Dziś podajemy wyniki, jakie na maturze 2012 uzyskały elbląskie szkoły. Co ciekawe wśród nich są też i takie, w których wszyscy uczniowie zdali maturę, uplasowując swoją szkołę na poziomie 100% zdawalności tego egzaminu.
Podane wyniki dotyczą absolwentów, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju 2012 roku po raz pierwszy i pisali oni arkusze standardowe.
Zdawalność egzaminów maturalnych ustalona została dla uczniów, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów dojrzałości w maju tego roku.
Niespodzianek nie było. Najlepszą zdawalność na egzaminie maturalnym osiągnęli abiturienci z liceów ogólnokształcących. Na pierwszym miejscu uplasowało się II LO z wynikiem na poziomie 99,4% zdawalności. Kolejne, to odpowiednio: III LO (99,3%), I LO (98%), V LO (94,5%) i IV LO (88,4%).
Nie najgorzej poradzili sobie uczniowie kończący w tym roku elbląskie technika. I tak, na pierwszym miejscu, ze zdawalnością egzaminu na poziomie 92,1% uplasowali się absolwenci Technikum Ekonomicznego przy ZSE im. Oskara Langego w Elblągu, szkoły, która od 1 września 2012r. połączy się z V LO im. Haliny Poświatowskiej. Na drugi miejscu uplasowało się Technikum przy Zespole Szkół Mechanicznych osiągając wynik na poziomie 89,2% zdawalności. Tam też, do egzaminu maturalnego przystąpiło najwięcej abiturientów, którzy wybrali wykształcenie techniczne – na 120 osób przystępujących do matury w tym roku 13 z nich nie zdało matury.
Najgorzej egzamin maturalny wypadł w Technikum przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu. Tam, na 14 absolwentów przystępujących w tym roku do egzaminu tylko trzech z nich otrzymało świadectwa maturalne.
W Elblągu były też szkoły, których uczniowie na maturze osiągnęli 100% skuteczności zdawanego egzaminu. Są to szkoły prywatne, w których do egzaminu przystąpiło tylko kilka osób. W Prywatnym Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym na Podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Elblągu do egzaminu maturalnego przystąpiła tylko jedna osoba. W Liceum Profilowanym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu do matury podeszło dziewięciu tegorocznych abiturientów.
Przypominamy, że od 2015 roku zasady egzaminu maturalnego nieco się zmienią. Dotyczyć to ma przede wszystkim rezygnacji z prezentacji,na ustnej maturze z języka polskiego i wprowadzenia dawnego, stosowanego jeszcze podczas „starej” matury zestawu pytań. MEN chce również wycofać z egzaminu maturalnego przedmiot jakim jest historia tańca, a wprowadzić obowiązkowe przedmioty dodatkowe.
Powiem tak o wynikach. Są one baardzo nieproporcjonalne, ponieważ. Rozbierzność ilości uczniów w np. 4LO, a w 5 LO jest poprostu ogromna. IV LO liczy 7 klas, a V LO chyba 4. Rankingi takiego typu nie oddają reali panujących w szkołach, oczywiście nie we wszystkich.
WIADOMO .Elbląg to WYBRZEŻE -ŻUŁAWY,nie jakaś mazurska wiocha olsztyn!!!!!!!!!!!!!
zły tytuł artykułu-chyba powinno byc,,jak elbląscy dyrektorzy szkół wypadli na ,,konkursach"
Tyle, że w liceum mają do zdania tylko egzamin maturalny, a w technikach również zawodowy. Więc nauki jest dużo więcej. A jaką przyszłość masz po LO? Bez studiów żadną. A i podstawy na studia politechniczne po technikum mechanicznym już masz. 75% materiału na I roku było w technikum. Dlatego ja wolałem zdać maturę na 70% i egzamin zawodowy na 80%, niż skończyć LO z samą maturą na 95%.
II LO ma nie tylko najlepszą zdawalność, ale przede wszystkim najwyższe średnie wyniki ze wszystkich egzaminów zewnętrznych. Brawo ta szkoła to niekwestionowany lider w nauczaniu. Pozdrawiam Panią Dyrektor.
Akurat na I roku studiów politechnicznych z którego najwiecej studentów odpada są głównie przedmioty ogólne matma ,chemia ,fizyka, mechanika,elektrotechnika (oparte na fizyce) wyprowadzenia wzorów i zadania.Najwięcej na tym wykłada się ludzi po technikum.Kto jednak przebrnie i ma dobre podstawy ogólne od 3 roku na łatwiej.
Sądzę,że leli to jakaś licealistka z IVLO, którą zaskoczył najniższy poziom zdawalności jej szkoły wśród liceów w Elblągu. Jeżeli uczniowie i absolwenci IV Lo będą reprezentowali podobny poziom , to wyniki w kolejnych latach będą jeszcze gorsze. Tyle błędów w tak krótkim tekście , nie wróży dobrze
pfff rzeczywiście masz dużo po technikum, jeszcze mechaniczne to ok...ale inne? że "masz coś więcej" niż po LO - to się tylko tak zdaje, teraz tytuł technika to nic, zero...po studiach jest ciężko o pracę ale przynajmniej takie CV są brane pod uwagę a osoby z tzw "tech." niestety są od razu eliminowane..to stanowczo za mało...wiem bo od lat pracuję w HR. Licea znacznie lepiej przygotowują do studiów, owszem po samym LO posiada się tylko wykształcenie średnie ale szansę na "dobrą pracę" ma się taką samą jak absolwent technikum. Smutna prawda ale w obecnych czasach nie można poprzestawać wyłącznie na takowym a zatem jeśli nie ma się znajomości to niestety ...ale od początku trzeba myśleć o studiach.