Dziś, 4 maja punktualnie o godzinie 9 w całej Polsce rozpoczęły się matury. 1142 tegorocznych absolwentów oraz 364 absolwentów poprzednich lat z elbląskich szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło do zmagań z egzaminem dojrzałości. Na pierwszy ogień poszedł język polski. Co czekało na maturzystów oraz jakie uczucia im towarzyszą?
Tegoroczni maturzyści jako pierwsi zmierzą się z nowa formułą egzaminu maturalnego. Wyjątek stanowią uczniowie czwartych klas techników, którzy przystąpią do matury w dotychczasowo obowiązującej formule. Dziś obowiązkowo rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Według nowej formuły absolwenci muszą oprócz obowiązkowych przedmiotów ( języka polskiego, matematyki oraz języka obcego) pisać maturę z jednego przedmiotu dodatkowego rozszerzonego.
Oprócz tego absolwenci mogli wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych, które zdają na poziomie rozszerzonym. Maksymalną liczbę dodatkowych przedmiotów wybrał tylko jeden uczeń elbląskiej szkoły ponadgimnazjalnej.
Co dziś czekało na maturzystów podczas egzaminu z języka polskiego? Czy było coś co ich zaskoczyło?
Na maturze były dwa teksty, głównie czytanie ze zrozumieniem. Jedną rzeczą dla mnie chyba najtrudniejszą było napisanie streszczenia, bo to akurat średnio umiałem. Mieliśmy dwa tematy do wyboru: analizę i interpretację wiersza a drugi to rozprawka problemowa związana z "Lalką" B. Prusa. Mieliśmy napisać co decyduje o ludzkim losie, wola człowieka czy niezależne od nas siły. Myślę, że nie sprawiło mi to większych problemów, bo temat nie był trudny. Wystarczyło dobrać dobre lektury i dobre przykłady i się rozpisać trochę. Uważam, że matura nie była trudna i raczej nic nie mogło nas zaskoczyć
- przyznał tegoroczny maturzysta Łukasz.
- Uważam, że matura poszła mi dobrze. Temat nie był trudny, zadania zamknięte nie były szczególnie wymagające. Uważam, że poszło dobrze i 30% będzie. Pisałem rozprawkę problemową, nie jestem na tyle ambitny aby pisać interpretację wiersza - mówił Stanisław
- Myślę, że matura poszła mi dobrze. W sumie jestem dobrej myśli tematy były fajne. Nawet zastanawiałam się, który wybrać, bo w sumie oba mi pasowały. Jednak zdecydowałam się na rozprawkę problemową, jest zawsze ta pewność, że się trafi z tezą, a przy interpretacji jest ryzyko, że można sobie trochę odbić - dodała Paula.
Jutro (5 maja) maturzyści zmierzą się z matematyką natomiast w środę (6 maja) z językiem obcym. Kolejne przedmioty są rozłożone na poszczególne dni maja. Czy maturzyści stresują się tym?
- Nie stresuje się matematyką, ani językiem obcym, bo te przedmioty szły mi dobrze, więc jestem pewien, że zdam to na dobrym poziomie. Zdaje jeszcze matematykę, język angielski oraz fizykę na poziomie rozszerzonym. Planuję iść na studia na Politechnikę Gdańską na informatykę - dodaje Łukasz.
Kolejnymi egzaminami nie stresuje się, dziś też za bardzo się nie stresowałam. Może będę bardziej stresował sie przed poziomem rozszerzonym. Egzamin rozszerzony zdaje z języka angielskiego, matematyki oraz fizyki. Planuję także iść na Politechnikę na kierunek informatyczny, ale nie wiem do jakiego miasta. Może Poznań, Wrocław albo Warszawa
- przyznał Stanisław.
- Nie stresuje się egzaminami, w zasadzie jestem zbyt spokojna. Zdaje biologię i chemię na poziomie rozszerzonym. Tym się tylko martwię bo są to przedmioty, które będą mi potrzebne na studiach. Chcę złożyć papiery do Gdańska oraz Wrocławia na kierunek medycyna - mówiła Paula
Maturzyści z technikum zdający egzamin w starej formule mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszy to wykorzystywanie władzy absolutnej w opowiadaniu Bolesława Prusa "Z legend dawnego Egiptu", a drugi wizerunek matki w "Dziadach" Adama Mickiewicza i "Zielu na kraterze" Melchiora Wańkowicza
Maturzyści również muszą zdać egzamin ustny z języka polskiego oraz z języka obcego nowożytnego. Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.
Matura 2015 potrwa do końca maja. Szkoły mają obowiązek przeprowadzić egzamin ustny z języka polskiego do 29 maja.
Tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia w dalszym zmaganiu z maturą oraz dostania się na wymarzone studia.
I co po maturze - powiecie studia, a co po studiach - powiecie posredniak albo UK? I ja sie z wami zgadzam.
"Lalka" lepsza niż zeszłoroczny "Potop".
Kropki w zdaniach artykułu nie obowiązują?
Nie zdać dzisiejszej matury na 30 % to po prostu wstyd.
Po co wam ta matura? Nauczyc sie liczyc i angielskiego i s..lajcie z tego smiesznego kraju.
Droga Pani Redaktor. Przepytuje Pani maturzystów, ale warto przepytać siebie, choćby z zasad interpunkcyjnych i ortograficznych. Wstyd oddawać do druku tekst z błędami.
Aniu bedzie dobrze :)
a co to za sympatyczne dziewczę pozuje na fotografii tytułowej ?