Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Niesłuszne pretensje o wyjazdy szkoleniowe dyrektorów elbląskich szkół?

30.10.2012, 12:00:27 Rozmiar tekstu: A A A
Niesłuszne pretensje o wyjazdy szkoleniowe dyrektorów elbląskich szkół?

Jednym z tematów poruszanych podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez PO przed 18. Sesją Rady Miejskiej był, mocno ostatnimi czasy komentowany, wyjazd szkoleniowy dyrektorów elbląskich szkół. W tej sprawie głos zabrała radna Agnieszka Kondraczuk, która pracuje jako nauczycielka. - Uważamy, że taka medialna nagonka na dyspozycje środkami budżetowymi przez dyrektorów szkół jest niesłuszna - stwierdziła radna.

- Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. przewiduje, że na cel kształcenia i dofinansowanie zawodowe nauczycieli, z uwzględnieniem doradztwa metodycznego, odprowadzany jest jeden procent planowanych rocznych środków z wynagrodzenia osobowego nauczycieli - wyjaśnia Agnieszka Kondraczuk - Kolejne rozporządzenie z roku 2002 stanowi, że organ prowadzący, czyli rada gminy, zbiera plan doskonalenia nauczycieli od dyrektorów szkół. Do 30 listopada każdego roku zbierane są takie informacje i organ dowodzący planuje takie szkolenia i środki na ten cel.

Radna podczas swojego wystąpienia zaznaczyła, że zgodnie z art. 7 rozporządzenia, organ prowadzący przewiduje maksymalną kwotę dofinansowania opłat za kształcenie, pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz specjalności i formy wykształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane. - Dlatego brak jakiegokolwiek ustawowego rozpisania tej kwestii w regulacjach prawnych powoduje, że nie zgadzamy się na takie insynuacje - stwierdza Agnieszka Kondraczuk.

To oznacza, że kwestia podziału przez dyrektorów środków na szkolenia i doskonalenie zawodowe nauczycieli oraz zasady i sposób dysponowania tymi środkami pozostaje zawsze w gestii dyrektorów placówek, a nie Urzędu Miasta. Wybór firm szkoleniowych, miejsca prowadzenia szkoleń, placówek. odbywa się na zasadzie indywidualnego wyboru.

Szkolenia zamiast zajęć pozalekcyjnych?

Sposobem doboru miejsc szkoleń zaniepokojony był radny Jerzy Wilk (PiS), który podczas październikowej sesji zwrócił się z zapytaniami do Prezydenta. - Z mediów dowiedzieliśmy się, że odbywały się szkolenia w hotelu Gołębiewski w Mikołajkach i w Warszawie. Chciałbym się dowiedzieć z jakich środków odbywały się te szkolenia i czy konieczne było udawać się tak daleko od naszych miejsc zamieszkania - pytał przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Mamy w Elblągu piękne sale konferencyjne. Czy nie jest to trochę niemoralne, że dyrektorzy szkół w tym czasie szkolą się w luksusowych hotelach, gdy w szkołach brakuje środków na różne podstawowe rzeczy, np. na zajęcia pozalekcyjne, które od września nie funkcjonują?

Na zapytanie Jerzego Wilka odpowiedziała wiceprezydent Grażyna Kluge, która sprawuje nadzór nad oświatą. - Dyrektor jest samodzielnym menagerem i zarządza swoją placówką zgodnie z obowiązującym prawem i środkami finansowymi przeznaczonymi na tą działalność. Nie można porównać środków przeznaczonych na finansowanie dokształcania i doskonalenia nauczycieli z limitami na papier toaletowy, bo to są zupełnie inne, zarówno konieczności, jak i obowiązki.

Wiceprezydent odniosła się również do zarzutu braku zajęć pozalekcyjnych. - W ubiegłym roku godzin pozalekcyjnych było bardzo dużo, bo około 1200-1300 tygodniowo i dzięki temu od września realizowanych jest bardzo dużo innowacji. Te godziny, które wcześniej były godzinami pozalekcyjnymi, stały się godzinami włożonymi w innowacje pedagogiczne. Jest tych innowacji w Elblągu najwięcej w województwie - tłumaczy Grażyna Kluge. - Trzeba zobaczyć, jak dzieci są obłożone obowiązkami, by później móc zaproponować atrakcyjne dla nich spotkania popołudniowe.

Grażyna Kluge odpowiedziała również na obawy dotyczące wyjazdów szkoleniowych dyrektorów. - Miejscowości, w których dyrektorzy mają możliwości skorzystania z dokształcania i doskonalenia jest znacznie więcej. Ale to nie jest pytanie do nas - zaznacza Grażyna Kluge. - Każda szkoła ma na określonym paragrafie pieniądze na doskonalenie zarówno nauczycieli, jak i kadry kierowniczej. Tych pieniędzy na inne cele nie można przeznaczyć. To jest odpis ustawowy. Zatem każdy dyrektor wybiera takie szkolenia, które uznaje za właściwe.

