Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii STRAŻ POŻARNA

"To jest dla nas historyczne wydarzenie". W tym roku Dzień Strażaka w Elblągu będzie obchodzony wyjątkowo hucznie

14.05.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
"To jest dla nas historyczne wydarzenie". W tym roku Dzień Strażaka w Elblągu będzie obchodzony wyjątkowo hucznie
Fot. - Paweł Friedrich

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka to idealny moment, by oficjalnie oddać do użytku nową Komendę przy ul. Łęczyckiej. Będzie to też okazja do nadania elbląskiej strażnicy sztandaru. O tym, co jeszcze zaplanowano na 17 maja opowiedział nam Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. bryg. mgr inż. Łukasz Kochan.


W tym roku Dzień Strażaka w Elblągu będzie obchodzony wyjątkowo hucznie.


Tak. 17 maja 2023 r. - to będzie dla nas historyczna chwila. Powiatowe Obchody Dnia Strażaka połączone będą z nadaniem sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, a także uroczyste oddanie do użytkowania nowych obiektów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. To też dobra okazja do tego, żeby strażacy zostali wyróżnieni na wyższe stopnie służbowe. Strażakom  zostaną wręczone też Odznaczenia Resortowe i Odznaczenia Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednym z elementów uroczystości będzie wkopanie Dębu Pamięci w ramach działań „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Te uroczystości poprzedzi msza święta w Katedrze św. Mikołaja.

Dlaczego Komenda przy Łęczyckiej zostanie oddana do użytku dopiero 17 maja?

Nasza przeprowadzka trwała kilka miesięcy. W pierwszej kolejności przenieśliśmy administrację, czyli urząd jakim jest Komenda Miejska. Następnie przeprowadzona została Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza razem z grupą specjalistyczną Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, która funkcjonuje od 1 stycznia br. Na koniec zostali przeprowadzeni dyżurni stanowiska kierowania. Dopiero teraz jest możliwe oddanie do użytku Komendy, gdy wszyscy jesteśmy tu już w pełni.

To inwestycja, na którą strażacy czekali od lat. Była ona w sferze marzeń kilku komendantów, jednak to Panu udało się ją zrealizować.

Zawdzięczamy tę inwestycję przede wszystkim środkom z ustawy modernizacyjnej służb mundurowych, bo gdyby nie ona nie byłoby możliwe nawet rozpoczęcie tego procesu inwestycyjnego. Środki finansowe głównie pochodziły w tej ustawy. Dodatkowo ta inwestycja była finansowana przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego. Środki przekazane zostały także przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i w niewielkiej części z samorządowu.

Warto przypomnieć, że budowa tej inwestycji trwała kilka lat.

Podczas czterech ostatnich lat wzniesiono obiekty, wykończono je, uzbrojono w odpowiednie systemy i instalacje. Mojemu poprzednikowi udało się pozyskać działkę pod budowę nowej Komendy. Gdyby nie te grunty to proces inwestycyjny musiałby zostać jeszcze bardziej wydłużony.

W ciągu czterech lat wiele się mogło zdarzyć.

Proces inwestycyjny był bardzo skomplikowany. Inwestorem była Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. To my realizowaliśmy tę inwestycję i rozliczaliśmy się z pozyskanych środków. To jest dla nas historyczne wydarzenie. To jedna z niewielu Komend, które zostały wybudowane w kraju, a już w szczególności w północnej Polsce. To też wielka zasługa parlamentarzystów, którzy bardzo mocno wspierali tę inwestycję, by środki z państwa były na nią zapewnione. To też ogromna zasługa Wojewody Warmińśko-Mazurskiego, który przekazał duże środki, by ta Komenda mogła powstać.

To ważna chwila, bo dotychczasowe warunki, w jakich pracowaliście nie należały do najlepszych. Komfort pracy strażaków zmienił się diametralnie.

Obiekty przy ul. Bema to obiekty, które wymagały kompleksowej modernizacji, przebudowy. One nawet nie odpowiadały dzisiejszym przepisom z zakresu bezpieczeństwa higieny pracy i służby strażaków. A remont i adaptacja tych obiektów do nowych przepisów i potrzeb XXI wieku pochłonęłoby większe środki finansowe niż budowa nowych obiektów.

