Stowarzyszenie "Szkolna 13" ze Sztutowa zaprosiło szkoły gimnazjalne z gmin i miast położonych nad Zalewem Wiślanym do udziału w projekcie edukacyjnym "Zróbmy biznES", którego celem jest propagowanie idei ekonomii społecznej na terenach wokół Zalewu Wiślanego. W projekcie bierze udział Gimnazjum nr 4 w Elblągu przy Zespole Szkół nr 1 oraz zespoły siedmiu gimnazjów z Tolkmicka, Fromborka, Krynicy Morskiej, Nowego Dworu Gdańskiego, Elbląga, Stegny i Sztutowa.
Na początku sierpnia opiekunowie grup i trenerzy uczestniczyli w dwóch cyklach szkoleniowych na temat ekonomii społecznej w Mikoszewie. W ostatnim tygodniu sierpnia 2013r. wszyscy uczestnicy brali udział w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez trenerów, szkoleniach i seminariach, podczas których poszczególne zespoły przedstawiały siebie, swoją szkołę i okolice w prezentacjach multimedialnych. Gimnazjaliści, pod kierunkiem trenerów przygotowali ankiety skierowane do mieszkańców i turystów, których celem było zdiagnozowanie potrzeb społeczności lokalnych jako bazy informacji niezbędnych do stworzenia własnego biznesplanu. Uczennicy projektu codziennie "wyruszali w teren" z ośrodka wypoczynkowego "Promyk", który był bazą noclegową młodzieży. Oprócz ankietowania i poznawania ekonomii społecznej było wiele atrakcji.
Między innymi spotkania z ludźmi zaangażowanymi w społeczne inicjatywy: Elbląskim Oddziałem Abstrakcyjnym oraz Przedstawicielami Spółdzielni Socjalnej Wiking. Poruszano się różnymi środkami transportu: na nogach (przemierzano pieszo plaże), rowerami, kolejką wąskotorową i autokarami. Dodatkowymi atrakcjami był spływ kajakowy, wizyta w planetarium oraz park linowy, który okazał się dla niektórych sprawdzianem możliwości i pokonywaniem lęków. Szczególne wrażenie zrobiło Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich i Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim.
Projekt trwa nadal, obecnie w szkołach odbywają się spotkania z nauczycielami prowadzącymi projekt – opracowywany jest biznesplan przedsiębiorstwa społecznego na podstawie wyników ankiet obrazujących potrzeby i oczekiwania elbląskiej społeczności lokalnej. Wszystkie stworzone projekty zostaną przekazane do Urzędów Pracy i Urzędów Gmin dla których zostały napisane i będą udostępnione chętnym do otwarcia spółdzielni socjalnych.
Podsumowując uczestnictwo w projekcie należy wskazać na fakt, iż młodzież miała okazję zapoznania się z tematem, który jest pewną nowością, ale niesie ze sobą perspektywy aktywizacji grup wykluczonych, daje wiele satysfakcji z wykonanej pracy. Uczennice kl. II Gimnazjum nr 4 tworzyły koncepcję biznesplanu od podstaw - opracowały ankietę, przeprowadzały wywiady w miejscowościach nadzalewowych, dokonały ich analizy, obecnie pracują nad modelem firmy trafiającej w potrzeby społeczności lokalnej. Obok ciężkiej pracy były też chwile radości, zabawy i wypoczynku. Uczestnicy projektu ze wszystkich gmin stworzyli zgrany zespół, a wyniki ich pracy będą podsumowane na uroczystej gali.
Roman Nakonowski
opiekun projektu w Gimnazjum nr 4