W Instytucie Pedagogiczno-Językowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, w środę, 20 maja odbyła, się konferencja studencko-doktorancka „Integralia 2015” - „Wymiary studenckiej humanistyki”. Konferencja odbywa się cyklicznie co roku już od 12 lat. Zostały wydane trzy książki z najciekawszymi referatami, a czwarta jest w przygotowaniu.
Konferencja „Integralia” została pomyślana, jako konferencja studencko-doktorancka. Odbywa się po raz dwunasty i spotykają się tutaj, jak sama nazwa wskazuje, studenci i doktoranci z różnych uczelni, z różnych kierunków studiów, którzy mówią na tematy związane z humanistyką ogólnie pojętą. Mamy 27 referentów, którzy będą wypowiadali się na tematy językoznawcze, kulturowe, literaturoznawcze. Mamy wystąpienie o języku jakim posługują się policjanci, o serialach telewizyjnych, o nazwach kobiet. Jest bardzo szeroki wachlarz tematów
– mówiła dr Aneta Lica, koordynator Integralii i wykładowca PWSZ w Elblągu.
Konferencja zawsze odbywa się w trzech salach, więc można sobie dobrać tematykę. Najlepsze referaty trafiają do publikacji PWSZ. Do tej pory wydano trzy takie publikacje, a czwarta jest w przygotowaniu. W konferencji biorą udział studenci studiów magisterskich, ale także doktoranckich. Wielu studentów, którzy przyjeżdżają są absolwentami elbląskiej PWSZ.
- Mój referat mówi o języku profesjonalnym policji, o tym w jaki sposób oni się pomiędzy sobą komunikują, jakim słownictwem się posługują. Myślę, że będzie ciekawie. Policjanci np. na kobietę kierowcę mówią tępa dzida albo czarownica na miotle. Wcześniej byłam po drugiej stronie tych Integraliów, zawsze pomagałam przy organizacji i pomyślałam, że warto byłoby też wystąpić z referatem. Pani dr Aneta Lica, która była moją promotor namówiła mnie do udziału – przyznała Monika Matusiak, absolwentka PWSZ w Elblągu i studentka I roku filologii polskiej magisterskich studiów uzupełniających UG.
Dzisiaj swoim referatem chcę zachęcić ludzi do oglądania seriali i będę mówił o serialu baśniowym „Dawno, dawno temu...”. Takiej produkcji łączącej współczesne ujęcie baśni z tym klasycznym. Integralia są bardzo fajną możliwością dla osób studiujących, które myślą o dalszym rozwoju np. studiach doktoranckich, jest do bezpłatne, blisko i jest miła atmosfera, więc zdecydowałem się, że mogę przyjechać spróbować
– dodał Łukasz Kolenda, student I roku filologii polskiej magisterskich studiów uzupełniających UG.
Na studentów, a także przybyłych czekało wiele ciekawych referatów. Konferencja była podzielona na dwa bloki. Pierwszy plenarny, następnie na referaty w sekcjach. W jednej z sekcji prezentowane były referaty w języku angielskim. Studenci filologi angielskiej z miłą chęcią słuchali wykładów w języku obcym.
Konferencja studencko-doktorancka zakończyła się około godziny 14.00.