Elbląska Komenda Straży Pożarnej funkcjonuje od kilkudziesięciu lat i dopiero teraz nadany zostanie jej sztandar?

Ostatnim razem, kiedy sztandar był nadawany elbląskiej Komendzie to były lata 60-te. Od tamtego czasu dużo się zmieniło. Sztandary komendom powiatowym są nadawane w kraju po 1999 r., reformach administracyjnych. Większość komend takie sztandary posiada. Nasza Komenda sztandaru nie posiadała i uznaliśmy wszyscy, że oddanie nowego obiektu sprzyja nadaniu sztandaru. 16 grudnia 2022 r. w siedzibie Komendy Miejskiej przy ul. Łęczyckiej powołano społeczny Komitet Sztandaru dla naszej Komendy, którego Przewodniczącym został Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka. Ten sztandar jest symbolem tradycji, a przede wszystkim wyrazem uznania społeczeństwa miasta Elbląga i powiatu elbląskiego. To wyraz uznania za trud i ofiarną służbę strażaków. Dla nas jest to powód do ogromnego zadowolenia i dumy. Przyznanie naszej Komendzie sztandaru będzie najwyższym z możliwych wyróżnień. Podczas uroczystości będą także wręczane strażakom odznaczenia, a także będą nadawane wyższe stopnie służbowe dla elbląskich strażaków.

Jednym z ważnych punktów uroczystości będzie zasadzenie Dębu Pamieci. Skąd pomysł na tę inicjatywę?

Podczas uroczystości zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa oraz posadzony dąb w ramach akcji „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Ten dąb będzie poświęcony kapitanowi Mieczysłowi Danhofferowi, który został zamordowany w 1940 r. przez NKWD strzałem w tył głowy. Dzisiaj spoczywa na polskim cmentarzu wojennym w Kijowie – Bykowni. To pamięć o ludziach, którzy przysłużyli się Rzeczpospoltej Polskiej. Pan kapitan Mieczysław Danhoffer był strażakiem, później żołnierzem Wojska Polskiego. Taką inicjatywę podjął Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki za co bardzo serdecznie chciałbym podziękować. Nie ma w Polsce, w straży pożarnej, miejsca, w którym posadzono taki dąb pamięci ofiar zbrodni Katyńskiej. My jesteśmy pierwsi.

Na koniec nie mogę nie zapytać o to, czego można życzyć strażakom z okazji zbliżającego się Dnia Strażaka?

Strażakom przede wszystkim życzy się tylu samych powrotów do domu co wyjazdów do zdarzeń i nade wszystko zdrowia. Nasza służba jest rzeczą bardzo ważną, ale wszyscy mamy rodziny i każdy chciałby po służbie wrócić do nich bezpiecznie.

Tego życzymy. Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję bardzo.

 

 

 

 


Z komendantem Łukaszem Kochanem rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Prezenty będą
    Niedziela, 14.05

    Ciekawe czy strażnica otrzyma nowy sprzęt i pojazdy. Czy tylko wsio na olsztyn.

  2. 2
    --1
    ~ Nopisem
    Niedziela, 14.05

    Zapomniano o byłych Komendantach. Pamiętano o pisowskich dowódcach wozów.

  3. 3
    +3
    ~ Chorzy?
    Niedziela, 14.05

    Kuzwa co wam się stało? Zero fajnych tematow? Nie widzę zdjecia Śliwki,

  4. 4
    +6
    ~ Jamaleg
    Poniedziałek, 15.05

    Lokalizacja tej strażnicy to straszna porażka

  5. 5
    --1
    ~ Ploterek
    Poniedziałek, 15.05

    No i któż inny mógłby zostać przewodniczącym komisji od nadania sztandaru jak nie pan owoc.

  6. 6
    +1
    ~ FT
    Poniedziałek, 15.05

    a festyn będzie?

  7. 7
    0
    ~ Beka z nich
    Poniedziałek, 15.05

    Jak Pan Owoc bedzie na uroczystosciach to oznacza, ze pan Ptak chyba nie przyjdzie?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0222659111023