W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu po raz XIII został zorganizowany Bałtycki Festiwal Nauk. Impreza jest cykliczna i odbywa się każdego roku. Wczoraj, 21 maja impreza zgromadziła wielu chętnych.
Bałtycki Festiwal Nauk polega na popularyzowaniu wiedzy, przede wszystkim wiedzy naukowej. Podawana jest ta wiedza w sposób bardzo przystępny, dla różnych grup wiekowych. Na Festiwalu gromadzą się różne dziedziny nauki, te ścisłe matematyka, fizyka, robotyka, informatyka, ale też dziedziny humanistyczne, chemiczne, dziedziny związane z budownictwem, z materiałami budowlanymi. Jest naprawdę duża rozpiętość propozycji od spraw językowych po robotykę i mikroprocesory. Każdy znajdzie dla siebie coś, co go interesuje
– mówiła dr Joanna Nowak, koordynator XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauk.
Festiwal jest organizowany wspólnie przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, PWSZ w Elblągu, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk. Elbląska uczelnia w festiwalu bierze udział od samego początku. Jak zauważa Joanna Nowak, pomysł festiwalu narodził się w województwie pomorskim, a dokładniej w Uniwersytecie Gdańskim. To ten uniwersytet proponuje całość, jest głównym koordynatorem. Wszystko odbywa się pod nadzorem Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. Każda instytucja, która ma do zaproponowania działania naukowe, może brać udział w Festiwalu np. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu również organizuje i włącza się w działania na imprezie.
- Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim, którzy tutaj zorganizowali XIII edycję Bałtyckiego Festiwalu Nauk, wszystkim opiekunom dzieci, które tak licznie tutaj przybywają do nas. Ogłaszam, że XIII Bałtycki Festiwal Nauk jest otwarty – powiedział na otwarciu prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk, Rektor PWSZ w Elblągu.
Impreza zgromadziła wielu chętnych, zarówno dzieci z przedszkoli, jak również szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Na odwiedzających czekało wiele pokazów m.in. chemicznych, sprzętów technik kryminalistycznych, warsztatów z zakresu budownictwa, robotyki, z cyfrowej obróbki zdjęć itp., a także eksperymentów fizycznych, w których młodzi ludzie mogli spróbować swoich sił.
- Impreza gromadzi wielu chętnych z różnych grup wiekowych. Zainteresowanie było ogromne, jak tylko pojawiła się informacja na stronie internetowej zaraz zgłaszały się grupy i prawdę powiedziawszy ogranicza nas czas. Trwa to do godziny 14:00, maksymalnie do 15:00. Mamy też podpowiedzi, aby zacząć wcześniej i przedłużyć o godzinę lub poprowadzić festiwal w ciągu dwóch dni. Festiwal cieszy się dużym powodzeniem, przyjeżdżają do nas grupy nie tylko z Elbląga, ale również z Malborka, z Pasłęka – dodaje na koniec dr Joanna Nowak.
Wspaniała impreza dla młodych i pięknych talentów . Częściej promować młodzieży osiągnięcia to zachęci do zdobywania nauki.