Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa już od 16 lat kształci elbląskie pokolenie. Obecnie absolwenci uczelni mogą kontynuować naukę tylko w szkole prywatnej. Czy PWSZ zatrzyma młodych przed wyjazdem do innego miasta?
Problem studentów w naszym mieście zaczyna się w momencie ukończenia studiów I stopnia. Absolwenci mają do wyboru dwie ścieżki dalszego kształcenia : znalezienie pracy i podjęcie studiów magisterskich w innym mieście lub skorzystanie z usług Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej.
„Świeżo upieczonym” studentom ciężko jest znaleźć pracę w naszym mieście. Osoby takie są zazwyczaj bez doświadczenia i ciężko im podołać wymaganiom pracodawcy. Za oferowane pensje trudno jest również opłacić studia i dojeżdżać do innego miasta.
Droga ta kończy się nierzadko wyprowadzką młodych osób do Trójmiasta czy Olsztyna, by tam podejmować prace zarobkowe i kształcić się dalej.
Jestem osobą dojeżdżającą. Rozpocząłem trzeci rok nauki na kierunku ekonomicznym i muszę przyznać, że to bardzo dobra uczelnia. Chciałbym móc kształcić się dalej w tym miejscu, byłoby to dla mnie prostsze również finansowo. Niestety będę musiał dojeżdżać niedługo do Gdańska
– mówi jeden ze studentów PWSZ.
Inne zdanie ma Rektor PWSZ.
Obiegowe podejście do studiów magisterskich jest wyłącznie tradycyjne i najczęściej ludzie, którzy upatrują w nich ogromną wartość dodaną do wykształcenia wyniesionego z I stopnia kształcenia po prostu nie wiedzą o czym mówią
- komentuje prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk
Nikt w Elblągu nie zastanawia się i nie pamięta o wynikach badań, które dwa lata temu przeprowadził Instytut Badawczy IPC z Wrocławia, między innymi badając jak nasze miasto postrzegane jest z zewnątrz, a jak „przez siebie” od środka. Z tych badań wynika, że Elblągowi jest potrzebne otwarcie na świat, a nie poszerzanie „wychowu wsobnego”.
Z kolei w ofercie EUHE możemy znaleźć studia magisterskie w trybie dziennym jak i zaocznym.
Nie ma tutaj żadnego porównania do uczelni niepublicznych, które chełpią się prowadzeniem studiów magisterskich, w większości przypadków byle jakich, a powody dla których to robią są przede wszystkim komercyjne, a nie publiczne
– dodaje Rektor.
Zbigniew Walczyk twierdzi również, że lepiej jest wykształcić kolejnych inżynierów czy licencjatów, aniżeli magistrów. Poprzez wzgląd na współpracę z UWM w Olsztynie oraz Trójmiastem postanowiono, że studiów II stopnia w elbląskim PWSZ nie będzie.
Nie ma żadnych przesłanek, aby w jakimkolwiek stopniu łamać tę atmosferę uruchamiając studia magisterskie. Są one – w krajowym podziale ról – przypisane uczelniom akademickim– informuje prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk.
Ten rektor to jakaś porażka. Z tego co wygaduje wynika, że nie chce w Elblągu studiów magisterskich, żeby nie zaszkodzić Gdańskowi i Olsztynowi "z którymi współpracuje"? A może po prostu nie jest w stanie spełnić warunków niezbędnych do uruchomienia takich studiów, które spełniają nawet te "słabiutkie" uczelnie prywatne?
