Elbląskie szkoły będą miały okazję prowadzić lekcje i eksperymenty przy pomocy Power Box. Jego podstawowym elementem jest zestaw edukacyjny, za pomocą którego uczniowie pod okiem nauczycieli mogą w łatwy sposób przeprowadzić wiele doświadczeń związanych z wytwarzaniem i wykorzystaniem energii elektrycznej. Wystarczy tylko zgłosić chęć udziału w projekcie.
- O to, by uczniowie poznali zasady wytwarzania prądu ze źródeł odnawialnych, sposoby jego magazynowania i wykorzystania – oraz szerzej: aby polubili fizykę, która tłumaczy te skomplikowane zjawiska - zabiega w specjalnym programie edukacyjnym Centrum Nauki Kopernik - pisze "Rzeczpospolita".
W dobie szeroko rozumianego ekologicznego sposobu życia, odnawialne źródła energii są zjawiskiem bardzo "na czasie" - a głównie - wykorzystanie energii słonecznej do systemów fotowoltaicznych. Teraz w przekonywaniu do nowych technologii mają pomóc gimnazjaliści.
- Polska to nie Niemcy, a przed fotowoltaiką piętrzą się spore bariery. Chodzi o pieniądze potrzebne na instalacje, o dostępność planów i technicznych rozwiązań, o dostosowanie przepisów, itp. Argumentów za tym, że Polacy powoli przekonają się do energii ze słońca, kilka jednak jest. Po pierwsze: urządzenia do wytwarzania prądu ze słońca (panele fotowoltaiczne) są coraz tańsze i ich instalacja może zwrócić się w coraz krótszym czasie. Po drugie: polskie sieci przesyłowe nie są w najlepszym stanie (czego dowodzi niemal każda zima), więc w niektórych rejonach własne mikroinstalacje zaopatrujące w energię jeden dom, gospodarstwo rolne czy niewielką firmę mogą być bardziej niezawodnym źródłem, niż ciągnące się dziesiątkami kilometrów przestarzałe linie energetyczne - pisze "Rzeczpospolita".
Tu pomocni maja być polscy gimnazjaliści - bo to oni za kilkanaście lat będą wchodzić w dorosłe życie. Dzięki programowi edukacyjnemu Power Box realizowanemu przez Centrum Nauki Kopernik mogą poznać zasady wytwarzania prądu ze źródeł odnawialnych, sposoby jego magazynowania i wykorzystania.
- To już trzecia edycja programu. Jego podstawowym elementem jest zestaw edukacyjny, za pomocą którego uczniowie pod okiem nauczycieli mogą w łatwy sposób przeprowadzić wiele doświadczeń związanych z wytwarzaniem i wykorzystaniem energii elektrycznej. W zestawie znalazł się m.in. panel solarny, turbina wiatrowa, woltomierz, miernik poboru mocy. Przejrzyście zilustrowane i napisane prostym językiem instrukcje pozwalają na przeprowadzenie eksperymentów z wytwarzaniem energii z wiatru czy słońca w... kilkanaście minut - podaje "Rzeczpospolita".
Program cieszy się dużym zainteresowaniem: do tej pory w Malborku, Warszawie oraz w powiecie suwalskim został wprowadzony w 40. szkołach, a doświadczenia przeprowadziło kilka tysięcy uczniów.
Od 7 stycznia 2015 roku także nauczyciele z Elbląga mogą zgłaszać swe szkoły do programu.
opr.
AS
źródło: www.rp.pl
Nareszcie!!!Czy ktos widzial tansza metode wytwarzania energii?Do czego tu przekonywac?Masz panele wytwarzasz energie(free) i sprzedajesz ja dla :tauron,pge i inne firmy ktore tylko generuja koszty i jeszcze przesyly itd jak jest noc to one sprzedaja ci prad z kopalni...itd.A co zrobic z ludzmi ze Slaska?Na zasilek...z energii slonecznej
Ckp w Elblągu powstaje nowa pracownia. Jest fotowoltaika, składy, siłownia wiatrowa, pompa ciepła a to głównie dzięki Firmie Kospel z Koszalina i jej Właścicielu Panu Łukasikowi