztandary szkolne, młodzież i zaproszeni goście.
Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele Związku Sybiraków. - Gimnazjum nr 2 nosi imię Sybiraków. W przyszłym roku szkoła branżowa ma to imię „odziedziczyć” po gimnazjum, które powoli wygasa – dodała dyrektor ZSZ nr 1.
Po mszy odbyła się uroczystość przed gmachem szkoły. Oficjalnego osłonięta tablic dokonał prezes Związku Sybiraków Czesław Żukowski i Beata Tuzimek. - Cieszymy się, że na naszą uroczystość przybyło wielu znakomitych gości. Byli m.in. przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Departamentu Edukacji i Sportu, Jerzy Gutowski – zastępca Komendanta Straży Granicznej w Elblągu czy Gerard Przybylski – prezes elbląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego – wymieniała Beata Tuzimek.
Oprócz uroczystego apelu przygotowano specjalny pokaz musztry.
Nasza Szkolna Kompania Honorowa wykonała musztrę paradną, którą publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Nasza młodzież zaprezentowała się bardzo pięknie
– zaznaczyła dyrektor ZSZ nr 1.
Po części oficjalnej, już w budynku szkoły, odbył się pokaz piosenek patriotycznych. - Zaprosiliśmy dzieci z zaprzyjaźnionych elbląskich przedszkoli. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Jedyneczka, Stacyjkowo, Jacek i Agatka, Przedszkola nr 34 i nr 23. Dzieci zaprezentowały się nam w przecudnym programie. Śpiewały pieśni patriotyczne. Wszyscy goście otrzymali od nas śpiewniki i wspólnie z maluchami odśpiewaliśmy kilka piosenek – opowiadała Dyrektorka ZSZ nr 1.
Beata Tuzimek została uhonorowana przez Czesława Żukowskiego, prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Elblągu i Zygmunta Wardę, wiceprezesa, medalem wydanym z okazji 90-lecia utworzenia Związku Sybiraków. - Pierwszy egzemplarz tego medalu otrzymał Józef Piłsudski – dodała dyrektorka ZSZ nr 1.
Czarny ile wzial za pokropienie wodą?
To tablica słabo poswięcona! Tylko jeden biskup? Oj, zmarłym się to może nie spodobać!
A budynki po szkole stoją i niszczą. Gospodarni oj.
Budynki po szkole na Starówce przejmie kosciół . Kilka lat temu byla juz pierwsza , nieudana proba z inicjatywy dzialaczy PiS z Markiem Pruszakiem na czele .
Inicjatywa fajna, tylko kto normalny sadzi 2 pamiątkowe dęby w tak małej odległości od siebe? Za kilkanaście lat jeden z tych dębów będzie do wycinki, ponieważ będą między sobą kolidować.
A gdzie komentarz Roberta K.? Przecież na pewno ma coś "mądrego" do powiedzenia.
A jeszcze pare lat temu to do tej pseudo koszuli zwanej mundurem nie mozna bylo miec adidaskow i spodni innych niz oficjane czarne, tym bardziej na takie uroczystosci.. Mimo wszystko i tak ta innowacja potem nic nie daje. Pozdrawiam byly uczen!