W sobotni wieczór, 6 kwietnia, w hallu CSE Światowid, kwartet smyczkowy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej rozpoczął 12. Elbląską Wiosnę Teatralną. Reprezentacja EOK wykonała utwory z repertuaru Piotra Czajkowskiego i Dymitra Szostakiewicza.
Jak na zimową wiosnę przystało, rozpoczęcie kolejnej Wiosny Teatralnej było raczej w jesiennym klimacie. Zgromadzeni w hallu słuchacze, po 20 minutach występu przenieśli się do teatru, gdzie o 19:00 rozpoczął się pierwszy spektakl tegorocznej Elbląskiej Wiosny Teatralnej – „Mistrz i Małgorzata”, w inscenizacji rodzimego Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Widzowie spektaklu mieli też możliwość obejrzenia, usytuowanej w foyer teatru, barwnej i ciekawej wystawy batików Elżbiety Suchowieckiej. Artystka brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce (Olsztyn, Białystok, Mrągowo, Spychowo, Dywity, Bielsko-Biała, Skierniewice, Dobre Miasto, Katowice), we Francji (dep. Côtes d’Armor) i indywidualnych (GOK Jedwabno, MOK Olsztyn, Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu). Za swoje prace była kilkakrotnie nagradzana na przeglądach i konkursach malarstwa nieprofesjonalnego w Bielsku Białej, w Mrągowie i w Dywitach. Batiki prezentowane na wystawie powstały w pracowni dr Iwony Bolińskiej-Walendzik
Kolejną artystyczną ucztą dla oka był wernisaż wystawy malarstwa figuratywnego Dariusza Bąka, który jest montażystą w elbląskim teatrze i brał udział w kilku wystawach zbiorowych. Jego wystawy indywidualne elblążanie mieli okazję zobaczyć w Galerii Nobilis (2006) oraz w Galerii Zum (2011). Ten młody człowiek jest Finalistą Międzynarodowego Konkursu NUDE 2006 w Marqardt Galery, a Jego obraz był wypożyczony na potrzeby filmu „Sztos2”.
- Muszę przyznać, że nie spodziewałam się tylu atrakcji - mówi 46-letnia Anna. - Przyszłam na spektakl "Mistrz i Małgorzata", bo słyszałam, że jest świetny, ale ku mojemu zaskoczeniu dostałam w prezencie miłą niespodziankę muzyczną i dodatkową wzrokową w postaci pięknych prac. Dlatego zgłaszam propozycję - oprócz Wiosny Teatralnej powinna być też Lato Teatralne, Jesień Teatralna i Zima - śmieje się elblążanka.
- Cieszę się na repertuar Elbląskiej Wiosny Teatralnej - mówi 53-letnia Joanna. - Sympatycznym pomysłem jest jej zainaugurowanie koncertem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Czekam na dalszy ciąg, bo sądząc po zeszłorocznych edycjach i tym razem będzie niezapomnianie.
- Ciekawy ten pomysł z koncertem Orkiestry i wystawą - dodaje 55-letni Andrzej. - Żałuję tylko, że nie na wszystkie spektakle udało nam się kupić bilety.
Już dzisiaj, o godz. 19.00 kolejny spektakl. Tym razem Teatr Powszechny z Radomia przedstawi „Siedem lekcji dla Zmarłych”. Historia powrotu Odyseusza do Itaki staje się kanwą do rozważań o życiu, tęsknocie i samotności wśród ludzi.
- Siedem lekcji dla zmarłych to spektakl absolutnie wyjątkowy, jakiego na naszej scenie jeszcze nie było! – zapewnia Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. - To teatr dotykający najgłębszych i najczystszych strun.
Kto jeszcze nie zdecydował się, na które (choć polecamy wszystkie) wydarzenie pójdzie przypominamy program: