Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Jedna scena, dwa światopoglądy. „Dziki zachód” skłonił widzów do refleksji

26.04.2022, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jedna scena, dwa światopoglądy. „Dziki zachód” skłonił widzów do refleksji
Źródło: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, fot. Ryszard Biel

Podczas wczorajszej (25.04.) „Sceny przy stoliku” aktorzy zaprezentowali na scenie dwa sposoby na życia, dwa światopoglądy, dwie koncepcje tego, czym jest tożsamość. Tekst „Dziki zachód” Anny Wakulik opowiada o konfrontacji matki z synem, która przypomina proces sądowy. Czy wyrok był z góry do przewidzenia? Dyskusja, która odbyła się po odczytaniu tekstu pokazała, że wiele pytań może pozostać bez odpowiedzi, a różne sytuacje mogą być zupełnie inaczej odbierane.


Teatr im. Aleksandra Sewruka wraz z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym po raz kolejny realizuje cykl spotkań w ramach „Sceny przy stoliku”. Tym razem na scenie elblążanie mogli zobaczyć Beatę Przewłocką i Krzysztofa Żabkę, którzy odczytali tekst Anny Wakulik „Dziki Zachód”.


- Ona – sześćdziesięcioletnia matka, którą skrywa hidżab, On – trzydziestoletni sędzia zaangażowany w proces nielegalnego imigranta, którego chroni toga – jej syn. Była to trudna i bolesna dla obu stron konfrontacja po 15 latach niewidzenia. Dlaczego matka zostawiła syna ze swoim mężem? - odpowiedź pada ze sceny i jest trudna do zaakceptowania przez syna, tym bardziej, że człowiek z którym mieszkał przez te wszystkie lata okazuje się nie być jego ojcem a i powód ucieczki matki jest zaskakujący – opowiada Teresa Wojcinowicz, prezeska Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.


Po odczytaniu tekstu aktorzy pozostali na scenie, by wziąć udział w dyskusji. A pytań po tej sztuce powstało wiele. „Dziki zachód” bada konsekwencje przekraczania granic. Zarówno tych terytorialnych, jak i międzyludzkich, kulturowych, religijnych.

 

Moim zdaniem bardzo łatwo można dopasować to do niektórych życiowych sytuacji. Niekoniecznie w skali 1 do 1 do tych opisanych w tekście. Żyjemy w bardzo różnorodnym świecie, stykamy się z bardzo  różnymi problemami, które nas przerastają. Świat się zmienia niekoniecznie zawsze tak, jakbyśmy tego chcieli. My musimy umieć się w nim znaleźć. To jest jakaś część tego tekstu. Sądzę, że gdyby widz zobaczyłby ten tekst jako spektakl, to miałby po nim  bardzo ciekawe przemyślenia i powstawałyby świetne dyskusje

 

– mówiła Beata Przewłocka.

 

Tekst porusza bardzo aktualny temat. Obecnie trwająca wojna trochę zmienia kontekst tego tekstu. To jest dramat z 2014 r., więc wojna już była, ale teraz jest nam ona bliższa i sądzę, że to zmienia delikatnie nurty w myśleniu. Pokazano dwie postawy, które są spotykane w życiu w konflikcie. Osadzenie w rzeczywistości czasem geograficznie się zmienia. Są pewne społeczności, które z pewną różnorodnością mają więcej do czynienia, a są takie, dla których jest to coś „świeżego”, co postrzegają jako zagrożenie. Myślę, że to skłania do ciekawych przemyśleń

 

– stwierdził Krzysztof Żabka


Skąd mamy takie, a nie inne poglądy? Dlaczego pociąga nas pewien styl życia, a inny wydaje się być nie do pomyślenia? 

 

Sztuka ta postawiła wiele pytań i to zarówno przed aktorami jaki i widownią. Pytań o granice wolności, odpowiedzialności czy też szukania własnego miejsca w świecie. Dyskusja pokazała jak różne może być postrzegania tekstu, interpretacja postaci czy pojmowanie wolności, a tym samym wszystkiego co ja ogranicza. Elbląska wersja „sceny przy stoliku” pokazała raz jeszcze, że daleko wykracza poza przyjętą formułę. Dziękujemy aktorom i widzom za tak aktywne teatralne spotkanie

 

– podkreśliła Teresa Wojcinowicz.

 

Kolejna „Scena przy stoliku” odbędzie się 30 maja, o godz. 18.00. Oczywiście w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Scena przy stoliku " Dziki zachód " ( zdjęć 24 )
Dodano: 2022-04-26 | Fot. Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1076250076294