Uważam, że poglądy prof. Walczyka są oportunistyczne i wyrażają skłonność do chodzenia drogą najmniejszego oporu. Skoro da się żyć prowadząc małą uczelnię w prowincjonalnym formacie, to po co starać się o jej rozwój? Walczyk nie dostrzega, że ośrodki akademickie w przytoczonych miastach: Trójmieście i Olsztynie stymulują tam rozwój infrastruktury komunalnej, wpływają na jakość życia intelektualnego. Dają też dochody mieszkańcom choćby przez wynajem stancji. UWM jest w Olsztynie największym pracodawcą a studiuje tam ponad 40 tys młodych ludzi. Uczelnie posiadają swoje obiekty sportowe i rekreacyjne (w tym dwa kryte baseny) a ich działalność oddziałuje na miasto i region, co widać po ilości młodych ludzi w autobusach, sklepach czy np. kinach. Takiej oferty PWSz nie ma bo wg rektora i po co
No cóż doświadczenie moje i wiedza zmusza mnie do poparcia logicznego wywodu Rektora Wakczyka. Ci co krytykują nie znają reali oraz możliwości i z czym jest związane wprowadzenie do PWSZ możliwość ukończenia studiów II stopnia w systemie Bolońskim przez studentów. Przypomina mi krytykowanie Rektora zjawisko gdzie chorzy przychodzą do lekarza po poradę i receptę, a potem sami starają się leczyć innych bo w telewizji słyszeli o wyjątkowo skutecznym leku no i już sami maja doświadczenie....W tym mieście to nawet jak znajdą złoża ropy naftowej to też będzie źle bo znajdą się tacy co będą zawsze na "NIE" Troszeczkę więcej pokory bo Ostróda nas juz dawno przegoniła pod każdym względem, a jak będziemy pobłażać wichrzycielom i innym aktywistom referendalnym to kto tu przyjedzie żyć i inwestować
Tak długo jak elblążanin nie stanie na czele PWSZ tak długo nic się tu nie zmieni!!! Walczyk musi odejść na zasłużoną emeryturę! Facet jest z Gdańska i reprezentuje dojeżdżającą z tego miasta na zajęcia do PWSZ kadrę dydaktyczną czyli ludzi którzy nie są zainteresowani rozwojem tej uczelni!!! PWSZ powinien dążyć do przekształcenia się w Politechnikę Elbląską, z naciskiem na kierunki mechaniczne informatyczne, na miejscu do współpracy z PE są nowoczesne zakłady ze światowej czołówki: Alstom, ABB, MAAG, Siemens, GE itp.
PWSZ ze studiami magisterskimi: Legnica, Kalisz, Nowy Sącz, Gorzów, Oświęcim, Nysa, Płock, Tarnów itd. . Bez komentarza....
I jeszcze Konin, Krosno, Wałbrzych. Ręce i nogi opadają.
Pani "cieciorko" proszę przestać porównywać Ostródę do cztery razy większego Elbląga, to jest tak samo bezsensowne jak porównywanie Elbląga z Gdańskiem! Ja rozumiem, że wśród forumowiczy jest sporo elblążan urodzonych w małych okolicznych miejscowościach, ale jak już mieszkacie w Elblągu to może zapoznajcie się z podstawowymi danymi demograficzno gospodarczymi dotyczącymi miasta - odsyłam do roczników statystycznych!
Droga cieciorko, współkomentatorko! Ostróda też ma na koncie odwołanie w referendum burmistrza i w niczym Elbląga nie przerosła poza ilością jezior i kąpielisk. Ale to zasługa lodowca, nie tamtejszych władz. Skoro było możliwe stworzenie uniwersytetów w miastach typu Olsztyn, Rzeszów, Opole czy Siedlce albo politechnik w Bielsku-Białej, Koszalinie, Radomiu lub Kielcach, to czemu niby w Elblągu nie? A jest sporo dziedzin, w których Elblag ma zaplecze a nawet przoduje. Ot choćby architektura i urbanistyka - rewaloryzacja zniszczonych zespołów urbanistycznych. Nasza kontrowersyjna retrowersja znajduje naśladowców w innych miastach. Czemu nie uczynić z tego przedmiotu "eksportu" naszej myśli dzięki absolwentom naszej uczelni? O innych kierunkach wspomniał znafca i też są godne uwagi.
Skończyłam studia ekonomiczne pierwszego stopnia na elbląskim PWSZ. Studia magisterskie wybrałam na UG. Na obu uczelniach byłam w gronie najlepszych absolwentów. O ile na początku magisterki spodziewałam się "dopełnienia" tego, co było na PWSZ, to już na pierwszym semestrze przeżyłam niemały szok. Niestety, pomimo starań, reklam i innych zabiegów, PWSZ nie dorównuje do pięt UG. Na Uniwersytecie poziom wykładowców, warsztatowców i wykładanego materiału jest nieporównywalnie wyższy. Teraz mając porównanie, cieszę się, że PWSZ nie oferowało mi studiów 2-go stopnia, bo z nich pewnie też bym nic nie wyniosła.
Panie Rektorze myślę, że czas odejść, Panu albo się już nie chce albo to celowe podejście żeby dać zarobić UG. Pan jako Rektor powinien się wstydzić swojej wypowiedzi. Gratuluję.