W środę (27 kwietnia) elbląska starówka stała się miejscem, w którym odegrano historyczne momenty Chrztu Polski. Około 40 przebranych w dawne stroje uczniów z 13 elbląskich szkół, zaprezentowało pod Katedrą Św. Mikołaja scenę z obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”. Wcześniej młodzi elblążanie wzięli udział w międzyszkolnym konkursie wiedzy historycznej dotyczącym początków państwa polskiego oraz 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zabawa zakończyła się zwycięstwem drużyny II Liceum Ogólnokształcącego oraz zespołu Gimnazjum nr 3.
Dzisiejszym wydarzeniem chcieliśmy zaakcentować w Elblągu obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Ich główną częścią był konkurs na Starym Mieście, w którym udział wzięło 13 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Elbląga. Każda z drużyn składała się z trzech uczniów i była przebrana w historyczne stroje. Zespoły na poszczególnych etapach miały za zadanie odpowiadać na pytania dotyczące Chrztu Polski oraz odegrać różnego rodzaju scenki historyczne z tamtych czasów
– tłumaczy o. Rafał Roszer, dyrektor Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu, który obok elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, był głównym organizatorem elbląskich obchodów.
Po zakończeniu konkursu, ulicą Stary Rynek spod Bramy Targowej pod Katedrę Św. Mikołaja przeszedł barwny pochód książęcy z udziałem m.in. Mieszka I, Dobrawy i Św. Wojciecha. W uroczystym zakończeniu zabawy udział wzięli m.in. wicewojewoda Sławomir Sadowski i prezydent Elbląga Witold Wróblewski, którzy sprawowali patronat honorowy nad wydarzeniem oraz ufundowali nagrody dla jego uczestników. Po rozstrzygnięciu konkursu, jego uczestnicy zainscenizowali w formie tzw. stop klatki scenę z obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”. Całość zakończyła uroczysta msza święta w elbląskiej Katedrze.
To co zadziało się na starówce, stanowiło dla uczniów ciekawą lekcją historii w terenie. Jest to jednocześnie realizowana przez Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu innowacja, która mówi, by uczyć historii nieco inaczej niż w ławce szkolnej. Uczymy tu regionalizmu, tego co jest najbliższe naszemu sercu i pozwala związać młodzież ze środowiskiem, w którym wyrosła
– mówi Maria Kubacka, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Elblągu oraz nauczyciel historii w Zespole Szkół Pijarskich w Elblągu.
No i były uroczystości. Tylko , że inni mieszkańcy miasta, którzy pracują nie mogli tego zobaczyć.Powinno być to zorganizowane wieczorem, żeby mogli też inni przyjść i w tym uczestniczyć.
XXI w a tu takie szopki . A Wy chcecie być poważnie traktowani na świecie.
Ale bzdury...pewnie to taka nowa tradycja się narodziła jak w polskiej komedii "Miś"?
Niedługo będzie to obowiązkowe . Dla szkół , wojska itp . Pytanie czy to rozwój cywilizacyjny spowodował pojawienie się religii na Ziemi, czy na odwrót ??
Wolę obchodzić 1050 lecie chrztu Polski niż (nie daj Boże) n-tą rocznicę islamizacji... Pomyślcie o tym zanim zaczniecie bełkotać!
~ mius nie strasz, jak PIS , jakiej islamizacji ?? Nawet , gdyby jakikolwiek rząd polski ich przyjął to i tak , by uciekli sami z Naszego kraju , raz ze względu na podejście Polaków , dwa na zajebisty dobrobyt , jaki tu mamy . Uwierz mi, żyło im się niejednokrotnie lepiej w swych krajach, nim Wielki John zza oceanu , nie zaczął wprowadzać im na siłę amerykańskiej demokracji . Taka, prawda .