Studenci z Instytutu Politechnicznego PWSZ w Elblągu połączyli przyjemne z pożytecznym realizując zagraniczne praktyki zawodowe. W niedługim czasie zostaną inżynierami kierunków kluczowych dla gospodarki: ochrona środowiska, mechanika i budowa maszyn, budownictwo. Studia inżynierskie dają im większą szansę na zdobycie pracy - tak mówią. Myślą o swojej przyszłości i dlatego podjęli praktykę za granicą w renomowanych instytucjach w ramach programu ERASMUS. Chcą zdobyć praktykę zawodową, ale również podszkolić umiejętności językowe. Teraz zdobywają szlify podczas praktyk w Hiszpanii.
Studentki Justyna i Klaudia w ramach praktyki w Almadenie wykonują projekt renowacji mostu z XIX wieku. Na podstawie dokumentów i rysunków opisują jego historię, jak powstawał, jakie były możliwe rozwiązania budowy i przygotowują wycenę inwestycji. Mateusz i Tomasz pracują również nad projektem, ale dotyczy on odcinka drogi. W jednej z renomowanych hiszpańskich firm IDESSA Damian, Dominika i Marta chwaleni są za przedsiębiorczość, znajomość języków obcych i otwartość, są wsparciem w kontaktach z polskimi kontrahentami.
Trzymiesięczne praktyki nad hiszpańskim wybrzeżem, w Gijon i w centrum kraju, w Almadenie, oprócz doświadczenia zawodowego daje im niepowtarzalną okazję poznania ludzi, kultury i przyrody Półwyspu Iberyjskiego.
Ogromnym plusem programu Erasmus UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE (The Lifelong Learning Programme) jest również fakt, że podczas takich pobytów poznaje się studentów z innych krajów, a znajomości takie często pozostają na całe życie.
Agata Rychter