"Tych spraw w ogóle nie można ze sobą łączyć"

W związku z tym, że na sali sesyjnej obecni byli dyrektorzy paru elbląskich szkół, wiceprezydent postanowiła oddać im głos. - Muszę trochę sprostować tą całą sytuację - mówi Beata Gadomska, dyrektorka Gimnazjum nr 1 w Elblągu. - Powiedziane zostało, że zajęcia pozalekcyjne, które nie odbywają się w szkole nie odbywają się dlatego, że my jeździmy na szkolenia. Tych spraw w ogóle nie można ze sobą łączyć. Jeśli chodzi o dokształcanie nauczycieli, a w tym dyrektorów szkół, którzy też tymi nauczycielami są i mają prawo do korzystania z tych środków przeznaczonych na dokształcanie. Te środki wynikają z Karty Nauczyciela, o czym mówi ustawa, która gwarantuje jeden procent kwoty, która jest przeznaczona rocznie na pensje zasadnicze nauczycieli. Są to wobec tego środki płynące z Ministerstwa.

Dyrektor Gimnazjum nr 1 poruszyła również temat szkolenia, które odbyło się w Mikołajkach. - Zarzucono nam, ze powinniśmy szkolić się tutaj na miejscu. Szkolenie, które odbyło się niedawno w Mikołajkach dotyczyło bardzo ważnego zagadnienia związanego z funkcjonowaniem i zarządzeniem całą szkołą, tzn. kontroli zarządczej - zapewnia - Dwa takie szkolenia odbyły się w Elblągu. Niestety nie były one wystarczające pod względem merytorycznym. To, które wybraliśmy, wynikało z poszukiwań i znaleźliśmy ofertę w Mikołajkach. Nie będziemy szkolić się w Elblągu jeżeli oferta szkoleń organizowanych tutaj nie sprosta naszym wymaganiom.

Obalmy mit

W dalszej części sesji do tematu powrócił Przewodniczący Klubu Radnych PO, Antoni Czyżyk. - Chciałbym mit o Hotelu Gołębiewski obalić, ponieważ to jest bardzo popularny hotel, z którego korzysta bardzo dużo ludzi. Polecam, kto jedzie na wczasy, bo on jest niedrogi - stwierdził Antoni Czyżyk. - Szkolenia, które pomagają w zarządzaniu będą skutkowały może nie dzisiaj, ale jutro.

Obecność na sesji dyrektorów niektórych elbląskich szkół było niezrozumiałe dla radnego Jerzego Wilka, który nie krył swojego zaskoczenia. - Dyrektorzy nie mogli przewidzieć, o czym będę mówić w swoich zapytaniach, w związku z tym rozumiem, że to jest taka nowa tradycja, że w dniu sesji dyrektorzy szkół zamiast w szkołach będą przebywali na obradach sesji co miesiąc i przysłuchiwali się o czym mówią radni - mówił Jerzy Wilk. - Widocznie dyrektorzy są czujni i wszystko są w stanie przewidzieć. Jeżeli chodzi o szkolenia i wyjazdy - proszę przekonać podatników, że to jest słuszne rozwiązanie, żeby oni, płacąc podatki fundowali te wyjazdy. Uważam, że jest znacznie więcej rozwiązań, żeby rozsądniej te pieniądze wydać również na szkolenia.

Do wypowiedzi Jerzego Wilka, w sprawie pojawienia się dyrektorów na sesji ustosunkował się Przewodniczący Rady Jerzy Wcisła (PO). - Ja wiedziałem, że dzisiaj nauczyciele pojawią się na sesji i nie jest to związane z przeciekami, co do pańskiej wypowiedzi, ale z tym, że była przedstawiona informacja o oświacie i był przekazany list Związku Zawodowego Kadry Kierowniczej Szkół i Placówek Oświatowej do Rady Miejskiej. I to był powód obecności nauczycieli na sesji - wyjaśnił radny Wcisła.

Wszystko wskazuje na to, że dyrektorzy elbląskich placówek oświatowych nie mają sobie nic do zarzucenia, a radni i mieszkańcy szukają dziury w całym. Niemniej żywimy nadzieję, że sporne szkolenie przyniesie wymierne korzyści i elbląskie szkoły będą funkcjonowały teraz na najwyższym poziomie, co z radością zauważą uczniowie i ich rodzice.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 26

%15.4 %84.6


Komentarze do artykułu (78)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +39
    ~ Tytus
    Wtorek, 30.10

    W/g P.Czyżyka Gołębiewski "niedrogi" ..... Niedrogi w porównaniu z Sheratonem czy Grand Hotelem ? Trzeba mieć tupet żeby w tym biednym mieście mówić takie rzeczy...

