Teatr im. Aleksandra Sewruka i Stowarzyszenie Eurofamilia zapraszają na spotkanie w ramach cyklu - Scena przy stoliku - 24.10.2013. - godz. 18:00 - Mała Scena - wstęp wolny, zapraszamy serdecznie. W obsadzie: Maria Makowska-Franceson, Anna Suchowiecka i Artur Hauke. Po prezentacji utworu zwyczajowo odbędzie się moderowane spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego, które poprowadzą: Tomasz Walczak (rzecznik prasowy Teatru), Hanna Motyka (prezes Stowarzyszenia Eurofamilia), Dominika Lewicka-Klucznik (prezes Stowarzyszenia Alternatywni) oraz Izabela Piskorek (prezes Stowarzyszenia Teatr z bliska).
"Pępowina" to twórcza próba uporania się z problemami wynikającymi ze skomplikowanych relacji rodzinnych, czy próby adaptacji w zmieniających się warunkach życia starszych pokoleń. W "Pępowinie" każdy dzień z życia bohaterów to walka i rozdrapywanie starych ran, tworzenie nowych, jednocześnie wielka próba znalezienia rozwiązania, które pomogłoby w trudnych relacjach, przyniosło ulgę - to studium życia, w którym każdy odnajdzie cząstkę znaną sobie.
- "Pępowina" była dla mnie bardzo ważna. Obserwowałam dookoła chore relacje rodzinne, zwłaszcza interesujące były dla mnie te między matką a synem - nie chciałam popełnić błędu polegającego na uwięzieniu syna pępowiną. Widziałam wiele związków, w których matki, szczególnie te, które były lub czuły się samotne osaczały dziecko, zawłaszczały później już dorosłe dzieci, powtarzając jedno z najgorszych zdań: "Dałam ci wszystko, a ty..." Tu następowała lista pretensji. Matka z "Pępowiny" jest inteligentniejsza, nie mówi tego wprost. jej choroba ma wzbudzić litość i poczucie obowiązku. Nie wiemy i nie dowiemy się, czy jej stan jest rzeczywiście tak ciężki, wiemy jednak, że nikt nie może wymagać od bliskich całkowitego poświęcenia. Ta sztuka nie jest poradnikiem, może jedynie pokazać ludziom, do czego prowadzi nieprzecięta pępowina - mówi Krystyna Kofta, autorka dramatu "Pępowina".
Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu