Niedziela, 24.11.2024, Imieniny: Flora, Jan, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Powiększa się oferta PWSZ. Trzy nowe kierunki oraz studia popołudniowe

28.04.2015, 14:00:18 Rozmiar tekstu: A A A
Powiększa się oferta PWSZ. Trzy nowe kierunki oraz studia popołudniowe
Fot. Adrian Sajko

 Dziś, 28.04 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Wojska Polskiego odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca uruchomienie nowych kierunków kształcenia. Na każdym instytucie na studentów czekają nowe oferty kształcenia pod warunkiem, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego je zaakceptuje. W tej chwili uczelnia czeka na decyzje, które mają nadejść w najbliższych dniach. 

 
W konferencji uczestniczyli Rektor PWSZ w Elblągu – prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk, Prorektor ds. Organizacyjnych dr Irena Sorokosz, Dyrektor Instytutu Politechnicznego dr inż. Jarosław Niedojadło, Dyrektor Instytutu Informatyki Stosowanej im. Krzysztofa Brzeskiego dr inż. Jerzy Buriak, Dyrektor Instytutu Ekonomicznego dr Mariusz Darabasz, Dyrektor Instytutu Pedagogiczno-Językowego mgr Teresa Kubryń wraz z wicedyrektorami instytutu: dr Iwoną Kijowską zastępcą dyrektora ds. kształcenia oraz dr Ewą Leszczyńską zastępcą dyrektora ds. organizacyjnych, Przewodniczący Zespołu ds. Wydawnictw dr hab. inż. Jerzy Łabanowski oraz Przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Warmińsko-Mazurskiej Izby Inżynierów Budownictwa – mgr inż. Andrzej Stasiorowski.
 
Każdy z instytutów przygotował na zbliżający się rok akademicki nową ofertę skierowaną do studentów. 
 
Zorganizowaliśmy konferencję w dość ważnym momencie dla uczelni, bo jesteśmy po bardzo intensywnym okresie wielu prac, wielu przygotowań. W tej chwili można powiedzieć, że zaczynamy zbierać owoce naszej co najmniej 2 letniej pracy. Tymi owocami są dobrze sformułowane projekty, które chcemy zgłaszać do programów operacyjnych, które się zaczynają otwierać. Bardzo skrupulatnie obserwujemy potrzeby lokalnego rynku pracy. To zaowocowało, że w ostatnim czasie, a będą uruchomione od nowego roku akademickiego, zostały powołane trzy nowe kierunki na Uczelni. W sumie będziemy mieli 12 kierunków
 
– zauważał  prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu
 
Jak dodawał Rektor, otrzymał wiadomość z Warszawy, że na jeden z projektów, na wdrażanie praktyk zawodowych we wszystkich 36 PWSZ w Polsce, nasza uczelnia się wybiła z takim pomysłem, projekt został złożony do kontraktu terytorialnego województwa i przekazany do Ministerstwa. Ministerstwo w poniedziałek, 27 kwietnia przyjęło ten projekt i od połowy maja nasza uczelnia, jako koordynator rozpoczyna projekt. 
 
- Po raz pierwszy na 16 lat, jak tutaj jestem, czuję pełną współpracę oraz zrozumienie ze strony samorządu lokalnego. Współpraca jest pełna, my wystawiamy uczelnię we wszystkich aspektach, w których możemy dopomóc rozwojowi Elbląga. W przeszłości tak nigdy nie było, jak w tej chwili – mówił Rektor
 
Jakie nowe kierunki czekają na studentów w ofercie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu? 
 
Pierwszym nowym kierunkiem, który zostanie uruchomiony w Instytucie Politechnicznym PWSZ w Elblągu będzie kierunek Inżynieria środowiska (studia inżynierskie) ze specjalnością sieci instalacji wewnętrznych.
 
Jest to nowy kierunek na gruncie elbląskim, przygotowuje on inżynierów, którzy będą specjalizowali się w projektowaniu, w nadzorze wykonawstwa, eksploatacji urządzeń instalacji wewnątrz budynków, obiektów przemysłowych. Takie instalacje jak wentylacja, klimatyzacja, ogrzewania. Ale również instalacje zewnętrzne takie jak wodociągi, odwodnienia, instalacje gazowe. Studenci po ukończeniu studiów mogą ubiegać się po uprawnienia budowlane w branży
 
– mówił Dyrektor Instytutu Politechnicznego dr inż. Jarosław Niedojadło
 
Jak informował Przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Warmińsko-Mazurskiej Izby Inżynierów Budownictwa – mgr inż. Andrzej Stasiorowski – Jeżeli inżynier chce ubiegać się o uprawnienia budowlane, to musi złożyć stosowny wniosek do naszej komisji. Sprawdzamy w pierwszej kolejności czy wykształcenie, które dokumentuje kandydat jest odpowiednie, a dalej sprawdzamy praktykę zawodową. 
 
Kolejny kierunek, który zostanie uruchomiony to kierunek Informatyki Stosowanej (studia licencjackie) w Instytucie Informatyki Stosowanej im. Krzysztofa Brzeskiego. Dyrektor tegoż instytutu dr inż. Jerzy Buriak poinformował, iż wszystkie kierunki w instytucie są inżynierskie, ten natomiast ma być licencjacki.
 
- Mamy już jeden kierunek o nazwie informatyka, jest to kierunek typowo inżynierski, na nim są trzy specjalności. Natomiast nowy kierunek będzie podstawą utworzenia specjalności o charakterze licencjackim. Pierwszą specjalnością ma być informatyka w biznesie. Głównym założeniem również jest wykształcenie informatyków, którzy będą mieli szereg kompetencji z zakresu ekonomii i zarządzania. Rynek zwrócił nam uwagę, że brakuje takich specjalistów, że nasi inżynierowie są zbyt zorientowani na tworzenie oprogramowania i nie są gotowi poświęcić się usługą IT – mówił dr inż. Jerzy Buriak
 
Instytut Ekonomiczny nie zamierza tworzyć nowego kierunku, ale pilotażowo wprowadza nowość w postaci studiów popołudniowych. Oferta ta skierowana będzie do osób, które są zatrudnione i nie mogą studiować w godzinach przed popołudniowych. Będą to studia bezpłatne, dzienne tylko popołudniu. Zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do czwartku, na dwóch kierunkach Ekonomia o specjalizacji ekonomika menadżerska oraz na kierunku Administracji specjalizacja administracja bezpieczeństwa publicznego. 
 
Ostatnią nowością ma być kierunek Pedagogiki Specjalnej z dwiema specjalnościami: logopedia z terapią pedagogiczną oraz oligofrenopedagogika z socjoterapią w Instytucie Pedagogiczno-Językowym. 
 
Instytut Pedagogiczno-Językowy do tej pory oferował kształcenie na trzech kierunkach : Filologia, Filologia Polska oraz Pedagogika i kształciliśmy przede wszystkim przyszłych nauczycieli. Od kilku lat odchodzimy od specjalności nauczycielskich i w zeszłym roku pojawiły się dwie nowości. Na Filologii: lingwistyka stosowana oraz na Pedagogice: pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z pomocą rodzinie. Absolutną nowością jest kierunek, który chcemy uruchomić w tym roku tj. Pedagogika Specjalna
 
– mówiła mgr Teresa Kubryń, dyrektor Instytutu Pedagogiczno-Językowego
 
Jak dodawała dr Iwona Kijowska, pedagogika specjalna ze specjalnością oligofrenopedagogika z socjoterapią przygotowuje nauczycieli do pracy z dziećmi z różnego rodzaju zaburzeniami intelektualnymi. Istotne dla tworzenia tego kierunku było to, że od niedawna to rodzice decydują gdzie dziecko będzie kontynuowało naukę: czy to będzie zwykła placówka szkolna czy też szkoła specjalna. W związku z tym dyrektorzy szkół są zobowiązani do zapewnienia kształcenia tych uczniów i tworzone są klasy integracyjne, gdzie nauczyciel wspomagający musi mieć kwalifikacje oligofrenopedagoga. Nauczyciel wykształcony na tym kierunku będzie również przygotowany do pracy z uczniem, którzy przejawia zaburzenia emocjonalne, zaburzenia w zachowaniu, jest zagrożony niedostosowaniem społecznym. 
 
