W 2009 roku frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w województwie warmińsko - mazurskim była najniższa w całym kraju, zaledwie 18,96%. Wynika to m.in. z tego, że nie bardzo wiemy, jaki wpływ ma Europarlament na nasze życie. W czwartek 27 lutego, elbląska młodzież spotka się z Parlamentem Europejskim.
Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Zatorza, Fundacja Schumana z Warszawy i Elbląska Uczelnia Humanistyczno - Ekonomiczna organizują Spotkania z Parlamentem Europejskim. Celem inicjatywy jest poszerzenie wiedzy nt. Parlamentu Europejskiego oraz wyborów decydujących o jego kształcie. Niemal 70 uczniów z 5 szkół ponadgimnazjalnych (II i III Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Gospodarczych, Zespół Szkół Techniczno - Informatycznych i Zespół Szkół Turystyczno - Hotelarskich) weźmie udział w symulacji wyborów do Europarlamentu.
Chcemy przybliżyć młodzieży sposób funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, ale też mechanizmy rządzące samymi wyborami – opowiada Małgorzata Woźna, współorganizatorka kampanii. Przedstawienie tej tematyki jako prelekcji byłoby mało interesujące, dlatego zapraszamy młodzież do aktywnego uczestnictwa. Młodzież pod okiem doświadczonych trenerów, będzie uczestniczyć w wyborach tworząc w grupach komitety wyborcze, programy wyborcze, odbędą się debaty, powstanie też grupa dziennikarzy, a na zakończenie odbędą się wybory.
Młodzi są przyszłością Unii Europejskiej. Potrzebujemy ich pomysłów i aktywnego zaangażowania – mówi Ewa Rucińska, EUHE. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że ich głos się liczy i że warto wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Drugą częścią spotkań z Parlamentem Europejskim będzie punkt informacyjny o Europarlamencie, w którym to uczniowie uczestniczący w symulacji będą namawiać Elbążan do udziału w wyborach. I o ile Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna bardzo chętnie przyłączyła się do współpracy przy realizacji projektu, tego samego nie można powiedzieć o elbląskich hipermarketach; każdy z nich odmówił udziału w tej kampanii społecznej – mówi Małgosia Woźna. Dlatego punkt informacyjny połączony będzie z akcją Elbląg Czyta Dzieciom (09.03). Bo przecież inicjatywa ta ma na celu promowanie postaw demokratycznych, aktywność obywatelską oraz ideę „wspólnej Europy” – dodaje Ewa Rucińska z EUHE. A o tym trzeba mówić i do dorosłych i do dzieci.
informacja nadesłana