  2. 2
    +22
    ~ Gloria
    Wtorek, 30.10

    Ratusz świeci pustkami. Można go wykorzystywać na szkolenia !

  3. 3
    +17
    ~ Wyborca świadomy
    Wtorek, 30.10

    Nie mieszajcie w to mieszkańców!!!! Mieszkańcy - my wyborcy w tym chorym konflikcie wyimaginowanych pretensji nie bierzemy udziału!!!!

  4. 4
    +24
    ~ w
    Wtorek, 30.10

    Chamstwo i buta! " Nie będziemy szkolić się w Elblągu jeżeli oferta szkoleń organizowanych tutaj nie sprosta naszym wymaganiom." - co to ma być? Jakie wymagania, basen, sauna czy co ? Mało mnie to obchodzi z jakiego konta to idzie - ale cały czas jest to podatników kasa! Gdyby szkolili się na miejscu, to więcej osób mogłoby przejść szkolenie (bo byłoby taniej).

  5. 5
    +30
    ~ ale tupet!!!!!!!!!!!!!!
    Wtorek, 30.10

    a zwykły nauczyciel ma biec po lekcjach bo w trakcie lekcji go nie puszczą i zapłacić SAM,ZE SWOJEJ KIESZENI za wiecznie te same nudne "szkolenia". Ale tupet!!!!! jak ze wszystkim!!!!!! a Czyżyk przegiął na maksa- ok 300zł za dobę to dla tego buca mało!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ogarnij się tancerzyku w tej dziurze ludzie zarabiają po 1000zł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. 6
    +16
    ~ kurde
    Wtorek, 30.10

    wy się k.... cieszcie że to szkolenie w Dubaju lub Chile się nie odbyło ;D

  7. 7
    +11
    ~ ati
    Wtorek, 30.10

    Ciekawe bo ja również pracuje w tzw budżetówce podlegającej pod JST i od organizatora otrzymaliśmy wytyczne że nasze delegacje i szkolenia są ograniczone do minimum co oznacza ze w ogóle nie jeździmy na szkolenia a jeśli już to tylko na te bezpłatne organizowane z funduszy europejskich u nas nawet szef nie jeździ w delegacje a jak już ma gdzieś nocować to w jakiś hostelach bo nie ma na nic pieniędzy. I też niby jest samodzielnym menadżerem. Krew zalewa bo my tutaj trzy razy wszystko czytamy żeby przypadkiem papieru nie zmarnować przy drukowaniu pism a tutaj proszę jak się nauczyciele bawią. Najgorsze że my na tym samym wózku jedziemy. Wiec nie rozumiem tych tłumaczeń p. Kluge że nie wolno przesuwać środków bo to i to co innego.

  8. 8
    +8
    ~ nore
    Wtorek, 30.10

    ale jakby było w Elblągu to nie byłoby basenu, sauny, jacuzzi, kolacji uroczystej, tańcówa na koniec romanycznych noclegów, środowisko musi sie integrować jakoś, Elbląg to za małe miasto na takie integracje, swoja drogą zachowanie godne nuworyszów, maja kompleksy wielkiego świata i leczą je w obskórnym obecnie i klasycznie schadzkowym hoteliku dla biedoty

  9. 9
    +25
    ~ bez ściem proszę
    Wtorek, 30.10

    Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd To NIE BYŁO SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI tylko "SZKOLENIE" DLA DYREKTORÓW i to nie wszystkich. Dlaczego nie opublikujecie kto i z jakiej szkoły był w Mikołajkach???????

  10. 10
    +19
    ~ GDZIEJAŻYJĘ
    Wtorek, 30.10

    Czyżyk ty ....(AUTOCENZURA). GOŁĘBIEWSKI TANIM HOTELEM !?!?!? Chyba tylko jak się należy do POlszewickiej mafii rozkładającej nasz kraj na części. Powiedz to ludziom którzy zarabiają po 1500 PLN miesięcznie. Tygodniowy pobyt 4-ro osobowej rodziny w sezonie to około 80000 PLN. Czyli wszystko po POwskiemu: OK, nic się nie stało. Dyrektorzy się szkolili w Elblągu 2 dni ale wiedza była tak obszerna wiec trzeba było wyjechać do TANIEGO GOŁĘBIEWSKIEGO !!!! Żygać mi sie chce jak was POparańcy słucham i w życiu bym nie pomyślał że to powiem ale za Słoniny było chyba bardziej PO ludzku bo wy sobie na żywca jaja z biednych ludzi robicie. Ale wasz guru rudy BAJKOPISARZ kiedyś POwiedział że PO to partia dla ludzi bogatych. Twoje słowa tancerzu tylko to POtwierdzają.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0200200080872