Kolejne spotkanie w ramach Elbląskiej Sceny Literackiej, programu realizowanego wspólnie przez Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu oraz Stowarzyszenie Alternatywni. To piętnasty sezon wieczorów autorskich i spotkań czytelników z autorami. Z tym autorem spotkać możemy się już jedynie mentalnie, a prawdę powiedziawszy nie z nim, a z jego spuścizną.
Odszedł kolejny wielki poeta, człowiek wyjątkowy, z niesamowitą wrażliwością. Człowiek, nad którego twórczością kolejne pokolenia będą mogły pochylać się wielokrotnie. Elbląscy literaci czytając wybrane utwory Tadeusza Różewicza pragną w ten sposób oddać hołd zmarłemu poecie. Wiersze Różewicza czytać będą członkowie Stowarzyszenia „Alternatywni”: Dominika Lewicka-Klucznik, Bogumiła Salmonowicz, Wojciech Jacek Pelc oraz Tomasz Walczak.
Po raz kolejny pożegnamy symbolicznie wielkiego polskiego twórcę. I choć doświadczenie szkolne każe nam sytuować Różewicza w przestrzeniach rozliczenia z katastrofą II Wojny Światowej i późniejszymi problemami pokoleń skrzywdzonych historią, chcielibyśmy przede wszystkim skoncentrować się na tekstach współczesnych. O samym poecie można i napisano wiele. Nad wyraz aktualny, niezależnie od czasu, w który tworzył.
Niepokojąco dosadnie oceniający historię i realia, niezwykle skupiony na człowieku. To właśnie ten egzystencjalizm będzie nam w wyborze tekstów na ten specjalny wieczór towarzyszył. Refleksję wzbudza prostota języka, nihilizm moralny, czy czasem wręcz antypoetyckość. A może to tylko złudzenia. Oceńcie Państwo z nami.
Wstęp wolny! Zapraszamy serdeczni, spotkajmy się u Sewruka. Dajmy się zabrać na poetycki spacer po światach Różewicza.
Tadeusz Różewicz - polski poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk, tłumacz poezji węgierskiej. Jeden z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie. Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. Zmarł 24 kwietnia 2014 r.
Różewicz urodził się 9 października 1921 w Radomsku. Gdy wybuchła wojna, jako 18-latek wstąpił do Armii Krajowej. Debiutował w 1947 r. tomem “Niepokój”. W latach 50. ukazały się kolejne tomy wierszy Różewicza: “Pięć poematów” (1950), “Czas który idzie” (1951), “Wiersze i obrazy” (1952), “Równina” (1954).
Od 1968 roku Różewicz mieszkał we Wrocławiu, publikował głównie na łamach “Twórczości”, “Odry” i “Dialogu”. W latach 90. ogłosił dramat “Kartoteka rozrzucona”, dwa nowe zbiory wierszy “Płaskorzeźba” i “Zawsze fragment. Recycling”, “Historię pięciu wierszy”, “Nożyk profesora”, “Matka odchodzi”, “Szara strefa” i “Wyjście”.
Ostatnia większa publikacja Różewicza – “Kup kota w worku” – ukazała się w 2008 r. To zbiór wierszy i krótkich form prozatorskich. Różewicz był doktorem honoris causa ośmiu polskich uczelni i laureatem wielu nagród. Otrzymał m.in. Złoty Medal ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta, a w 2000 r. nagrodę Nike za tomik “Matka odchodzi”. W 1996 r. poeta został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Elbląska Scena Literacka im. Stanisława Franczaka
Tadeusz Różewicz – poeta nad wyraz współczesny
Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu – Mała Scena
2 czerwca 2014 – godz. 18:00
Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu