13. Elbląską Wiosnę Teatralną tradycyjnie rozpoczęła premiera. 4 kwietnia (piątek), o godz. 19:00 na deskach elbląskiej sceny zagościł „Skąpiec” Moliera w reżyserii Konrada Szachnowskiego. Również tradycyjnie, po zakończeniu spektaklu rozdane zostały Aleksandry.
„Skąpiec” w interpretacji Konrada Szachnowskiego to uwspółcześniona nieco historia Harpagona, który w głowie i sercu ma jedynie pieniądze. W roli chciwego jegomościa wystąpił niezapomniany Tewje Mleczarz, czyli Krzysztof Kolba. Niechęć do dzielenia się majątkiem przesłania bohaterowi prawdziwy sens życia. Nie obchodzą go własne dzieci , Eliza i Kleant, ich uczucia i potrzeby. Za cel stawia sobie dobrze wydać córkę za mąż i wżenić syna w bogatą rodzinę, by jego pieniądze nie zostały tknięte.
Kolejną tradycją premier Elbląskiej Wiosny Teatralnej staje się pojawienie w spektaklu nowych aktorów. W „Skąpcu” po raz pierwszy na naszej scenie zagrali Aleksandra Wojtasiak jako Marianna i Piotr Szejn w roli Kleanta.
W spektaklu wystąpiła również Maria Semotiuk (Eliza, córka Harpagona), Marcin Tomasik (Walery, ukochany Elizy), Lesław Ostaszkiewicz (Anzelm). Role drugoplanowe, ale niemniej ważne, do tego znakomicie zagrane, to Teresa Suchodolska jako Frozyna, Artur Hauke – Jakub, Piotr Boratyński – Strzałka. W postać Simona wcielił się Jerzy Przewłocki, a Komisarza policji zagrał Jacek Gudejko.
Dużą rolę w spektaklu odegrały piękne kostiumy autorstwa Anety Suskiewicz i współgrająca z nimi scenografia Wojciecha Stafaniaka.
Publiczność doceniła wszystkie elementy widowiska gromko dziękując wykonawcom rzęsistymi brawami. Uznanie tym większe, że spektakl został przygotowany w rekordowym tempie - prace nad nim trwały zaledwie miesiąc.
Ponieważ Elbląska Wiosna Teatralna organizowana jest w okolicach Międzynarodowego Dnia Teatru, z tej okazji Dyrektor Teatru, Mirosław Siedler, nagrodził kilku pracowników. Wśród nich znaleźli się: Mateusz Łobocki (obsługa sceny), Witold Przybył (pracownia oświetleniowo – elektryczna), Anna Szysz (zastępca głównej księgowej), Agnieszka Piaskowska (zastępca kierownika administracyjno-technicznego), Elżbieta Bartosiak (garderobiana męska), Artur Hauke (aktor) i Katarzyna Wyrzykowska (sekretariat).
Podziękowaniem za pracę na rzecz elbląskiego teatru są również nagrody Aleksandra, wręczane co roku o tej porze. Wcześniej, spośród wszystkich ról ostatniego roku, kapituła nominuje trzy aktorki i trzech aktorów do nagrody w kategorii Kobieca Rola Roku i Męska Rola Roku.
Spośród tegorocznych kandydatów, którymi byli:
Marta Masłowska za rolę Małgorzaty w spektaklu „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa w reż. Grigorija Lifanova
Beata Przewłocka za rolę Lulu w spektaklu „Skiz" Gabrieli Zapolskiej w reż. Adama Marjańskiego
Teresa Suchodolska za rolę Marty w spektaklu "Romeo i Julia" Williama Szekspira w reż. Mirosława Siedlera
Artur Hauke za rolę Ruffa w spektaklu „Klejnoty" Michaela Pertwee w reż. Bogusława Semotiuka
Wojciech Rydzio za rolę Merkucja w spektaklu „Romeo i Julia" w reż. Mirosława Siedlera
Marcin Tomasik za rolę Wolanda w spektaklu „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa w reż. Grigorija Lifanova
nagrody otrzymali Beata Przewłocka za rolę Lulu w spektaklu „Skiz" i Marcin Tomasik za rolę Wolanda w spektaklu „Mistrz i Małgorzata”.
Beata Przewłocka nie ukrywała zaskoczenia, ale i radości z otrzymania nagrody. - Bardzo mnie cieszy ta nagroda – mówiła z Aleksandrem w dłoni Beata Przewłocka i uśmiechem na twarzy.
Natomiast Marcin Tomasik i w tym roku otrzymaną statuetkę zadedykował swojej córce.
Za pośrednictwem elbląskiego dziennika internetowego info.elblag.pl, Telewizji Elbląskiej oraz fanpage elbląskiego Teatru można było oddawać głosy na swojego faworyta. Publiczność doceniła kunszt aktorski Lesława Ostaszkiewicza, który otrzymał Aleksandra od widzów.
Teatr natomiast nagrodził statuetką widza zbiorowego, którym w tym roku był Zespół Szkół w Cedrach Wielkich.
Festiwal Teatru został oficjalnie rozpoczęty. Przed nami kolejne atrakcje. Już 10 kwietnia (czwartek) monodram Janusza Zbiegieł „Brel raz jeszcze”, 12 kwietnia (sobota) koncert Anity Lipnickiej „Vena Amoris”, 13 kwietnia (niedziela) spektakl baletowy „Krwawe wesele” w wykonaniu Teatru Muzycznego w Kłajpedzie, 14 kwietnia (poniedziałek) „Klub hipochondryków” i Teatr Syrena, a po Wielkanocnej przerwie, 26 kwietnia (sobota) „Zemsta nietoperza” w wykonaniu Teatru muzycznego w Łodzi i na zakończenie, 28 kwietnia (poniedziałek) Teatr Muzyczny w Gdyni zaprezentuje komedię muzyczną „Klub kawalerów”.
Merkucjo nie dostał nagrody? :(
Piękne kostiumy
gratulacje dla nagrodzonych
Spektakl nijaki !. Podobne inscenizacje wystawia cała Polska / szczególnie ta niegdyś wojewódzka /. Nie ma potrzeby zatrudniania reżysera z Gdańska do podobnych dokonań scenicznych. Nadal w Elblągu dominuje nieznośna maniera : krzyk i pozbawiona znaczeń teatralnych - bieganina.