Poniedziałek, 29.04.2024, Imieniny: Piotr, Robert, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Scena przy stoliku

21.11.2013, 06:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Scena przy stoliku
fot. nadesłana

Kolejne spotkanie w ramach popularnego cyklu – Scena przy stoliku, tym razem spotkanie z utworem doskonale u nas znanego Krzysztofa Bizio. Kilka lat temu napisał na potrzeby Teatru im. Aleksandra Sewruka utwór „Celebracje” z pamiętnymi rolami Marty Masłowskiej oraz Tomasza Muszyńskiego. Dwoje aktorów otrzymało za role w tym spektaklu tytuł Kobieca i Męska Rola Roku przyznawany przez niezależną Kapitułę. Z innymi utworami Bizio elblążanie zetknęli się podczas Festiwalu Jednego Autora w roku 2007. Prezentowana była wówczas także wersja teatru telewizji dramatu pt. „Porozmawiajmy o życiu i śmierci”.

Tym razem będziemy mogli wysłuchać interpretacji tekstu w wykonaniu: Teresy Suchodolskiej, Krzysztofa Bartoszewicza i Piotra Boratyńskiego. Tradycyjnie już po prezentacji utworu odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego, którego moderatorami są: Tomasz Walczak (rzecznik prasowy Teatru), Hanna Motyka (prezes Stowarzyszenia Eurofamilia), Dominika Lewicka-Klucznik (prezes Stowarzyszenia Alternatywni) oraz Izabela Piskorek (prezes Stowarzyszenia Teatr z bliska). Program realizowany przez Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu i Stowarzyszenie Eurofamilia.

Darmowe zaproszenia można rezerwować telefonicznie pod numerem 55/641 97 00 wew. 284 w godzinach od 8:00 go 16:00 lub w Kasie Teatru.

„Porozmawiajmy o życiu i śmierci” to sztuka polskiego dramaturga, pochodzącego ze Szczecina. Obraz codziennej, miałkiej egzystencji ludzi pozbawionych zasad moralnych, niezdolnych do odczuwania uczuć wyższych, kierujących się egoizmem i żądzą zysku, posługujących się nawet w kontaktach z najbliższymi osobami nielojalnością, kłamstwem, zdradą, a jednocześnie głęboko skrywających dojmujące poczucie samotności i tęsknotę za wielką miłością.

Bohaterowie sztuki - ojciec, matka i dorosły syn - to rodzina, jakich wiele w całej Polsce. Żyją pośpiesznie, z "komórką" przy uchu, niby razem, ale zupełnie obok siebie, obojętni na cudze problemy, nieświadomi ich. Nawet nie rozmawiają ze sobą, bo trudno nazwać rozmową zdawkowe: "Wszystko w porządku? - Tak. - Chcesz czegoś ode mnie? - Nie." On - prywatny przedsiębiorca w średnim wieku, właściciel warsztatu samochodowego, dorobił się pewnego majątku, jest kimś w lokalnej społeczności. Ma rozległe znajomości, potrafi "zakombinować". Świetnie sobie radzi i jest dumny ze swej zaradności. Z żoną od dawna mu się nie układa, młodzieńcza miłość zniknęła bez śladu. Na szczęście, są kochanki. Jednej z nich kupił nawet domek na Mazurach. Weekendowe wypady pozwalają mu znowu poczuć się prawdziwym mężczyzną.

Ona - kobieta nadal atrakcyjna, świadoma swoich atutów i oczekująca wiele od życia. Lubi się podobać i nie ma skrupułów odbijając narzeczonego najlepszej przyjaciółce. Zresztą, o co tyle hałasu? Tylko się z nim przespała.

Wreszcie ich syn, Paweł - student, ale nauka mu nie w głowie. Znacznie bardziej zaprząta go robienie "kasy". Chce się szybko ustawić. Handluje narkotykami, uwielbia zakrapiane imprezki, szybkie samochody, ostre panienki. Jedną ma na stałe, ale pech chce, że Kaśka zaszła w ciążę. Co gorsza, pragnie urodzić. Trzeba się z tego wyplątać, jeszcze nie pora na ślub i pieluchy. Paweł zapewnia dziewczynę, że ją kocha i ożeni się z nią, ale później. O swoich perypetiach opowiada kumplowi.

Nerwowych chwil los nie oszczędził także ojcu: na jego warsztat napadli bandyci, grozili bronią, niewiele brakowało, a znaleźliby forsę. Już po wszystkim mężczyzna relacjonuje koledze, co czuł w tych dramatycznych chwilach. Przed kimś musi się przecież wygadać. Prawdziwe nieszczęście spada na matkę: dowiaduje się, że ma raka piersi, konieczna jest operacja. Kobieta jest przerażona, wypłakuje się w słuchawkę przyjaciółkom. Po operacji wraca do domu już inna. Otarła się o śmierć, coś w niej pękło. Nie potrafi dłużej skrywać nienawiści, pogardy i rozżalenia wobec męża i syna. Oni nie pozostają jej dłużni.


„Porozmawiajmy o życiu i śmierci” Krzysztof Bizio

26.11.2013. - godz. 18:00
Mała Scena - Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ daria
    Czwartek, 21.11

    Teatr "Przy Stoliku " to prosta forma zastępcza. Prosimy o poważne traktowanie Widzów i stworzenie oryginalnej wizji rozmowy - przy użyciu nowoczesnych środków wyrazu artystycznego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2928609848022