W ramach rozpoczętego "Tygodnia Obywateli Europy na Warmii i Mazurach" dziś, 16 października w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyła się konferencja pod tytułem "Europejski rynek pracy – poznaj swoje prawa". Konferencja inauguruje szereg wydarzeń, którym przyświeca idea praw obywateli w Unii Europejskiej.
Tydzień Obywateli Europy na Warmii i Mazurach rozpoczął się 14 października. Obejmuje szereg różnego rodzaju inicjatyw na terenie całego województwa. Są to między innymi warsztaty, targi pracy, dni otwarte, zajęcia aktywizacyjne czy spotkania i prezentacje informacyjne. - Celem konferencji jest przybliżenie wiedzy o prawach obywateli Unii Europejskiej, możliwości swobodnego poruszania się i przebywania na terenie państw UE, podejmowania pracy i prowadzenia działalności gospodarczych – mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, Zdzisław Szczepkowski.
Licznie zgromadzonych gości, oprócz Zdzisława Szczepkowskiego, przywitali Gustaw Marek Brzezin, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, rektor PWSZ prof. Zbigniew Walczyk, który w swojej auli gościł uczestników konferencji oraz Robert Rajkiewicz dyrektor Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg.
Szukanie zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej jest obecnie dla wielu młodych Polaków jedyną realną szansą na znalezienie pracy. Nasi rodacy szukają zatrudnienia na Wyspach Brytyjskich, Skandynawii czy Holandii. Pomimo, że ta tendencja nie wpływa dobrze na kondycję polskiej gospodarki należy przyjąć, że będzie się ona utrzymywać – mówi Robert Rajkiewicz. - Mając powyższe na uwadze, należy zminimalizować zagrożenia płynące z różnych praktyk stosowanych przez pracodawców. Dzisiejsza konferencja ma na celu edukację o zagrożeniach wynikających z zatrudnienia za granicą i jak ich unikać – dodaje.
W czasie konferencji, odbyło się 6 wykładów dotyczących funkcjonowania na europejskim rynku pracy. Pierwszy z nich wygłosiła Jolanta Mackiewicz z Europe Direct w Olsztynie, opowiadając słuchaczom o prawach obywatela Unii Europejskiej. Sebastian Rysz, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce przedstawił propozycje z zakresu przeciwdziałania bezrobociu młodzieży podejmowane przez Komisję.
W dalszej kolejności wystąpił przedstawiciel Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dr Krzysztof Nyklewicz z wykładem pt.: Podejmowanie pracy w krajach Unii Europejskiej. Później o doświadczeniach i perspektywach EURES opowiedziała Wiesława Drożyńska z Wojewódzkiego UP w Olsztynie. Dr hab. Marcin Zieleniecki, profesor PWSZ w Elblągu mówił o ochronie praw pracowników w UE. Cykl wykładów zakończyła Anna Naumczyk Europe Direct w Olsztynie, opowiadając o programach edukacyjnych w UE.
Dzisiejsza konferencja była także okazją do wręczenia nagród laureatom biorącym udział w konkursie o prawach obywateli Unii Europejskiej. Konkurs został zorganizowany i przeprowadzony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie. Wzięli w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Zaraz po konferencji w Centrum Sportowo-Biznesowym odbyły się Targi Pracy. Materiał filmowy z tego wydarzenia będzie można obejrzeć na łamach info.elblag.pl już w poniedziałek, 21 października.
buhahaha...stare gzdyle, ktore nigdy nie szukaly pracy, teoryzyja o pracy na emigracji
Słowa, słowa, słowa, słowa...
A kogo to obchodzi warmia i mazury?