- Kolejna specjalność to logopedia z terapią pedagogiczną. Zdecydowaliśmy się na ten kierunek, ponieważ okazuje się, że z racji tego iż dzieci poszły wcześniej do szkoły, u wielu dzieci występuje nieukończony rozwój mowy. W związku z tym dostrzegamy wadliwą artykulację przede wszystkim. Nasz logopeda będzie pełnoprawnym logopedą. Dodatkowo tutaj jest terapia pedagogiczna, dzięki czemu logopeda będzie przygotowany do prowadzenia zajęć z dziećmi tzw. ryzyka dysleksji – dodała dr Iwona Kijowska
 
Na koniec dr Ewa Leszczyńska, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych Instytutu Pedagogiczno-Językowego opowiedziała o kierunku, który został uruchomiony w zeszłym roku. Mianowicie chodzi o Filologię ze specjalnością lingwistyka stosowana  - język angielski z językiem niemieckim. Specjalność jest stworzona adekwatnie do realiów współczesnego rynku pracy, na którym znajomość dwóch języków obcych wciąż stanowi wyróżnik. 
 
Ponadto w tym roku obchodzony jest Jubileusz 10-lecia Wydawnictwa PWSZ w Elblągu. Wydawnictwo powstało w 2005 roku i od tamtej pory, 11 osobowym zespołem kieruje dr hab. inż. Jerzy Łabanowski. 
 
Zadania zespołu są różnorodne, ale przede wszystkim jest to opracowywanie planów wydawniczych, planów finansowych oraz realizacja tych planów. Realizacja polega na koordynacji całego procesu wydawniczego, jak również manuskryptów, które są nam przekładane oraz wyznaczaniem recenzentów
 
– dodawał Łabanowski
 
Do tej pory wydawnictwo wydało 20 monografii pracowników PWSZ, 17 skryptów dla studentów oraz 26 materiałów konferencyjnych. Razem 63 pozycje, co daje średnio 6 pozycji na rok. Wydawnictwo koordynuje również wydawanie periodyku naukowego, który wydawany jest co pół roku. 
Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Konferencja prasowa PWSZ ( zdjęć 11 )
Dodano: 2015-04-28 |  Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ otóż
    Wtorek, 28.04

    W Elblągu jest dobra szkoła PWSZ tylko olsztyn blokuje nam rozwój i wszystko zrobi by żle się działo u nas.Czekamy na gest ministra.

  2. 2
    +10
    ~ realista
    Wtorek, 28.04

    Studenci znajda prace na pewno po tych studiach. Za granica.

  3. 3
    +10
    ~ t
    Wtorek, 28.04

    Uczelnia ma na prawdę ciekawą ofertę i bardzo wysoki poziom studiów oraz dużo godzin kształcenia praktycznego w programach studiów. Bardzo ciekawym pomysłem jest wprowadzenie studiów popołudniowych bezpłatnych. Szkoda tylko, że w dalszym ciągu nie ma studiów magisterskich uzupełniających. Szkoda, że absolwenci studiów licencjackich nie mogą kontynuować nauki na swojej macierzystej uczelni, muszą emigrować do Trójmiasta lub wybierać płatne studia zaoczne. Może warto pomyśleć nad takimi studiami popołudniowymi bezpłatnymi, ale mgr II stopnia? Byłoby dużo chętnych...

  4. 4
    +9
    ~ abc
    Wtorek, 28.04

    A kiedy towarzysz W. pójdzie na emeryturę?

  5. 5
    0
    ~ kicha
    Wtorek, 28.04

    tzw kulowy

  6. 6
    +2
    ~ beta
    Wtorek, 28.04

    "Fabryka" bezrobotnych lub robiących karierę "na zmywaku". Ile lat musi upłynąć, ile rozczarowań trzeba przeżyć, aby ludzie zrozumieli, że kształcenie się w E. nie ma sensu? Dzisiaj miejsca pracy czekają na robotników.

  7. 7
    +3
    ~ o ludu
    Wtorek, 28.04

    błąd na błędzie błędem pogania

  8. 8
    +1
    ~ JP15001900%
    Środa, 29.04

    licencjat informatyka dla biznes ok. niech uczą o ERP/ERPII/MRP strumieniach informacji w biznesie, a niech oleja budowe sieci i tworzenie stron i bedzie gitarrrrrrrrrrrra. sam se zapisHHe

  9. 9
    0
    ~ wicia
    Środa, 29.04

    Poziom elbląskich szkół jest porównywalny

  10. 10
    +1
    ~ Student1111
    Środa, 29.04

    Studia popołudniowe ? To niby ma być nowość ? Studia dzienne i tak już funkcjonują w tej formie. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że np. w piątki ma się zajęcia od 14:30 do 19:30 ? No jeśli nie nazwiemy tego studiami popołudniowymi, to tylko wieczorowymi (poniekąd).

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1279759407043