Dziś o godz. 10:00 w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów studentom Akademii Dziecięcej.
24 października 108 studentów z różnych miejscowości naszego województwa m. in. Malborka, Pasłęka, Braniewa, Tolkmicka, Iławy, Sztutowa oraz Elbląga podjęło studia na Akademii Dziecięcej, w trakcie których odbyło się 7 wykładów i 12 warsztatów przeprowadzonych przez 22 wykładowców.
Ja wam trochę zazdroszczę. Za moich czasów nie było takich Akademii, takich form edukacji, gdzie można dotknąć, zobaczyć, pobawić się nauką. Przez to możecie rozwijać swoje pasje, swoją ciekawość świata. Później procentuje na różnych etapach edukacyjnych.
- mówi Beata Nosewicz – Kierownik Referatu Edukacji
Tak jak starsi studenci, młodzi żacy otrzymali na początku semestru indeksy i złożyli ślubowanie.
Każdy rok akademicki zaczyna się od pytań: „Co to będzie?” „Kogo tam spotkam?” „Czy zajęcia będą ciekawe?” Myślę, że nikt z was nie czuje się zawiedziony. Na koniec roku akademickiego z reguły wszyscy myślą „Szkoda, że już się skończyło”.
- mówi do dzieci Irena Sorokorz, Prorektor ds. Organizacyjnych PWSZ w Elblągu.
Wykłady obejmowały bardzo szeroki zakres tematyczny. Połączony z prezentacją replik broni i rekonstrukcji strojów z różnych epok wykład pt. ,,Dlaczego warto znać historię” przeprowadził mgr Piotr Imiołczyk, nauczyciel historii organizator licznych happeningów historycznych. Zajęcia warsztatowe ,,O czym opowiadają bursztyny” przeprowadził Piotr Adamczyk, pracownik Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Elblągu. "Czy język francuski jest trudny?" - na to pytanie studenci Akademii Dziecięcej szukali odpowiedzi podczas drugich zajęć warsztatowych, które odbyły się z udziałem francuskiej wolontariuszki Delphine Pezivin.
W grudniu dzieci uczestniczyły w części cyklu prowadzonego na co dzień w Młodzieżowym Domu Kultury pt. ,,Ucho van Gogha – dzieci spotykają Mistrzów”. W związku z okresem przedświątecznym dzieci poznały układy choreograficzne tańca nowoczesnego do znanych i przez wszystkich lubianych utworów świątecznych. Zajęcia taneczne prowadziły W. Sandomierska i M. Zaroda – instruktorki tańca z Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego Destination w Elblągu.
W styczniu mali studenci uczestniczyli w warsztacie „…i Ty możesz zostać detektywem!” W trakcie zajęć została przeprowadzona prezentacja z zakresu ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych oraz działalności laboratorium kryminalistycznego. Wykład pt. „Karibu mzungu! – afrykańskie klimaty dostarczył dzieciom porcji informacji o 5 najbardziej rozwiniętych krajach, przez które można dziś bezpiecznie podróżować od Kapsztadu do Nairobi. Na bazie oryginalnego materiału zdjęciowego zapoznały się z życiem małych mieszkańców, swoich rówieśników, otoczenie w jakim żyją, odżywianiem, czy zabawą.
Odbył się także wykład skierowany do rodziców pt. "Jak wychować szczęśliwe dziecko”. Poświęcony wychowaniu dzieci, oparty o przegląd teorii rozwojowych dotyczących szczęśliwego dzieciństwa, a uzupełniony praktycznymi radami o wychowaniu i nauczaniu dzieci, przeprowadzony został przez dr Dorotę Bronk. Naczelnym hasłem, wokół którego zbudowana została myśl przewodnia wykładu to: szczęśliwi rodzice mają szczęśliwe dzieci.
Warsztaty „Bobrowe tamy” były okazją do znalezienia odpowiedzi na wiele pytań dotyczących największego gryzonia zamieszkującego obecnie Euroazję. Kolejne warsztaty pn. ,,Magia Fizyki” poprowadził dr inż. Stanisław Kwitnewski – w ramach warsztatów młodzi studenci mogli bawić się zjawiskami fizycznymi na specjalnie przygotowanych stanowiskach eksperymentalnych. Uczestnicy warsztatów wytwarzali płomień za pomocą wyładowań elektrycznych w cewce Ruhmkorffa obserwowali dziwne właściwości niepokornego bączka jak również próbowali zbierać złudne monety i zwierzątka. Podczas wykładu mgr Marty Aniśkowicz ,,Świat jest pełen pieniędzy” dzieci poznały historię pieniądza i jego rodzaje.
Podczas kolejnych warsztatów pt. ,,Świat robotów” mali żacy zapoznali się z budową i działaniem robotów mobilnych. Na zajęciach zbudowali labirynt dla minirobotów oraz sterowali "robojajkiem", na przykładzie którego poznali działanie żyroskopu i wahadła odwróconego. W świat robotów naszych milusińskich wprowadzili: dr inż. Henryk Olszewski oraz pasjonat dronów Bartosz Paszkiewicz.
Na warsztatach chemicznych, które przeprowadziła mgr Katarzyna Szwemińska ,,Zjawiska pogodowe na laboratoryjnym stole" mali studenci zrobili i obejrzeli małe tornado i sztormowe fale oceaniczne, przyglądali się zjawisku topnienia i sporządzili lawę w zlewce. Warsztaty biologiczne ,,Życie w kropelce wody” poprowadziła dr Lidia Nawrocka. Dzieci miały okazję poznać i zobaczyć organizmy mikroskopijnej wielkości żyjące w zbiornikach wodnych. Wykład ,,Co oznacza słowo Wszechświat”, który przeprowadziła mgr Magdalena Pilska-Piotrowska z Planetarium w Olsztynie, miał na celu przybliżenie studentom pojęcie Wszechświata. Od najdawniejszych czasów ludzie badają przestrzeń kosmiczną za pomocą dostępnych instrumentów.
Jeżeli coś z tych wykładów w was zostanie. Jeżeli rozbudzi wasze zainteresowanie będziemy z was bardzo dumni i będziemy czuć ogromną satysfakcję. Dziękujemy wam, mali studenci, za wasze pytania, dociekliwość oraz za waszą wielką aktywność.
- mówi mgr Stanisława Szuksta, pełnomocnik rektora ds. Akademii Dziecięcej PWSZ w Elblągu
- Mi się najbardziej podobały zajęcia z robotami – opowiada Staś. - Budowaliśmy tor, sterowaliśmy takim „robotem jajkiem” i było bardzo fajnie.
- Było super. Bardzo podobały mi się zajęcia. Najbardziej zajęcia z tańca - mówi świeżoupieczona absolwentka Julka.
Mama Julki też jest zadowolona - Myślę, że to jest świetny pomysł. Dzieci dużo opowiadają w domu co było na wykładach, więc na pewno coś z tych zajęć wynoszą.
Zakończyła się 6 edycja Akademii Dziecięcej PWSZ. Przez wszystkie, do tej pory przeprowadzone, tytuł absolwenta udało się uzyskać w sumie 476 młodym żakom. Wszystkim serdecznie gratulujemy.