Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Elblągu chcąc uczcić Święto Niepodległości zorganizowali w środę uroczystą Akademię. - Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Akademia odbyła się, by uszanować pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność i strzegli bezpieczeństwa granic – wyjaśniała Anita Karmowska z Gimnazjum nr 2, współorganizatorka Akademii.
11 Listopada jest dniem wolnym od pracy i szkoły, dlatego Akademię zorganizowano w środę. - Jak każdego roku o tej porze Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Elblągu udekorowano w biało-czerwone barwy. Na sztalugach zostały zaprezentowane prace wykonane przez uczniów – opowiadała Anita Karmowska. - Nauczyciele, pracownicy szkoły i młodzież uczcili święto poprzez przypięcie do koszul narodowych kotylionów. Na przerwach z głośników płynęły patriotyczne pieśni. Było pięknie i uroczyście.
Oprócz licznie zgromadzonych uczniów i nauczycieli w uroczystości udział wzięli m.in. Małgorzata Sowicka - dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu, Maria Leszczyńska – inspektor ds. gimnazjów, placówek oświatowych oraz ewidencji szkół niepublicznych, Małgorzata Adamowicz – dyrektor Kuratorium Oświaty Delegatury w Elblągu, Joanna Poźnikiewicz – wizytator Kuratorium Oświaty Delegatury w Elblągu.
- Obecni byli zaprzyjaźnieni ze szkołą przedstawiciele Związku Sybiraków: Kazimierz Kotowski – przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Czesław Żukowski - prezes oddziału w Elblągu oraz inni członkowie. Przybyli również zaproszeni członkowie Prezydium Rady Rodziców – wymieniała Anita Karmowska. - Dyrektor Gimnazjum nr 2, Beata Tuzimek, nawiązując do idei wolności i patriotyzmu, przypomniała, że szkoła ta jest placówką szanującą tradycje patriotyczne i obywatelskie.
Za przygotowanie Akademii odpowiedzialne były panie Anita Karmowska, Grażyna Stodulska i Ewa Król.
Młodzież recytowała piękne wiersze, którym towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz wzruszające pieśni patriotyczne śpiewne przez uczennice. W słowach utworów lirycznych i muzycznych występujący ukazali historię naszego państwa od 1772 roku aż po XXI wiek
– dodała Anita Karmowska.
Organizatorki znalazły sposób, aby zachęcić uczniów do czynnego udziału w uroczystości.
Aby włączyć w obchody Święta Niepodległości jak największą liczbę uczniów, w szkole zorganizowany został konkurs na plakat pt. „Drogi do niepodległości”. Uczniowie z talentem literackim mogli spróbować swoich sił w konkursie pod hasłem: „Ojczyzna – zwykłe słowo, a tyle znaczy”. Najlepsze prace można oglądać na wystawach rozmieszczonych na terenie szkoły. Młodzież z Koła Gospodarstwa Domowego pod opieką nauczycieli przygotowała dla zaproszonych gości słodki poczęstunek. Najsmaczniej prezentowały się „niepodległościowe babeczki” udekorowane polską flagą
– podkreśliła Anita Karmowska.
Obecność uczniów obowiązkowa, tak jak w gimnazjum mojej córki?
To nie kotyliony- tylko rozety...
BRAWO !!! Młodzi powinni wiedzieć co się działo, żeby oni dziś mogli żyć w wolnym kraju.
się dzieje. Antoni Macierewicz awansował 132 księży za służbę w Ludowym Wojsku Polskim. z pewnością będzie temu też towarzyszyć emeryturka oficerska.