Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej przygotowało na rok szkolny 2021/2022 ofertę edukacyjną dla absolwentów klas ósmych szkół podstawowych, którą będziemy przedstawiać cyklicznie w kolejnych artykułach. Obecnie skupimy się na bardzo atrakcyjnym zawodzie, który został wprowadzony do szkolnictwa zawodowego w 2020 roku.
Technik spawalnictwa – nauka trwa pięć lat - cały proces edukacyjny – zarówno z przedmiotów ogólnych, zawodowych, jak i zajęć praktycznych realizowany będzie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – Elbląskim Centrum Edukacji Zawodowej. Praktyki zawodowe natomiast zostaną zorganizowane w zakładach pracy.
W trakcie nauki uczniowie nabywają umiejętności z zakresu spawania następującymi metodami: spawanie łukowe elektrodą otuloną, spawanie łukowe w osłonach gazów elektrodą topliwą, połączenia spawane metodą acetylenowo-tlenową, napawanie, spawanie i zgrzewanie tworzyw sztucznych, lutowanie i lutospawanie, cięcie i żłobienie.
Uczniowie pełnoletni mogą dodatkowo uzyskać certyfikat EUROSPAWACZA (wydawany przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach) lub TÜF (honorowane w Niemczech) oraz uprawnienia spawalnicze.
Dodatkowo w tym zawodzie uczniowie nabywają umiejętności z obróbki ręcznej i maszynowej. Kształcić się będą teoretycznie i praktycznie w zakresie obsługiwania obrabiarek do metalu konwencjonalnych jak i sterowanych numerycznie CNC. W tym celu wykorzystywane będą tokarki, frezarki, szlifierki, dłutownice, centra obróbkowe włącznie z pięcioosiowymi oraz z różnymi sterowaniami, itp.
Absolwenci mają dużą szansę na znalezienie atrakcyjnej pracy.
Ci, którzy zdadzą egzamin maturalny, mogą kontynuować naukę na wyższych uczelniach.
Miejsca zatrudnienia dla technika spawalnictwa:
- budownictwo przemysłowe,
- przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją urządzeń technicznych,
- zakłady usługowo-naprawcze (jako specjalista z zakresu łączenia metali),
- na stanowiskach nadzoru technicznego, jako technolog, konstruktor, organizator przebiegu
procesów wytwarzania maszyn i urządzeń,
- jako kontroler jakości, konserwator i pracownik z zakresu utrzymania ruchu.
CKZiU – ECEZ posiada pracownie specjalistyczne wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną.
Uczniowie technikum mogą z tego skorzystać i zdecydować się na uczestnictwo w zajęciach dodatkowych w ramach kół pozalekcyjnych z takich dziedzin jak:
- obsługa i programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie,
- obsługa i programowanie obrabiarek konwencjonalnych,
- obróbka cyfrowych procesów graficznych,
- inne (w zależności od potrzeb uczniów).
Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej