W środę, 29 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących odbyły się Dni Otwarte dla gimnazjalistów. Młodzi ludzie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, a także poznać jego budynek i strukturę.
Podczas Drzwi Otwartych w ZSEiO gimnazjaliści mogli zapoznać się z pełną ofertą profilową w Technikum Ekonomicznym oraz w V Liceum Ogólnokształcącym. Drzwi Otwarte cieszył się dużym zainteresowaniem osób młodych, ale również rodziców. Cała aula, gdzie odbył się początek imprezy była zapełniona młodymi ludźmi.
Drzwi otwarte przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Była pełna aula młodzieży. Na początku zrobiłem, krótkie przedstawienie szkoły co uczniów u nas czeka, jaka jest szkoła, zaprezentowaliśmy im całą ofertę szkoły. Oprócz tego wyświetlone były filmy na telebimie w auli przedstawiający każdy z kierunków, następnie przygotowany był pokaz artystyczny
– mówił Jerzy Kawiecki, dyrektor ZSEiO
Gimnazjaliści następnie zwiedzali szkołę, oglądali ją, rozmawiali ze starszymi uczniami. W każdej z klas lekcyjnych otrzymywali informację dotyczące danego kierunku. Mogli zapoznać się z kierunkami w technikum, ale także w liceum takimi jak klasa wojskowa czy bezpieczeństwa publicznego z elementami kryminalistykami i kryminologii.
W jednej z klas gimnazjaliści mogli poznać elementy pracy z zakresy kryminalistyki m.in. były zbierane odciski palców. W technikum na uczniów czekają również ciekawe klasy takie jak technik logistyk z elementami wojskowymi.
- Kapitalną innowacją jest klasa Technik Organizacji Reklamy, która będzie realizowana przy współpracy z TV Elbląg. Wszystkie warsztaty specjalistyczne będą odbywały się w telewizji, z pracownikami stacji.
Duże zainteresowanie wzbudzała innowacyjna klasa wojskowa w liceum ogólnokształcącym.
Młodzi ludzie garną się do wojska, ta klasa jest przygotowaniem do służby wojskowej. Staramy się uczniom przedstawić co trzeba zrobić, w jaki sposób się zachowywać, mają szkolenia strzeleckie, zasady strzelania, musztry czy z terenoznawstwa
– mówił mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
Mało spotykamy kierunek wojskowy jest w liceum ogólnokształcącym. Trzy letni okres nauki ma trochę inną specyfikę niż w technikum ponieważ nie przygotowuje bezpośrednio do zawodu. Program wojskowy też realizowany jest w dość szybszym tempie bo w krótszym czasie niż w technikum.
- Gimnazjalistom pokazaliśmy wóz dowodzenia, sanitarkę wojskową, pierwszą pomoc. Mogli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie oraz budowę broni. To było na zasadzie atrakcji, pokazania tego co może ich czekać, jeżeli wybiorą ten kierunek kształcenia – dodaje rzecznik prasowy 16 PDZ
Klasa wojskowa uczestniczy w szkoleniach na terenie jednostki wojskowej m.in. z zasad strzelania, przyjmowania odpowiedniej postawy, część zajęć logistycznych, terenowych. Planowane jest w drugiej klasie liceum wyjazd tygodniowy na poligon.
zdjęcie 18 i 19 Muszę to skomentować... BROŃ wycelowana w ludzi? Ja w wojsku jak bym tak zrobił to bym miesiąc czasu kible czyścił... Czego oni K.... uczą tych małolatów... Przecież on nas wszystkich pozabijają.
Alvares, jak ty byłeś w wojsku to nie było czujników laserowych, tylko biegało się z bronią załadowaną, były warty itp. i czego innego uczyli, ja na przykład dopiero w wojsku nauczyłem się jak wypić wino duszkiem. Gdyby teraz chociaż na tydzień wprowadzić Fale to by 90% wojska zdezerterowało.
Człowieku i co z tego że ta broń ma czujniki laserowe, prawo o broni palnej zabrania takiego zachowania. ktoś kto ma nosić broń nie powinien nabywać takich odruchów.A co do falówy to się zgadzam nie było by tyle pedałów w rurkach i fryzur na koguta.