Wtorek, 24.12.2024, Imieniny: Adam i Ewa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Z dużym opóźnieniem, ale ruszyła. Od maja trwa rewitalizacja zabytkowego pałacyku przy Stoczniowej

13.07.2015, 14:00:09 Rozmiar tekstu: A A A
Z dużym opóźnieniem, ale ruszyła. Od maja trwa rewitalizacja zabytkowego pałacyku przy Stoczniowej
Fot. Adrian Sajko

Z ośmiomiesięcznym poślizgiem, w drugiej połowie maja rozpoczęła się rewitalizacja ponad dwustuletniego zabytkowego pałacyku przy ul. Stoczniowej 10. Należąca do Szkoły Wyższej im. B. Jańskiego willa, po wielu latach przerwy doczekała się dalszej renowacji i już wkrótce wróci do dawnej świetności. Uczelnia środki na kontynuację prac pozyskała w ubiegłym roku z Unii Europejskiej. Obiekt ma być gotowy do końca września br.

Przypomnijmy, że willę przy ul. Stoczniowej 10 wzniosła w drugiej połowie XVIII wieku rodzina Baumgartów, znanych w ówczesnym Elblągu fabrykantów, producentów świec i mydła. Na przestrzeni trzech wieków budynek wraz z przyległym terenem kilkukrotnie zmieniał swoich właścicieli, by w 2001 r. stać się własnością Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Miał on stanowić dodatkową bazę dydaktyczną dla Wydziału Zamiejscowego tej uczelni w Elblągu.

W tym celu, w obiekcie rozpoczęły się prace modernizacyjne i adaptacyjne, które z dłuższymi przerwami trwają do dziś. Uczelnia wielokrotnie zabiegała o środki zewnętrzne na dokończenie prac, w tym z funduszy unijnych. Ostatecznie, pod koniec lata 2014 r. okazało się, że dzięki oszczędnościom w ramach konkursu RPO Warmia i Mazury 2007 – 2013, Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego przyznano 4 mln zł dotacji na kontynuację rewitalizacji zabytku przy ul. Stoczniowej. Wartość całkowita projektu to nieco ponad 5,7 mln zł. Do podpisania umowy między władzami uczelni a Urzędem Marszałkowskim województwa warmińsko – mazurskiego, który zarządza unijnymi konkursami, doszło 29 września. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej termin rzeczowego zakończenia realizacji projektu wyznaczono do końca maja 2015 r.

Mimo podpisanej umowy, między jesienią 2014 r. a wiosną 2015 r. właściciel pałacyku nie rozpoczął prac rewitalizacyjnych. Te jak ustaliliśmy, zaczęły się dopiero w drugiej połowie maja. Próbowaliśmy ustalić przyczyny tak dużego opóźnienia. W tym celu skontaktowaliśmy się z Biurem Generalnym uczelni w Warszawie. Niestety na zadane przez nas pytania nie doczekaliśmy się odpowiedzi. W związku z tym, o informacje zwróciliśmy się do Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Okazało się, że uczelnia wystąpiła o przesunięcie terminu zakończenia inwestycji.

Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło pismo z prośbą o wydłużenie terminu realizacji projektu do 30.09.2015 roku, na co beneficjent otrzymał zgodę. Zasadniczą częścią przedsięwzięcia są prace remontowo - budowlane oraz renowacyjne, dla których przeprowadzenia niezbędne są odpowiednie warunki pogodowe. Tyczy się to głównie prac związanych z renowacją, osuszeniem oraz izolacją fundamentów, których rozpoczęcie w okresie jesienno-zimowym byłoby bezcelowe. Projekt jest monitorowany, wnioskodawca comiesięcznie składa sprawozdanie z wykonanych prac oraz przedstawia informacje dot. planowanego zakresu prac na kolejny miesiąc. Projekt jest w trakcje realizacji

– poinformowało nas Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Urząd Marszałkowski podkreśla jednocześnie, że w przypadku nie wywiązania się z umowy o dofinansowanie, umowa może zostać rozwiązana, a beneficjent zobowiązany będzie do zwrotu otrzymanego dofinansowania wraz z odsetkami w wysokości określonej, jak dla zaległości podatkowych naliczanymi od dnia przekazania dofinansowania.

Na szczęście inwestycja po dłuższej przerwie w końcu ruszyła. Prace konserwatorsko – budowlane prowadzi firma Profil z Gdańska. Zakres robót obejmuje m.in. prace konserwatorskie wewnątrz pałacyku związane z renowacją stolarki okiennej i drzwiowej, sufitów, podłóg i sztukaterii, prace konserwatorskie elewacji frontowej i północnej budynku, prace kamieniarskie oraz prace konserwatorskie przy elementach kamiennych portyku. Projekt zakłada również zakup wyposażenia obiektu.

Wykonanie tych prac ma przywrócić zabytkowi walory estetyczne i umożliwić użytkowanie obiektu do celów edukacyjno-kulturalnych. W wyremontowanym obiekcie, poza funkcją edukacyjną, planowana jest organizacja spotkań z ludźmi kultury, polityki, biznesu, odczyty, wernisaże, wystawy itp. które skoncentrują się na rozwoju i promocji na rzecz kultury w regionie. Miejsce w odrestaurowanym budynku znaleźć ma również Instytut Współpracy Transgranicznej i Regionalnej Morza Bałtyckiego.

Ares

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +14
    ~ cieciorka
    Poniedziałek, 13.07

    Z długim opóźnieniem....? Czy dekadę można nazwać krótkim czasem oczekiwania na remont? Szkoda, że autorka nie dowiedziała się za jaką kwotę szkoła nabyła tą nieruchomość?

  2. 2
    +2
    ~ zez
    Poniedziałek, 13.07

    czyli obiecany przez Dyrekcję Jańskiego Klub Studencki w dawnym Pałacyku jednak powstanie .

  3. 3
    +2
    ~ to
    Wtorek, 14.07

    To dobra wiadomość bo chyba już wszystko wyremontowali w olsztynie i wreszcie jest kasa dla zabytków w Elblągu.

  4. 4
    +5
    ~ El;g.
    Wtorek, 14.07

    Ale jaja sprzedali pałac za grosze i dają im jeszcze kasę na remont.Też tak chcę

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3097329139709