Nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Elblągu 7 grudnia w Ratuszu Staromiejskim zorganizowali spotkanie podsumowujące projekt „Autyzm w świecie dobrych praktyk”. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele z elbląski szkół oraz przedstawiciel Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
W trakcie spotkania szczegółowo przedstawiono mobilność grupy pięciu przedstawicieli SOSW nr 1 do Islandii. Uczestnicy konferencji zapoznali się również z możliwościami, zasadami udziału w projektach edukacyjnych finansowanych przez Program Edukacja. Mamy nadzieję, że takie działanie przyczyni się do rozpowszechniania idei pisania projektów unijnych, które jednocześnie wpływają na podniesienie poziomu kompetencji nauczycieli.
Przedsięwzięcie to było zaplanowanym działaniem w ramach projektu realizowanego w naszej placówce od 01.08.2021 - „Autyzm w świecie dobrych praktyk”, dzięki któremu nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego doskonalili swoje kompetencje w zakresie pracy z dzieckiem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Projekt w 85% finansowany jest ze środków udostępnionych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) tj. w kwocie 8140 (EUR), oraz w 15% ze środków budżetu państwa.
Koordynatorzy projektu
Niezwykle ważne działanie. Gratuluję . Autyzm pojawia się w różnej postaci coraz częściej ale nadal jest słabo rozpoznawalny w przedszkolu, klasach początkowych szkoły podstawowej. Skomplikowanie złożona jego forma "wyłapywana" jest jako "inność" jednostki dopiero w starszych klasach a wtedy jakakolwiek pomoc jest trudniejsza, bo bagaż negatywnych doświadczeń i reakcji otoczenia pogłębia i "wzbogaca" sam autyzm. Autyzm nie zakaża i nie jest powodem do wstydu. Nie wymaga i nie znosi litości. Szuka przyjaźni często milczącej. Marzę aby takie projekty nie były tylko odfajkowaniem dla awansu zawodowego i aby pomnażały grono ludzi rozumiejących człowieka autystycznego.
lansowanie lanserof
Kiedyś mówiło się, że dziecko jest nieśmiałe, dzisiaj spektrum autyzmu, kiedyś mało zdolne dzisiaj dyslektyk. A za wszystkim stoją profity, "szkolenia", programy itp.
A nauczycieli fizyki jak na lekarstwo..., dobry matematyk na wagę złota.
@Asperger - kiedyś kogoś bolał brzuch albo głowa , potem bolało wszystko, a potem normalnie umierał w męczarniach i tyle. A teraz to wymyslają jakieś diagnozy raka głowy, trzustki, żołądka, jelita, jakieś terapie, cyber knify. Po co to komu. Autyzm, dysleksja były zawsze, stosunkowo od niedawna są diagnozowane. Co do dyslektyków i wielu autystów, to nie są "mało zdolni" ludzie. Np. wielu wybitnych pisarzy i publicystów to właśnie dyslektycy. I wiesz co? Dysleksja może mieć z tą wybitnością pewien związek. Nie wspominam nawet o wybitności niektórych autystów.